11:01 | 10.06.19 | Նորություններ | 8878
Հայաստանում Beeline-ի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվող «Թվային հնարավորություններ» ծրագրի շրջանակում անցկացվում է առաջին դասընթացների փուլը:
Ծրագրին դիմել էին Հայաստանի 4 մարզերի 10 դպրոցների 365 աշակերտներ՝ 13-17 տարեկան, որոնցից ընտրվել էին 110-ը:
Մայիսի 16-20-ը ծրագրի պատասխանատուները` փորձագետ եւ դասընթացավար Նարինե Զաքյանի հետ եղան գործընկեր մարզերում եւ անցկացրին առաջին դասընթացը: Դասընթացին մասնակցեցին ծրագրում ընդգրկված բոլոր աշակերտները:
Դասընթացի արդյունքում մասնակից երեխաները պատկերացում են կազմել տեղեկատվական ու հաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) մասին եւ արդեն կարողանում են ընտրել ու գործածել տարբեր տեսակի թվային միջոցներ, ինչպես նաեւ արդյունավետ օգտագործել ՏՀՏ-ը՝ տեղեկատվություն ստանալիս, պահպանելիս եւ կազմակերպելիս, պատկերացնում են ՏՀՏ-ի օգտագործման բնագավառները եւ գիտակցում են դրանց առավելությունները:
«21-րդ դարում չափազանց կարեւոր են թվային տարբեր գործիքներից օգտագործելու հմտությունները, եւ մենք ուրախ ենք, որ այս ծրագրի շրջանակում Հայաստանի մարզերում բնակվող երեխաները հնարավորություն են ստանում օգտվելու ժամանակակից տեխնոլոգիաներից եւ դրանց առավելություններից», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Նշենք, որ ծրագրի արդյունքում նախատեսվում է ստեղծել նաեւ ուսումնաօժանդակ ձեռնարկ-գործիքակազմ, որը հնարավորություն կընձեռի ծրագրի ընթացքում ուսուցանված գործիքներն ամբողջացնել՝ ներկայացնելով դրանց օգտագործման հնարավորություններն ամենօրյա կրթական գործընթացում եւ այն հասանելի դարձնել բոլոր դպրոցներում:

11:01 | 10.06.19 | News | 8870
The first stage of trainings within the frames of “Digital opportunities for school children” program, jointly implemented by Beeline Armenia and Child Development Fund, has already started.
365 students aged 13-17 from 10 schools of Armenia’s 4 marzes applied for the program, and 110 were selected.
The organizers of the program together with expert and coach Narine Zakyan visited the partner marzes and held the first trainings on May 16-20. All students involved in the program participated in the trainings.
The program helped the children get acquinted with information and communications technology (ICT). They can now choose and apply different digital means, as well as efficiently use ICT for receiving information, saving and organizing it. They know the areas of ICT use and realize its advantages.
“The skills for using various digital tools is extremely important in the 21st century, and we are happy that within the frames of this program children from Armenian marzes will have the opportunity to access modern technologies and their advantages,” Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin noted.
The program also features development of training manual-toolset, which will allow completing all the tools introduced during the training.