12:07 | 12.07.19 | Հոդվածներ | exclusive 125648
Աշխարհում ավելի ու ավելի մեծ հետաքրքրություն է դրսեւորվում ստատիկ տիպավորմամբ, տարբեր հարթակների համար նախատեսված Kotlin ծրագրավորման լեզվի շուրջ։
Kotlin-ն օբյեկտի վրա հիմնված ծրագրավորման լեզու է, որն ամբողջությամբ կարող է փոխգործակցել Java-ի հետ, ինչպես նաեւ վերածվել JavaScript կոդի: Լեզուն մշակել են Սանկտ Պետերբուրգի JetBrains ընկերության ծրագրավորողները, այն հովանավորվում է այդ ընկերության ու Google-ի կողմից՝ Kotlin հիմնադրամի միջոցով։ 2019թ․ մայիսից Kotlin-ը Android օպերացիոն համակարգում բարելավման համար Google-ի նախընտրելի լեզուն է հայտարարվել։
Ծրագրավորման լեզուն կոչել են Սանկտ Պետերբուրգի մոտակայքում գտնվող Կոտլին կղզու անունով, ճիշտ այնպես, ինչպես Java-ն՝ Ինդոնեզիայում գտնվող համանուն կղզու անունով է։
2019թ․-ի հունիսին Մեդիամաքսի թղթակիցն այցելել է JetBrains ընկերություն եւ մասնակցել դրա գլխավոր ուղեղներից մեկի՝ Kotlin ծրագրավորման լեզուն ստեղծած Անդրեյ Բրեսլավի հետ հանդիպմանը։ Միջազգային լրագրողների այցը կազմակերպել է ITMO համալսարանը, որի շրջանավարտն ու նախկին ուսուցիչներից է Անդրեյ Բրեսլավը։ Առանձնացրել ենք որոշ դրվագներ նրա ելույթից։
Ծանոթներիցս մեկն ինձ հրավիրեց JetBrains-ի գրասենյակ՝ որոշ գաղափարներ քննարկելու, եւ ես կարծում էի, որ խոսելու ենք այն առանձնահատուկ լեզուների շուրջ, որոնք նրանք օգտագործում էին։ Պարզվեց, որ իրականում մտորում էին նոր լեզու ստեղծելու մասին։ Ընկերությունը մտածում էր, թե էլ ինչ կարող են անել ծրագրավորողների համար եւ հասկացել էին, որ լավագույն ընտրությունը կարող է ծրագրավորման նոր լեզուն լինել։
Հանդիպմանն ասացի․ «Ինչո՞ւ։ Արդեն բազմաթիվ լեզուներ կան։ Լավ, եթե չեք հավանում Java-ն, կարող եք այլընտրանքներն օգտագործել»։
Ի վերջո, նրանք ասացին բաներ, որ ես չգիտեի։ Ինձ՝ ակադեմիական կրթություն ունեցողիս, բացատրեցին, որ գոյություն ունեցող լեզուները չափից շատ ակադեմիական են եւ լավ չեն աշխատում շատ կարգավորումներում։ Մեկ այլ կարեւոր փաստարկն այն է, որ JetBrains ընկերությունը շուկայում բավական լավ դիրք ունի ծրագրավորման նոր լեզու ստեղծելու եւ մասսայականացնելու համար։
Kotlin-ի փիլիսոփայությունը
Kotlin-ը ծրագրավորման միավորված հարթակ է․ դուք կարող եք գրել մեկ ծրագիր, որը հասանելի կլինի միանգամից տարբեր սարքերում՝ սերվերի վրա, web browser-ում, ցանկացած համակարգով սմարթֆոններում։ Այսինք՝ դա լեզուների ընդհանրական հարթակ է․ նույն լեզուն, նույն գաղափարը, նույն մեթոդաբանությունը, բայց արդյունքը տարբեր սարքերում տարբեր կերպ է աշխատում, քանի որ միջավայրները, որոնցում դրանք ստեղծվել են, տարբեր են։ Մարդիկ սիրում են Kotlin-ը, քանի որ այն ճկուն է։ Փիլիսոփայության հիմքում ինդուստրիայի համար ժամանակակից լեզու ստեղծելն է եղել։
Մենք ցանկանում էինք ներդնել նոր լավ գաղափարներ, որոնք փորձված էին ժամանակի ընթացքում։ Միշտ հոգացել ենք խելացի թիմ ունենալու մասին, որը ցանկանում է իր բանականությունը ծառայեցնել խնդիրների լուծմանը։ Մենք կառուցել ենք բաներ, որոնք այդ լեզուների հետ աշխատանքը դյուրինացնում են։ Ծրագրավորումը թանկարժեք բան է, դուք ստեղծում եք ծրագիրն ու հավետ լուծում ծագող խնդիրները։ Բոլորը երազում են քիչ խոտան ունենալու մասին։ Մենք փորձում ենք օգնել սխալներն ու անհամապատասխանությունները հնարավորինս հեշտ գտնել։ Մենք աշխատում ենք կարդացվող կոդ գրելու ուղղությամբ։
Այժմ ունենք կոդ, որը բազմաթիվ սարքավորումներում համաժամանակյա աշխատում է։ Բացի այդ՝ համակարգում որեւէ հարցման դեպքում նոր պատասխանի սպասելիս՝ աշխատում ենք «չսառեցնել» օգտատիրոջը։ Սա մի բան է, ինչը մենք ունենք եւ փորձում ենք զարգացնել։
Kotlin-ի ապագան
Նայելով ապագային՝ «խաղադրույք ենք կատարում» խաչաձեւ պլատֆորմի վրա, որովհետեւ բոլորը երազում են այդ մասին, բայց ցանկացած լուծում թերություններ ունի։ Երբ մոբայլ ծրագրավորմամբ զբաղվող մարդուն հարցնեք՝ կուզենա՞, արդյոք, մեկ անգամ գրել հավելվածը եւ այն աշխատի թե՛ Android, թե՛ IOS համակարգում, նա դրական պատասխան կտա, բայց, միեւնույն ժամանակ կասի, որ դա շատ բարդ է։ Մենք միանում ենք այն մարդկանց ակումբին, ովքեր փորձում են լուծել այդ խնդիրը, եւ արդյունքները հետաքրքիր են։ Մենք շատ հավատարիմ հետեւորդներ ունենք եւ հուսով ենք, որ այս ամենը ինչ-որ մեծ բանի կվերաճի։
Մեր ուշադրության կենտրոնում են տվյալագիտությունը, մեծ տվյալների մշակումն ու բիզնես բանականությունը։ Դա նշանակում է դուրս գալ մեր փորձագիտական շրջանակներից, քանի որ այս լսարանը հաստատապես միայն ծրագրավորողներից չի բաղկացած եւ կան շատ ակադեմիական հետագիծ ունեցողներ։
Մենք փորձում ենք համակարգված ծրագրավորում ներկայացնել այս տիրույթում, եւ հուսով ենք, որ այդ մարդիկ զգալիորեն կաջակցեն։ Ինտերնետ իրերի (IoT) եւ խաղերի ստեղծման ոլորտները եւս հետաքրքիր ուղղություններ են մեզ համար։
Կարծում ենք՝ հրաշալի կլինի ունենալ մաքուր ծրագրավորման մոդել, որը կփոխի ծրագրավորման մասին մարդկանց պատկերացումները։ Հարկավոր է այդ պատկերից հեռացնել գլոբալ բաները, ինչը ծրագրավորումն ավելի դյուրին կդարձնի։

12:07 | 12.07.19 | Articles | exclusive 125629
More and more activity is observed in the world of programming around Kotlin, a cross-platform, statically typed, general-purpose programming language with type inference.
Kotlin is designed to interoperate fully with Java, and the JVM version of its standard library depends on Java Class Library, while type inference allows its syntax to be more concise. Kotlin mainly targets JVM, but it also compiles to JavaScript or native code (via LLVM). Kotlin is sponsored by JetBrains and Google through Kotlin Foundation. Kotlin has been Google’s preferred language for Android app development since May 7 of 2019.
The name comes from Kotlin Island, near St. Petersburg. The team decided to name it after an island just like Java was named after the Indonesian island of Java.
In June 2019, Mediamax’s reporter visited JetBrains and attended the meeting with Andrey Breslav, one of the top minds of JetBrains, the creator of Kotlin programming language. The visit of the group of international journalists was organized by ITMO University. Andrey Breslav is also an ITMO University graduate and former teacher.
A person I knew invited me to JetBrains office once to discuss some ideas, and I thought it was going to be about the specific languages that they were using. However, it turned out that they actually considered the creation of a new language. The company was thinking about what else could be done for programmers and figured out that a new programming language would be the best choice for them.
I said at the meeting: “Why? There are already many languages available. Ok, you don’t like Java, but there are alternatives.” Eventually, they told me a few things I didn’t know. I have an academic background, so they explained to me that the existing languages were too academic and didn’t naturally work in many industrial settings. Another important argument was that JetBrains company already had a very good position in the market to actually start a new programming language and make it visible.
The philosophy behind Kotlin
Kotlin is a unified programming platform, where you can write applications that span multiple devices, which means Kotlin can run on a server, in a web browser, on the mobile phone of any system. It’s one common platform of languages for all devices; the same language, the same ideology and the same methodology, but they run differently, because the environments they are written in are different. People like Kotlin because of its flexibility. The philosophy was creating a modern language for the industry.
We wanted to integrate new good ideas that had been tested in the industry by the time․ We have always cared about having smart teams that want to use intelligence for solving problems. We have built things that make interactions with those languages easier․ The programming is expensive, because you write the program once, then you fix it forever. Everybody dreams of not having so many bugs. We’re trying to help find errors, inconsistencies as easily as possible. We care about readable code; we try to make it more readable through conciseness among other things.
Nowadays, we have code running on multiple devices, and these devices have to work synchronously. There is latency between them, so if I ask on my phone something from the server, the phone has to wait until the server answers, meanwhile my screen is frozen, so I’m very angry. And this is a big problem. It’s important to avoid blocking the user or the device, while you’re waiting for something. That’s called a synchronous competition, where we can ask something and keep working on something else while the answer is coming. We don’t block the user, but if we wait synchronously for things, we’re very slow. This is something we have in the language; we’re trying to make it easy.
When we look into the future, we definitely bet on the cross-platform aspect, because everybody is dreaming about it, but every solution has a lot of shortcomings. If you ask people who do mobile development if they want to write an application once and run on both Android and IOS, they would definitely answer positively. If you ask them what they think about the solution, they would say: “Oh, man, this is very difficult.” We are joining the club of people, who try to solve this issue, and so far the results are very interesting. We have very passionate fans, so hopefully this will grow bigger.
We are looking into data science, big data processing and business intelligence. It’s about reaching outside of our normal area of expertise, because this audience is not necessarily programmers; there are many people with research background. We’re trying to introduce more disciplined programming into this interesting area, and hopefully it will be a lot of help to these people. IoT and game development are also very interesting directions for us.
Currently, we have a set of features that is only stable, which means that we guarantee that they won’t change in an incompatible way. We have already reduced the set of features that are experimental, so we are actually working on them.
It would be great to have a completely clean programming model to change the way people think about programming. We need to remove global things from this picture entirely, which will make reasoning about code easier.