18:07 | 01.04.19 | Նորություններ | exclusive 6671
ՄԱԶԾ հայաստանյան գրասենյակն ու Գրանատուս Վենչուրս ընկերությունն այսօր ստորագրել են պայմանագիր, որով հիմք է դրվել Granatus Tech4SDG վենչուրային ֆոնդի ստեղծմանը։
$40 միլիոն թիրախավորված կապիտալով ֆոնդը ներդրումներ կիրականացնի սոցիալական եւ բնապահպանական բարենպաստ ազդեցություն ունեցող տեխնոլոգիական ընկերություններում։
Նախաձեռնությունն ուղղված է լրացնելու ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման նպատակներին մինչեւ 2030թ. հասնելու համար գոյություն ունեցող ներդրումային բացը։
ՄԱԶԾ Հայաստանի ներդրումների գծով խորհրդական Վահագն Ոսկանյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ հիմնադրամը հավանաբար գրանցվելու է ԵՄ-ում, քանի որ ներդրողներն իրենց ավելի վստահ են զգում, երբ համագործակցում են եվրոպական օրենսդրությամբ գործող հիմնադրամների հետ:
Վահագն Ոսկանյանի խոսքով, հիմնադրամի ստեղծման նախապատրաստական աշխատանքները տեւել են մեկ տարուց ավելի:
«Մենք ընտրության երկար գործընթաց ենք անցկացրել, արդյունքում ընտրվել է Գրանատուս Վենչուրսը` որպես լավագույն առաջարկի հեղինակ: Այսօր մենք աջակցում ենք մի ֆոնդի, որը սեփական միջոցներից բացի, ներգրավելու է միջազգային ներդրումներ, եւ դա անելու է ՄԱԶԾ-ի աջակցությամբ»,- ընդգծել է նա:
ՄԱԶԾ-ն հիմնադրամին կաջակցի սոցիալական ազդեցության չափման եւ կառավարման հարցերում եւ կտրամադրի ներդրումային գործընթացներում բնապահպանական, սոցիալական եւ կառավարման միջազգային չափանիշները կիրառելու իր փորձը։ ՄԱԶԾ-ն կտամադրի նաեւ ֆոնդի կառուցվածքի ձեւավորման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցները, ինչպես նաեւ կաջակցի ներդրումային միջոցների հավաքագրման եւ հիմնական շուկաներում ներդրումային հնարավորությունների բացահայտման գործընթացում։
Granatus Tech4SDG ֆոնդի նպատակն է կիրառել զարգացող տեխնոլոգիաներն ու առկա տեխնիկական ներուժը՝ դրանք ուղղելով սոցիալական եւ բնապահպանական ազդեցության ընդլայնմանը, ինչպես նաեւ նվազեցնել ներդրումային գործընթացներում առկա բնապահպանական, սոցիալական եւ կառավարման ռիսկերը։
Գրանատուս Վենչուրս-ի համահիմնադիր եւ կառավարող գործընկեր Մանուկ Հերգնյանի խոսքով, հիմնադրամի թիրախում ամբողջ աշխարհի, մասնավորապես, զարգացող երկրների ընկերություններն են: Նա տեղեկացրել է, որ նախատեսում են $1-3 մլն արժողությամբ ներդրումներ կատարել՝ սաղմնային փուլից մինչեւ Ա եւ Բ ներդրումային ռաունդներ:
«ՄԱԶԾ-ն այստեղ հանդես չի գալիս որպես ներդրող, այլ օժանդակում է հիմնադրամի մեկնարկին: Հիմնադրամն իր հերթին ունենալու է ինստիտուցիոնալ ներդրողներ: Մենք միշտ ցանկացել ենք, որ մեր հիմնադրած երկրորդ ֆոնդի կիզակետում լինեն առանցքային մարդկային հիմնախնդիրների լուծումները՝ օգտագործելով տեխնոլոգիաների ներուժը: Այս առումով, ՄԱԶԾ կայուն զարգացման նպատակները շատ լավ շրջանակ են»,- ընդգծել է Մանուկ Հերգնյանը:
Նախաձեռնությունը հանդիսանում է ՄԱԶԾ Հայաստանի կողմից իրականացվող «Տեխնոլոգիաները հանուն Կայուն զարգացման նպատակների ֆինանսավորման հարթակ» ծրագրի մաս, որի նպատակն է վերհանել տեղական եւ միջազգային մասնավոր ֆինանսավորման ներուժը՝ ի նպաստ ԿԶՆ-ների իրագործման։

18:07 | 01.04.19 | News | exclusive 6680
UNDP Armenia has signed an agreement with Granatus Ventures today to establish and manage the Granatus Tech4SDG Fund.
The fund, with a target size of USD 40 million, will make investments in technology-driven ventures that demonstrate strong potential for social and environmental impact.
This initiative addresses the investment gap necessary to achieve the UN Sustainable Development Goals (SDGs) by 2030.
UNDP Armenia Impact Investment Advisor Vahagn Voskanyan has told Itel.am that the fund will probably be registered in the EU because investors feel more secure when cooperating with funds that operate in the European legal framework.
According to Voskanyan, it took over a year to prepare everything for establishment of the fund.
“We conducted a lengthy selection and chose Granatus Ventures because they had the best offer. We are supporting a fund that will attract foreign investors along with accumulating its own finances, and it will be done with support from UNDP,” he highlighted.
UNDP will act as a Sustainability Partner, sharing best practices in impact management and the application of internationally accepted Environmental, Social and Governance (ESG) standards across the investment process. UNDP will also provide financial support to structure the fund, and assist in the fundraising process and in sourcing relevant deal flow across key markets.
The Granatus Tech4SDG Fund aims to leverage rapidly developing technologies and engineering talent to maximize the social and environmental impact and mitigate ESG risks of its investments.
According to Granatus Ventures Co-Founder and Managing Partner Manuk Hergnyan, the fund targets companies worldwide, particularly in developing countries. He added that they plan to invest USD 1 to 3 million in seed stage as well as in A and B rounds.
“UNDP does not perform as an investor, it supports the launch of the fund and the fund will have institutional investors. We always wanted our second fund to be built on solutions for key human issues, using the potential of technologies. In this regard, the UN Sustainable Development Goals are a great framework,” stressed Hergnyan.
This initiative is part of “Tech4SDGs Financing Platform” by UNDP in Armenia to unlock the potential of local and international private financing for the acceleration of the SDGs.