15:27 | 27.06.19 | Հարցազրույցներ | exclusive 70436
Նրանք դասախոսել են «ԲարՔեմփ Երեւան» չկոնֆերանսի ընթացքում, որի պաշտոնական հովանավորն է DataArt ընկերությունը:
Լեհական Լյուբլինից ժամանած #Javascricpt-ի մասնագետ Իհոր Չուլլինդան պատմել է ոլորտի վերջին նորությունների մասին: Սանկտ Պետերբուրգից Իվան Բազայչենկոն էլ #DevOps-ի մասնագետ է, որը խոսել է #Azure-ում .Net-ի կիրառությունների մասին։
Itel.am-ը զրուցել է մասնագետների հետ:
-Սա ձեր առաջին այցն է Հայաստան: Ի՞նչ գիտեիք հայաստանյան ՏՏ ոլորտի մասին մինչ այս այցը:
Իհոր Չուլլինդա. Հաճախ էի լսում, թե ինչպես են DataArt-ի թոփ մենեջերները խոսում Երեւանի՝ գրասենյակ բացելու համար հեռանկարային վայր լինելու մասին:
Իվան Բազայչենկո. Ես լսել եմ, որ Երեւանը ծրագրավորման տարածաշրջանային կենտրոններից է, ինչպես, օրինակ, Սիլիկոնյան հովիտը:
-Այս օրերին DataArt Երեւանն ակտիվորեն ընդլայնում է իր թիմը: Ի՞նչ խորհուրդներ կտաք այն մասնագետներին, որոնք դիտարկում են DataArt-ը որպես իրենց հաջորդ ընկերություն:
Իհոր Չուլլինդա. Կարեւոր է իմանալ, որ DataArt-ն աշխատանքի չի ընդունում ծրագրավորողների կոնկրետ մեկ նախագծի համար, եւ երբ ինչ-որ նախագիծ ավարտվում է, նրանց չի ազատում աշխատանքից: Ընտրության փուլը կարող է երկար տեւել, բայց արդյունքում աշխատակցին հենց այնպես հրաժեշտ չեն տա: Ես ինքս շատ հաճախ եմ նախագծեր փոխել: Այստեղ աշխատելու ժամանակի 60%-ի ընթացքում ներգրավված եմ եղել ինչ-որ նախագծերում, իսկ 40%-ի ժամանակ կա՛մ հետազոտություններով եմ զբաղվել, կա՛մ սպասել հաջորդ նախագծին: Ուզում եմ ասել, որ DataArt-ն ապահովում է կայունություն եւ ինժեներին աջակցության անհավանական մակարդակ:
Իվան Բազայչենկո. Խորհուրդ կտայի ընտրել DataArt-ը, քանի որ ընկերությունը մեծ կարեւորություն է տալիս որակավորմանը եւ շատ բան է անում որակավորման մեջ ներդրում կատարելու առումով: Խոսքը ինչպես սերտիֆիկատների, այնպես էլ գործուղումների մասին է:
DataArt-ի մասին բոլորը դրական են արտահայտվում: Նույնիսկ այն մասնագետները, որոնք դուրս են գալիս աշխատանքից, բացասական ոչինչ չեն ասում: Եղել են բազմաթիվ դեպքեր, երբ մասնագետը դուրս է եկել աշխատանքից եւ որոշ ժամանակ անց վերադարձել:
- Դուք աշխատում եք DataArt-ի երկու տարբեր գրասենյակներում՝ Լեհաստանում եւ Ռուսաստանում: Ձեր տեղական շուկաներում ո՞րն է DataArt-ի մրցակցային առավելությունը՝ շուկայի այլ ընկերությունների համեմատ:
Իհոր Չուլլինդա. DataArt-ը տալիս է հնարավորություն ցանկության դեպքում աշխատել ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաներով: Եթե համեմատենք այլ աութսորսինգ ընկերությունների հետ Լեհաստանում, ապա DataArt-ում իսկապես ընդառաջում են, օգնում են տեղափոխության, փաստաթղթերի ձեւակերպման հարցերում:
Օրինակ՝ ես հաճախ եմ մեկնում ընկերության այլ երկրների գրասենյակներ՝ գործուղումների:
Իվան Բազայչենկո. Սանկտ Պետերբուրգում մի խնդիր է առկա՝ ընկերություններն ընտրում են չափից շատ մասնագետների եւ հաճախ առանց խորանալու: Արդյունքում, ստացվում է այնպես, որ նախագծերի սղության պատճառով շատերը հայտնվում են «պահեստայինի նստարանին»: DataArt-ում այդպես չի լինում: Իմ պարագայում պահեստում առավելագույն ժամկետը մեկ ամիսն է:
Բացի այդ, DataArt-ում շատ զարգացած է պրակտիկայի համակարգը: Այնպես որ, մենք միշտ ուրախ ենք նոր մասնագետների ողջունել ընկերությունում:

15:27 | 27.06.19 | Интервью | exclusive 70516
На прошлой неделе в Ереван прибыли специалисты компании DataArt Игорь Чуллинда и Иван Базайченко. Они прочли лекции на мероприятии BarCampYerevan, официальным спонсором которого является компания DataArt.
Специалист #Javascricpt Игорь Чуллинда, прибывший из Люблина, рассказал о последних новинках сферы. А Иван Базайченко из Санкт-Петербурга, будучи специалистом #DevOps, рассказал о применении .Net в #Azure.
Itel.am побеседовал со специалистами.
- Это ваш первый визит в Армению. Что вы знали об армянской IT сфере до приезда?
Игорь Чуллинда: Я часто слышал, как топ-менеджеры DataArt говорили, что Ереван является перспективным местом для открытия офиса.
Иван Базайченко: Я слышал, что Ереван – один из региональных центров программирования, как, например, Силиконовая долина.
- В эти дни ереванский офис DataArt активно расширяет свою команду. Какие советы вы бы дали тем специалистам, которые хотят построить свою карьеру в DataArt?
Игорь Чуллинда: Важно знать, что DataArt не принимает разработчиков для одного конкретного проекта и не «выкидывает» их после его окончания. Этап выбора может быть долгим, но после него с сотрудником просто так не расстанутся. Я сам очень часто менял проекты. Хочу сказать, что DataArt обеспечивает инженеров стабильностью и невероятным уровнем поддержки.
Иван Базайченко: Я бы порекомендовал идти в DataArt, так как компания придает большое значение и вкладывает много сил в квалификацию сотрудников. Речь идет как о сертификатах, так и командировках.
О DataArt все отзываются положительно. Даже те специалисты, которые решили уйти из компании, также не могут сказать ничего отрицательного. Было много случаев, когда сотрудник уходил с работы, но через некоторое время возвращался.
- Вы работаете в двух разных офисах DataArt – в Польше и России. Каково конкурентное преимущество DataArt на ваших местных рынках по сравнению с другими компаниями?
Игорь Чуллинда: Если есть желание, DataArt предоставляет возможность работать с самыми современными технологиями. Если сравнить с другими аутсорсинговыми компаниями в Польше, то в DataArt действительно идут навстречу, помогают с релокацией, оформлением документов.
Например, я сам часто езжу в командировки в заграничные офисы компании.
Иван Байченко: В Санкт-Петербурге есть такая проблема: компании часто без разбора набирают чересчур много специалистов. В результате получается так, что из-за недостатка проектов многие очень долго сидят «на бенче». В DataArt так не бывает. В моей сфере максимальный срок «сидения на бенче» - месяц.
Кроме того, в DataArt очень хорошо развита система стажировок. Так что мы всегда рады новым специалистам в компании.