11:00 | 18.06.19 | Նորություններ | 9613
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) աջակցությամբ սահմանամերձ Գոմք գյուղը համալրել է էներգախնայող համակարգով լուսավորվող գյուղերի ցանկը:
Ինչպես Հայաստանի հեռավոր, սահմանամերձ տարբեր գյուղերում, այստեղ եւս ծրագիրն իրականացվել է փուլային սկզբունքով. սկզբում լուսավորվել են հիմնական, ապա՝ երկրորդական փողոցները:
Դեռեւս 2015թ. «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի շրջանակում, գործակցող կողմերին հաջողվել է տեղակայել 37 LED լուսարձակով ապահովված արտաքին լուսավորության համակարգ: Ծրագրի երկրորդ փուլով դրանց թիվն ավելացել է եւս 34-ով: Ընդհանուր առմամբ, Գոմքում լուսավորվել է 2650 մետր տարածություն, որից 1300 մ՝ նախորդ ամռանը մեկնարկած աշխատանքներից հետո:
Համակարգի գործարկմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Զառիթափ համայնքի ղեկավար Սիմոն Բաբայանը, Գոմքի վարչական ղեկավար Մխիթար Հովհաննիսյանը եւ համայնքի բնակիչներ:
«Աշխարհն ապրում է տեխնոլոգիաների զարգացման այնպիսի ժամանակաշրջանում, երբ ամեն օր մշակվում են մարդու կյանքն ու կենցաղը հեշտացնող լուծումներ: Եվ նման հնարավորությունների դարում, թվում է՝ չպետք է լինի, ասենք, փողոցների լուսավորության խնդիր: Մինչդեռ այն կա եւ հաճախ՝ սահմանամերձ գյուղերում: Արդեն 5 տարի՝ սկսած 2014 թվականից, գործընկեր կառույցի հետ, համատեղ ծրագիր ենք իրականացնում, գիտակցելով, որ լուսավորված փողոց ունենալը չպետք է լինի քաղաքի մենաշնորհ: Աստիճանաբար կրճատում ենք խավարի մեջ կորած փողոցների քանակն ու սահմանապահ գյուղում բնակվողին լույսի հետ վերադարձնում լավ ապագայի հավատը: Այս ծրագրի հիմքում կա նաեւ սոցիալական աջակցության բաղադրիչ, ինչը եւս անչափ կարեւոր է: Ուրախ եմ արձանագրել, որ հաջորդական փուլերով, մեզ հաջողվեց այս գյուղում եւս իրականություն դարձնել ժամանակակից լուծումներով հագեցած, ծախսերի կրճատում երաշխավորող համակարգի գործարկումը», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արտաքին լուսավորության համակարգի գործարկումը կնպաստի համայնքային կյանքի աշխուժացմանը: Գոմքը հարմար բնակավայր է նաեւ էկո-զբոսաշրջություն զարգացնելու համար: Այդ ուղղությամբ եւս, այստեղ ակտիվ աշխատանք է տարվում:

11:00 | 18.06.19 | News | 9602
Located about 7 km from Nakhichevan's border, Gomq village is now provided with outdoor lighting. After the collapse of the Soviet Union, there has always been a problem of infrastructure here. Now, Gomq is added to the list of the villages, which have an energy-efficient street lighting system. Partner organizations, VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), had their serious input in the realization of this project. Like in other remote, border villages of Armenia, the program was implemented here, too, on phased basis. At first the main, then the secondary streets were lighted.
Still in 2015, within the framework of the “Alternative Energy” Project, the partner organizations installed an outdoor illumination system equipped with 37 LED lamps. By the second phase of the project, the number of the lamps is increased by another 34.
In general, 2,650 meters long area is illuminated in Gomq, 1,300 meters of them – upon the works started since last summer.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, the founder of FPWC Ruben Khachatryan, the head of Zaritap community Simon Babayan, the administrative head of Gomq village Mkhitar Hovhannisyan and community members participated in the launching ceremony of the energy-saving system.
“The world lives in times when every single day offers solutions to make human life and routine easier. And in an era of those opportunities, it seems impossible to have a problem like the outdoor illumination unsolved. And yet this problem perseveres and oftentimes in borderland villages. Starting from 2014, now for 5 years in a row, we implement this joint project hand in hand with our partner, as we believe that having illuminated streets cannot be prerogative of urban settlements. Step by step we reduce the number of streets lost in darkness and return hope for a better future in borderland villages with every illuminated street. This project has a social underpinning, too: and that is equally important. I am glad to note that consistently we have managed to implement a program that provides modern solutions and spending efficiency in this village as well,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The launching of the outdoor lighting system will promote the activation of the community’s life. Gomq is a convenient place for developing the eco-tourism. Active measures are being taken, in this direction, too.
Unlike other lamps, the LED lamps are more efficient and durable, and can be used longer, consuming 80% less electric energy.