11:00 | 18.06.19 | Նորություններ | 9613
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) աջակցությամբ սահմանամերձ Գոմք գյուղը համալրել է էներգախնայող համակարգով լուսավորվող գյուղերի ցանկը:
Ինչպես Հայաստանի հեռավոր, սահմանամերձ տարբեր գյուղերում, այստեղ եւս ծրագիրն իրականացվել է փուլային սկզբունքով. սկզբում լուսավորվել են հիմնական, ապա՝ երկրորդական փողոցները:
Դեռեւս 2015թ. «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, գործակցող կողմերին հաջողվել է տեղակայել 37 LED լուսարձակով ապահովված արտաքին լուսավորության համակարգ: Ծրագրի երկրորդ փուլով դրանց թիվն ավելացել է եւս 34-ով: Ընդհանուր առմամբ, Գոմքում լուսավորվել է 2650 մետր տարածություն, որից 1300 մ՝ նախորդ ամռանը մեկնարկած աշխատանքներից հետո:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Զառիթափ համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանը, Գոմքի վարչական ղեկավար Մխիթար Հովհաննիսյանը եւ համայնքի բնակիչներ:
«Աշխարհն ապրում է տեխնոլոգիաների զարգացման այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ ամեն օր մշակվում են մարդու կյանքն ու կենցաղը հեշտացնող լուծումներ: Եվ նման հնարավորությունների դարում, թվում է՝ չպետք է լինի, ասենք, փողոցների լուսավորության խնդիր: Մինչդեռ այն կա եւ հաճախ՝ սահմանամերձ գյուղերում: Արդեն 5 տարի՝ սկսած 2014 թվականից, գործընկեր կառույցի հետ, համատեղ ծրագիր ենք իրականացնում, գիտակցելով, որ լուսավորված փողոց ունենալը չպետք է լինի քաղաքի մենաշնորհ: Աստիճանաբար կրճատում ենք խավարի մեջ կորած փողոցների քանակն ու սահմանապահ գյուղում բնակվողին լույսի հետ վերադարձնում լավ ապագայի հավատը: Այս ծրագրի հիմքում կա նաեւ սոցիալական աջակցության բաղադրիչ, ինչը եւս անչափ կարեւոր է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հաջորդական փուլերով, մեզ հաջողվեց այս գյուղում եւս իրականություն դարձնել ժամանակակից լուծումներով հագեցած, ծախսերի կրճատում երաշխավորող համակարգի գործարկումը», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արտաքին լուսավորության համակարգի գործարկումը կնպաստի համայնքային կյանքի աշխուժացմանը: Գոմքը հարմար բնակավայր է նաեւ էկո-զբոսաշրջություն զարգացնելու համար: Այդ ուղղությամբ եւս, այստեղ ակտիվ աշխատանք է տարվում:

11:00 | 18.06.19 | Новости | 9711
При поддержке ВиваСелл-МТС и Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) пополнился список сел, оснащенных энергосберегающей системой освещения. На этот раз система внешнего освещения установлена в селе Гомк.
Еще в 2015г. в рамках программы «Альтернативная энергия» партнерам удалось установить в Гомке 37 LED фонарей. Во втором этапе программы число фонарей увеличилось еще на 34. В целом в Гомке освещена территория длиною в 2650 метров, 1300 м из которой - после стартовавших прошлым летом работ.
На запуске системы участвовали гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, учредитель Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян, глава общины Заритам Симон Бабаян, руководитель администрации Гомка Мхитар Ованнисян и жители общины.
«Мир вступил в такой период развития технологий, когда каждый день разрабатываются решения, упрощающие жизнь и быт человека. И в веке таких возможностей, казалось бы, не должно возникнуть проблем с освещением улиц. А эта проблема есть и часто – в приграничных селах. Уже 5 лет, начиная с 2014 года, мы с нашим партнером осуществляем совместную программу, доказывая, что наличие освещенных улиц не должно быть привилегией городов. Число затерянных во мраке улиц постепенно сокращается, а у жителей приграничного села возвращается вера в лучшее будущее. В основе этой программы есть также компонент социальной поддержки, что также очень важно. Рад констатировать, что нам удалось реализовать запуск современной, гарантирующей экономию средств системы»,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.