16:34 | 14.06.19 | Armenia Startup Academy-ի շրջանավարտները | exclusive 226257
MLabel-ը առցանց հարթակ է, որը հեշտացնում եւ արագացնում է տվյալների պիտակավորման (labeling) գործընթացը` մեքենայական ուսուցման օգնությամբ:
Ներկայում հարթակը կարող է օգտագործվել նկարների դասակարգման (classification) բազաներ հավաքելու համար։ Հետագայում ստարտափի թիմը ծրագրում է այն դարձնել կիրառելի նաեւ տեքստային, ձայնային եւ այլ տեսակի տվյալների համար։
MLabel-ի թիմը կազմված է 3 հոգուց: Սիփան Մուրադյանը ծրագրի ղեկավարը եւ մեքենայական ուսուցման մասնագետն է, Դավիթ Մուրադյանը՝ վեբ ծրագրավորողը, իսկ Օվսաննա Պապիկյանը պատասխանատու է մարդկային ռեսուրսների եւ գործընթացների համար։
Itel.am-ի հետ զրույցում Սիփան Մուրադյանը տեղեկացրել է, որ թիրախում այն ՏՏ ընկերություններն ու անհատներն են, որոնք օգտագործում են մեքենայական ուսուցման տեխնոլոգիա:
«Այդ ընկերությունները հավաքում են տվյալների շատ մեծ բազաներ եւ բավական շատ ժամանակ են ծախսում դրանք պիտակավորելու վրա։ Ներկայում դա արվում է մեկ առ մեկ։ Մենք մշակել ենք մեքենայական ուսուցման ալգորիթմ, որն ուսումնասիրելով պիտակավորման ընթացքը, սկսում է իր առաջարկներով օգնել մարդուն եւ արագացնել գործընթացը՝ պիտակավորումն իրականացնելով խումբ առ խումբ, ինչն ապահովում է ծախսվող ժամանակի կրճատում»,- ընդգծել է նա:
Նրա խոսքով, Armenia Startup Academy-ի ծրագրին մասնակցությունը թիմին օգնել է կարճ ժամանակում արդյունքներ գրանցել:
«Երբ գրանցվեցինք ծրագրին, առկա էր միայն գաղափարը, շատ քիչ գիտելիքներ ունեինք ստարտափների մասին։ Մասնակցության ընթացքում ձեռք բերեցինք ոչ միայն տեսական գիտելիքներ, այլ նաեւ ստացանք պրակտիկ խորհուրդներ, մոտիվացիա, հստակեցրինք մեր ապագա ուղղությունը, ձեռք բերեցինք նոր ընկերներ ու ծանոթություններ»,- ասել է Սիփան Մուրադյանը:
MLabel-ն արդեն ունի հարթակի նախատիպը եւ ծրագրում է օգոստոսին գործարկել այն։ Սիփան Մուրադյանի խոսքով, այնուհետ կընդլայնեն թիմը եւ կմեկնարկեն այլ տեսակի տվյալների պիտակավորման ալգորիթմների մշակման գործընթացը։

16:34 | 14.06.19 | Armenia Startup Academy | exclusive 226262
MLabel is an online platform, which facilitates and accelerates the data labeling process with the help of machine learning.
Currently the platform can be used for collecting bases of photo classification. Later the startup plans to make the platform accessible for text, voice and other types of data.
MLabel team includes 3 specialists. Sipan Muradyan is the machine learning specialist, who is the leader of the program. Davit Muradyan is the web developer, and Ovsanna Papikyan is responsible for human resources and processes.
In an interview to Itel.am, Sipan Muradyan informed that they target IT companies and individuals, who use machine learning technologies.
“These companies collect huge data bases and spend a lot of time on labeling the data. Currently it’s done one by one. We have developed a machine learning algorithm, which facilitates this responsibility by observing the labeling process and making suggestions for accomplishment of group-by-group labeling, which reduces the amount of time it requires,” he emphasized.
According to him, the participation in Armenia Startup Academy program helped the team register results in a short period of time.
“We only had the idea ready, when we applied for this program. We had little knowledge about startups. This opportunity allowed us not only to acquire theoretical knowledge, but also get practical advice, motivation, helping us in defining our future direction. We also found new friends and acquaintances,” Sipan Muradyan said.