10:57 | 22.02.19 | Նորություններ | exclusive 31949
Փետրվարի 21-ին Երեւանում կայացել է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) նախաձեռնությամբ ստեղծված գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրողների ցանցի (Science and Technology Angels Network - STAN) մասնակցությամբ երրորդ փիչինգ միջոցառումը:
18 ստարտափ, որոնցից 8-ը՝ «Ներուժ» ծրագրի մրցանակակիրներն են, ներկայացրել են իրենց լուծումները ներդրողներին:
FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում սա արդեն երրորդ փիչինգ միջոցառումն է:
Արմեն Օրուջյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ ներկայացված են ստարտափներ տարբեր երկրներից, որոնք ներդրում ստանալու դեպքում գործունեություն են ծավալելու հենց Հայաստանում:
«Ներդրում ստանալու համար հրեշտակ ներդրողի կողմից տվյալ ստարտափի նկատմամբ անհատական հետաքրքրություն պետք է լինի»,- հավելել է նա:
Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցի համանախագահ Ռուբեն Հարությունյանն էլ նշել է, որ կցանկանար Հայաստանում տեսնել ավելի մեծ թվով փորձառու ստարտափների:
«Նման ստարտափների հետ ավելի հեշտ է աշխատել: Տարբեր երկրներից ներդրող հրեշտակներ են ժամանել՝ մասնակցելու այս միջոցառմանը: Սա մի մեծ զամբյուղ է, որտեղ կան մեծ թվով գաղափարներ, եւ դրանք աստիճանաբար զտելով՝ մենք ընտրում ենք, մեր կարծիքով, լավագույններին»,- ասել է Ռուբեն Հարությունյանը:
FAST-ի համահիմնադիր Արթուր Ալավերդյանն ընդգծել է, որ անձամբ ծանոթ է ներկայացվող ստարտափների 80 տոկոսին:
«Ինձ հետաքրքրում են հատկապես այն ստարտափները, որոնց հիմքում լուրջ տեխնոլոգիաներ, գիտական մաս եւ նորարարություն է ներդրված: Կցանկանայի, որ ավելանար deep tech ստարտափների թիվը: Այդ պարագայում թե՛ պետությունը, թե՛ ներդրողները հավելյալ արժեք (added value) կստանային»,- նշել է Արթուր Ալավերդյանը:
Ներդրողների ոչ ֆորմալ ցանցը նպատակ ունի խթանել գիտության ու տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող հայաստանյան ստարտափներում համատեղ ներդրումները, ներկայացնել եւ արմատավորել միջազգային լավագույն փորձը:
Նախաձեռնության շուրջ համախմբվել են հայազգի 18 ներդրողներ եւ ձեռնարկատերեր Հայաստանից եւ արտերկրից, որոնք ոչ միայն ֆինանսական միջոցներ կհատկացնեն հայաստանյան ստարտափներին, այլեւ կցուցաբերեն խորհրդատվական օժանդակություն, հանդես կգան որպես մենթորներ եւ կուղղորդեն անհրաժեշտ կապերի հաստատման հարցում:
Ցանցի գործունեության առաջին չորս տարվա համար տարեկան նվազագույն ներդրումը ցանցի յուրաքանչյուր անդամի համար կազմում է $10 հազ., հինգերորդ տարուց սկսած՝ $20 հազ.:
FAST-ն ապահովում է ցանցի եւ ստարտափների միջեւ կապերի հաստատման եւ զարգացման հնարավորություններ, կազմակերպում է փիչինգ (pitching) եւ այլ միջոցառումներ, ցուցաբերում է իրավաբանական աջակցություն, իրականացնում ստարտափների համալիր գնահատում:

10:57 | 22.02.19 | News | exclusive 31964
On February 21 Yerevan hosted the third pitching event with participation of Science and Technology Angels Network – STAN, established by the initiative of Foundation for Armenian Science and Technology (FAST).
18 startups, of which 8 are prize winners of Neruzh programme, presented their ideas to the investors.
In an interview to Itel.am, Chief Executive Officer of FAST Armen Orujyan noted that this has been the third pitching event over the past 1.5 years.
“It’s remarkable that the startups that have pitched this time have more developed ideas. Many of them achieved this result with the help of our startup studio. There are certain interesting business models, from data analytics to e-commerce,” he emphasized.
Armen Orujyan attached importance to the fact that startups from different countries were presented, which will operate in Armenia in case they receive investment.
“Angel investors should show individual interest in a startup, in which they decide to invest,” he added.
STAN Co-chair Ruben Arutyunyan noted that he would like to see a larger number of experienced startups in Armenia.
“It’s easier to work with such startups. Angel investors have come from different countries to participate in this event. This is a large basket with lots of ideas, and we gradually pick them up one by one to choose the ones we consider the best,” said Ruben Arutyunyan.
FAST co-founder Artur Alaverdyan highlighted that he is personally acquainted with 80% of the presenting startup teams.
“I am especially interested in the startups based on meaningful technologies, with scientific and innovative components. I would like to see more deep-tech startups. It would bring more added value to the state and the investors,” said Alaverdyan.
The informal investor network is aimed at facilitating co-investment in Armenian sectors that work in educational and technological sectors, as well as presenting and engraining the best international experience.
18 investors and entrepreneurs of Armenian descent from Armenia and other countries have joined forces for this initiative. They will not only finance Armenian startups, but also provide consultation, mentorship and assistance with establishing necessary ties.
Each member of the network should make a minimal annual investment of USD 10,000 over the first four years of the network’s operation. The bar rises to USD 20,000 starting from the 5th year.
FAST secures the connection between the network and the startups and helps develop it, organizes pitching and other events, provides legal advice, and gives a comprehensive assessment to each startup.