11:01 | 10.06.19 | Նորություններ | 8878
Հայաստանում Beeline-ի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Թվային հնարավորություններ» ծրագրի շրջանակում անցկացվում է առաջին դասընթացների փուլը:
Ծրագրին դիմել էին Հայաստանի 4 մարզերի 10 դպրոցների 365 աշակերտներ՝ 13-17 տարեկան, որոնցից ընտրվել էին 110-ը:
Մայիսի 16-20-ը ծրագրի պատասխանատուները` փորձագետ եւ դասընթացավար Նարինե Զաքյանի հետ եղան գործընկեր մարզերում եւ անցկացրին առաջին դասընթացը: Դասընթացին մասնակցեցին ծրագրում ընդգրկված բոլոր աշակերտները:
Դասընթացի արդյունքում մասնակից երեխաները պատկերացում են կազմել տեղեկատվական ու հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) մասին եւ արդեն կարողանում են ընտրել ու գործածել տարբեր տեսակի թվային միջոցներ, ինչպես նաեւ արդյունավետ օգտագործել ՏՀՏ-ը՝ տեղեկատվություն ստանալիս, պահպանելիս եւ կազմակերպելիս, պատկերացնում են ՏՀՏ-ի օգտագործման բնագավառները եւ գիտակցում են դրանց առավելությունները:
«21-րդ դարում չափազանց կարեւոր են թվային տարբեր գործիքներից օգտագործելու հմտությունները, եւ մենք ուրախ ենք, որ այս ծրագրի շրջանակում Հայաստանի մարզերում բնակվող երեխաները հնարավորություն են ստանում օգտվելու ժամանակակից տեխնոլոգիաներից եւ դրանց առավելություններից», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Նշենք, որ ծրագրի արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել նաեւ ուսումնաօժանդակ ձեռնարկ-գործիքակազմ, որը հնարավորություն կընձեռի ծրագրի ընթացքում ուսուցանված գործիքներն ամբողջացնել՝ ներկայացնելով դրանց օգտագործման հնարավորություններն ամենօրյա կրթական գործընթացում եւ այն հասանելի դարձնել բոլոր դպրոցներում:

11:01 | 10.06.19 | Новости | 8967
В рамках программы «Цифровые возможности», осуществляемой Beeline в Армении и Фондом детского развития, стартовал 1-й цикл курсов по цифровой грамотности.
Заявку на участие в программе подали 365 учеников (в возрасте 13-17 лет) из 10 школ 4 областей Армении. Из них были отобраны 110 учеников.
16-20 мая ответственные за программу с экспертом и тренером курсов Нарине Закарян посетили области-партнеры и провели первый мастер-класс, в котором приняли участие все поступившие на курсы ученики.
По итогам мастер-класса участники получили представление об информационно-коммуникационных технологиях (ИКТ), сферах их применения и их преимуществах. Школьникам также рассказали об эффективном применении ИКТ, о сборе, хранении и получении информации, и теперь они уже могут самостоятельно применять различные цифровые методы.
«В 21-м веке чрезвычайно важны навыки применения различных инструментов. И мы рады, что в рамках этой программы дети, живущие в областях Армении, получают возможность воспользоваться современными технологиями и их преимуществами»,- отметил гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
По результатам программы планируется создать также пособие, которое даст возможность систематизировать инструментарий, применяемый в течение мастер-классов.