10:49 | 13.06.19 | Նորություններ | 7153
Հունիսի 11-ին «Հայաստանի բիզնես հրեշտակների ցանցը» Եվրոպական միության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի աջակցությամբ միավորել էր հայ եւ եվրոպացի գործարար-ներդրողներին:
BANA-ի 2-ամյակին նվիրված ներդրումային համաժողովի հատուկ հյուրերն էին միջազգային Crosspring վենչուրային ընկերության հիմնադիր Մորիս Բեքենդը եւ Մադրիդի բիզնես հրեշտակների ցանցի հիմնադիր Ջեսուս Լոզանոն, որոնք արդեն ներդրումներ են կատարել հայկական ստարտափ թիմերում։
Կոնֆերանսի խոսնակներն էին՝ Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության Համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սերանո Դե Լա Ռոսան, «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի ղեկավար Էվա Նեհերը։
Հոլանդացի ձեռներեց, ներդրող, Crosspring սաղմնային (seed) աքսելերատորի եւ վենչուրային ընկերության հիմնադիր Մորիս Բեքենդ Վերվին Հայաստան է բերել ներդրումային մշակույթի ոլորտում իր մեծ փորձը։ Նա սկսել է հրեշտակային ներդրումներ կատարել 2005 թվականից, ներդնում է ստեղծման փուլում ՏՏ ստարտափների մեջ` ներառյալ հայաստանյան ստարտափները: Մորիսը BANA-ում հրեշտակ ներդրող է, որպես խորհրդատու եղել է կազմակերպության հիմնադրման օրվանից:
BANA-ի ներդրումային կոնֆերանսի նպատակն էր հայ եւ արտասահմանցի գործարարներին ներկայացնելու Հայաստանի ՏՏ ոլորտի ներդրումային միջավայրը եւ GlobalAM ՀԿ-ի նախաձեռնած Հայաստանի բիզնես հրեշտակների ցանցի գործունեությունը, որը ձեռներեցներին հնարավորություն է տալիս կարեւորագույն ներդրումներ անել Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգում։
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը» ծրագրի թիմի ղեկավար Էվա Նեհերը բարձր է գնահատում բիզնես հրեշտակների աջակցությունը ստարտափներին ոչ միայն ֆինանսապես, այլեւ գիտելիքի, փորձի փոխանցման եւ նրանց ուղղորդելու առումով:
«Հայաստանի բիզնես հրեշտակների ցանցում ներգրաված եվրոպացի ներդրողները արժեքավոր աշխատանք են կատարում այս առումով՝ կիսելով իրենց փորձը եւ հմտությունները հայկական ստարտափ թիմերի հետ», - նշել է նա:
ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության Համագործակցության բաժնի ղեկավար Գոնզալո Սերանոն իր ողջույնի խոսքում շնորհավորել է Հայաստանի բիզնես հրեշտակների ցանցին գործունեության 2-ամյակի առիթով՝ ընդգծելով դրա կարեւորությունը Հայաստանում բիզնես եւ ներդրումային միջավայրի զարգացման համար: Եվրոպական միությունը աջակցում է Business Angel Network of Armenia-ին ԵՄ-ի «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը» ծրագրի միջոցով:
BANA-ի ղեկավար Գրիգոր Հովհաննիսյանի խոսքով՝ այսպիսի բիզնես հանդիպումները հայ-եվրոպական տնտեսական համագործակցությունը կբերեն նոր մակարդակի.
«Ստարտափ էկոհամակարգի կայանալն իսկապես կարեւոր է մեր երկրի համար, եւ ներդրումային միջավայրի զարգացմանն աջակցելու ձեր պատրաստակամության շնորհիվ կայացման գործընթացն ավելի արդյունավետ կլինի»,- նշել է նա:
BANA-ն գործարարներին հնարավորություն է տալիս արդյունավետ ներդրումներ կատարել Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգում։ BANA-ի հրեշտակներն արդեն ներդրում են կատարել 6 թիմում, այժմ բանակցություններ են ընթանում եւս նոր երեք ստարտափ թիմում ներդրումներ անելու համար։

10:49 | 13.06.19 | News | 7148
Business Angel Network of Armenia, supported by European Union’s “Support to SME Development in Armenia” (EU-SMEDA) project on June 11th organised “Two Years winged: What’s next?” Early Stage Investment Conference for Business people and investors.
The founder of the international Crosspring VC Maurice Beckand and Spanish Angel Investor Jesús Lozano were the special guests during the 2nd anniversary of BANA at the Early Stage Investment Conference.
The speakers were the head of cooperation section at the European Union Delegation to the RA, Gonzalo Serrano De La Rosa, and the head of “Support to SME Development in Armenia” (EU-SMEDA) program Eva Naeher.
The founder of the international Crosspring venture company Maurice Beckand started angel investing in 2005 after his work at a Dutch based VC. He invests in seed stage ICT startups, including Armenia-based ones. Maurice uses his company Crosspring to invest in startups as a lead investor or as a syndicate partner. He is an Angel at BANA and was an advisor for BANA since its establishment.
The head of Cooperation Section at the European Union Delegation to the RA, Gonzalo Serrano De La Rosa congratulated the Business Angels Network of Armenia (BANA) on the occasion of it’s 2nd anniversary, highlighting its importance on the development of business and investment environment in Armenia. The European Union supports the Business Angel Network of Armenia through the EU's Support for SME Development program.
The head of “Support to SME Development in Armenia” (EU-SMEDA) program Eva Nehler highly appreciates the business angels' support to startups not only financially, but also in transferring knowledge, experiences and guidance to them."European investors involved in the Business Angels Network of Armenia (BANA) are doing valuable work in this regard by sharing their experiences and skills with the Armenian startups," she said.
The Early Stage Investment Conference aims at presenting the investment environment of Armenian IT sphere to the Armenian and foreign businessmen as well as presents the activities of Business Angel Network of Armenia initiated by GlobalAM NGO, which enables the entrepreneurs to make important and profitable investments in Armenian startup ecosystem.
Grigor Hovhannisyan, the director of the Business Angels Network of Armenia (BANA), says that such business meetings will bring Armenian-European economic cooperation to a new level. "The establishment of the Startup ecosystem is really important for our country, and due to your readiness to support the development of the investment environment, the process will be more effective.''
BANA gives entrepreneurs an opportunity to effectively invest in the Armenian Startup Ecosystem. The angel investors of BANA have already invested in six startups, and now negotiations are underway to invest in three new startups.