18:07 | 20.03.19 | Նորություններ | 11913
«Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի» գիտաժողովների սրահում կայացել է հանդիպում՝ օտարալեզու մամուլի էջերից կարեւոր տեղեկություններ հավաքագրած եւ ժողովածուների շարք կազմած հեղինակների հետ:
Նյութերը հավաքագրվել են 1890-1922թթ. ընթացքում տպագրված՝ ամերիկյան մամուլի էջերից, մասնավորապես՝ The New York Times-ից:
Հատորները լույս են տեսել վերջերս՝ Մխիթարյան հրատարակչատան կողմից եւ կոչվում են «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press – The New York Times»: Հատորները կազմել եւ խմբագրել են Մխիթարյան Միաբանության Միաբան Հայր Վահան ծայրագույն վարդապետ Օհանյանը եւ ավստրալահայ Արա Քեթիբյանը։ Հավաքածուի հրատարակմանն աջակցել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
«Այս թանգարանում հավաքվող յուրաքանչյուր գիրք, լուսանկար, հոդված եւ հավաքածու՝ ճշմարտությունը ներկայացնող դեսպան են: Այդ ամենը կարեւոր համարելով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տարիներ շարունակ կանգնած է եղել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողքին եւ աջակցել տարբեր ծրագրերի իրականացմանը: Անչափ կարեւոր է, որպեսզի մարդկության դեմ իրագործված վայրագությունը մեկընդմիշտ դատապարտվի ու այլեւս չկրկնվի: Սա ասում եմ ոչ միայն որպես ադանահայի շառավիղ, այլեւ ատելությունը չընդունող մարդ, ով ակնկալում է քաղաքակիրթ աշխարհի սթափ վերաբերմունքը: Ես ատելության հետեւանքների տխուր հայացքը տեսել եմ իմ ազգակիցների աչքերում: Մեր սերունդները պետք է ապրեն այլ՝ ուրախ ու ժպտացող աչքերով: Այս աշխատանքները տարվում են նաեւ դրա համար»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հատորների նյութն ընդգրկում է 1894-1896 թթ․Համիդյան կոտորածները, Ադանայի կոտորածը, Հայոց ցեղասպանությունը եւ այդ կոտորածների անմիջական հետեւանքները։

18:07 | 20.03.19 | News | 11898
Armenian Genocide Museum-Institute has held a meeting with the authors of the collection of media reports in foreign languages about the Genocide, held in the conference hall.
They collected the reports in American press, The New York Times in particular, which were printed from 1890 to 1922.
The collection is called “The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press – The New York Times”. VivaCell-MTS supported the publication.
“Each book, photograph, article and collection in this museum is an ambassador of truth. VivaCell-MTS understands the value of these items and supports the Armenian Genocide Museum-Institute and its many projects. It is very important that savage crimes against humanity are condemned and never repeated. I say that not only as a descendent of Armenians from Adana, but also as a man who does not accept violence and expect sober attitude from the civilized world. I have seen the sad consequences of hatred reflected in the eyes of my compatriots. Our generations should live a different way, with happy and smiling eyes. Our efforts pursue that goal as well,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.