09:38 | 05.02.19 | Նորություններ | 11666
Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը պատմել է ընկերությունում Agile ծրագրի ներդրման փորձի մասին:
Ստորեւ ներկայացնում ենք հատվածներ գրառումից, որն Անդրեյ Պյատախինը արել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
Նորաոճ բառը
Հավանաբար, Agile-ն այսօր ամենանորաոճ բառն է, եւ եթե որոշ ընկերություններում չկա Agile-ի ներդրման հատուկ ծրագիր, ապա դա պարզապես «ամոթ» է:
Ներգրավվելով նորաոճ պատմության մեջ, մենք ակտիվորեն սկսեցինք ուսումնասիրել Agile-ի առանձնահատկությունները. հրավիրում էինք մարզիչների, գրքեր էինք կարդում, պատերի վրա նկարում: Մի խոսքով, փորձեցինք բոլոր կախարդական գործողությունները եւ բազմաթիվ նոր բառեր սովորեցինք՝ Սպրինտ, Կանբան, Սքրամ…
Լուծել մեկ խնդիր
Երկար քննարկումներից հետո, իրագործման համար ընտրեցինք մեկ խնդիր եւ որոշեցինք ստեղծել իրական Սքրամ թիմ: Թիմը կազմվեց տարբեր գործառույթ ունեցող, որոնք ուղղակիորեն ինձ էին ենթարկվում:
Թիմի խնդիրն էր ազատվել հին սակագնային պլաններից: Հեռահաղորդակցային օպերատորի համակարգերում մեծ քանակությամբ սակագներ են կուտակվում: Մարքեթինգը գործարկում է նոր սակագին, սակայն հինը շարունակում է մնալ համակարգում: Եվ որքան շատ են ծառայությունները, այնքան ավելի բարդ են այդ աղյուսակները: Տասնամյակների ընթացքում այդ համակարգերում հազարավոր նման սակագներ են կուտակվել:
Հաճախորդների ամբողջական բազայի վրա որեւէ փոփոխություն կատարելու դեպքում (օրինակ, ռոումինգում Բուրկինա Ֆասոյից Բուրունդի զանգի արժեքի նվազումը), անհրաժեշտ է փոփոխություններ կատարել բոլոր աղյուսակներում:
Մենք սահմանեցինք նպատակ, սովորեցինք մեթոդաբանությունը, հավաքեցինք թիմը եւ մեկնարկեցինք: Արդյունքում, խնդիրը լուծեցինք, եւ սակագների քանակը տասն անգամ կրճատեցինք: Ամեն ինչ գրեթե լավ է, զիլ է, սակայն…
Մեր Սքրամ թիմին ոչ մի նոր ծրագիր կամ խնդիր չէին ցանկանում տալ: Այն տեղեկատվությունից հետո, թե եթե լավ առաջադրանք չլինի, ես կլուծարեմ թիմը եւ կուղարկեմ աշխատակիցներին հետ՝ իրենց բաժիններ, պարզվեց, որ շատ ղեկավարներ ընդհանրապես չէին ուզում հետ վերցնել նրանց:
Արդյունքում, Սքրամ թիմի կեսն աշխատանքից ազատվեց, մյուս կեսը՝ վերադարձավ իրենց նախկին պարտականությունների իրականացմանը՝ հին մոդելով:
Ձախողման պատճառները
Վերլուծելով իրավիճակը, ես կարող եմ ընդգծել մի քանի կետեր, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, թույլ չեն տալիս Agile-ին հարմարվել դասական կորպորացիաներում:
1. Նոր թիմը, որը կիրառում է Agile-ի նոր մեթոդաբանությունները, չի կարող գտնվել վակուումում՝ այն համագործակցում է կորպորացիայի հետ, որն աշխատում է այլ մեթոդաբանությամբ: Եվ վերջինը, իրոք, ունի ավելի շատ ուժ եւ «իշխանություն»՝ դիմադրելու նորին՝ ընդ որում շատ կտրուկ:
2. Սքրամ թիմի որոշ անդամներ, անկեղծ ասած, թույլ աշխատողներ էին: Երբ ես հարցնում էի ղեկավարներին, թե ինչու եք այդպիսի թույլ մարդ ուղարկել թիմին, պատասխանը պարզ էր. «Անդրեյ, ես այնքան կարեւոր նախագծեր ունեմ, բոլորն էլ քրտնաջան աշխատում են, եւ ես չեմ կարող իսկապես խելամիտ մարդուն կտրել իր գործերից»: Պարզ դարձավ, թե ինչու անձնակազմի կեսին հետ չվերցրեցին:
3. Կատարված առաջադրանքը օգտակար էր, բայց, ինչպես ասում են, «wow» չէր: Այդ լուծումը օրինակ չէր, թե Agile մեթոդաբանությունները կարող են հրաշքներ գործել, որոնք հնարավոր չէ կատարել սովորական փորձարկված մեթոդներով:
4. Մեթոդաբանության որոշ տարրեր, որոնց մենք խստորեն հետեւում էինք, ավելորդ էին: Եվ դա զայրացնում էր աշխատակիցներին:
Վերլուծելով խնդիրը
Վերլուծելով իրավիճակը, ես հստակ կարող եմ ասել.
Անհնար է «հիերարխիկ-բյուրոկրատական համակարգային» ընկերության անձնակազմի նույնիսկ մասի, շեշտում եմ՝ մի փոքր մասի անցումը Agile-ին:
Էվոլյուցիան պետք է անցնի մի քանի միջանկյալ փուլով: Առնվազն «ծրագրի միջգործառնական» մշակույթի ներդրում է պետք:
Agile-ի ներդրումը պահանջում է լրացուցիչ որակյալ միջոց, մինչդեռ ներկայումս գործող ծրագրերի հետ չպետք է հակասություններ առաջանան:
Առաջին խնդիրը պետք է լինի շատ զիլ, սուպերWOW՝ այնպիսին, որը ընկերությունը երբեւէ չի լուծել:
Մեթոդաբանությունն իրականում պետք է ճշգրտվի իրականության համար: Դուք կարող եք եւ պետք է այն հարմարեցնեք ընկերությանը:
Agile-ն իրոք շատ լավն է: Եվ պետք է հասկանալ, որ ոչ բոլոր ճաշկերույթներին համապատասխանում է Cristal շամպայնը: Հաճախ, «Խորհրդային շամպայնը» ավելի համապատասխան է: Եվ եթե հասկանում եք, որ դուք ի վիճակի չեք գլուխ հանել, համարձակորեն շատ «Խորհրդային շամպայն» գնեք: Մի՛ վախեցեք առօրեականություններից՝ դրանք փորձարկված են ժամանակով:

09:38 | 05.02.19 | Новости | 11778
Гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин рассказал об эксперименте по внедрению Agile в компании.
Представляем вашему вниманию отрывки из записи, которую Андрей Пятахин сделал на своей странице в Фейсбук.
Модное слово
Agile – наверное, самое модное сейчас слово и если в какой-то компании нет специальной программы по внедрению Agile, то это просто «позор».
Включившись в модную историю, мы стали активно всем коллективом изучать премудрости Agile - приглашали тренеров, читали книги, рисовали на стенах. В общем, пробовали все магические действия и выучили много разных новых слов – Спринт, Канбан, Скрам...
Решить одну задачу
Долго совещаясь и споря, мы выбрали для реализации одну задачу и решили создать для этого реальную Скрам-команду. В команду выделили людей из разных функций и подчинили напрямую мне.
Андрей Пятахин Андрей Пятахин
Задачей команды было избавление от старых тарифных планов. У оператора связи в системах скапливается огромное количество тарифов. Маркетинг выпускает новый тариф, но старый все равно остается в системе, по нему тарифицируются клиенты. И чем больше услуг, тем сложнее эти таблицы. За десятки лет таких тарифов в системах тысячи. При внесении каких-нибудь изменений на всю клиентскую базу (например, снижение стоимости звонка из БуркинаФасо в Бурунди в роуминге) требуется делать изменения во всех таблицах.
Мы определили цель, выучили методологию, собрали команду и стартовали. В итоге, задачу выполнили и количество тарифов уменьшили в десять раз. Все вроде бы хорошо и круто, но!
Ни один новый проект или задачу нашей Скрам-команде давать не хотели! После информации о том, что если хорошей задачи не будет, я распущу команду и отправлю сотрудников в свои отделы, оказалось, что брать их обратно многие руководители не хотят совсем.
В итоге половина Скрам-команды была уволена, половина вернулась к исполнению своих старых обязанностей по старой модели.
Причины провала
Анализируя ситуацию, могу выделить несколько моментов, которые, по всей вероятности, не дают привиться Agile в классических корпорациях.
1. Новая команда, которая применяет новые Agile методологии, не может находиться в вакууме – она взаимодействует с корпорацией, которая работает по другой методологии и реально обладает большей силой и «могуществом», сопротивляясь новому, причем очень ожесточенно.
2. Часть членов Скрам-команды были откровенно слабыми сотрудниками. Когда я спрашивал у руководителей – почему вы послали в команду такого слабого человека, ответ был прост: «Андрей, у меня столько важных проектов, все надрываются, и я не могу оторвать действительно толкового человека от дел».Стало понятно, почему половину сотрудников не взяли обратно.
3. Выполненная задача была полезной, но, как говорится, не «wow». Ее решение не было примером, что Agile методологии могут творить чудеса, которые нельзя совершить обычными проверенными и отработанными способами,
4. Часть элементов методологии, которые мы неукоснительно соблюдали, были избыточными или ненужными. И это раздражало сотрудников.
Оглядываясь назад
Оглядываясь назад, я точно могу сказать:
Невозможен переход даже части, подчеркну – небольшой части- «иерархически-бюракратически системной» компании на Agile. Эволюция должна пройти через несколько промежуточных этапов. Нужно как минимум внедрение «проектной межфункциональной» культуры.
Внедрение Agile требует дополнительного высококачественного ресурса, при этом не должно возникать конфликта с действующими рабочими проектами.
Первая задача должна быть Суперкрутой, СуперWOW – такой, которую никогда компания не решала.
Методология реально должна быть скорректирована под реальность. Можно и нужно подстраивать ее под компанию.
Agile – это реально круто. И нужно помнить, что не всякому застолью подходит шампанское Cristal. Часто «Советское шампанское» подходит больше. И если вы понимате, что вам не под силу справиться, смело покупайте много «Советского». Не бойтесь банальностей – они проверены временем!