16:13 | 24.09.19 | Նորություններ | 11906
Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում սեպտեմբերի 20-22-ն անցկացվեց Startup Boost Weekend Vol_6 միջոցառումը, որը միավորել էր շուրջ 120 ուսանողների։
Միջոցառման բացմանը մասնակցում էին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Արմեն Աբրոյանը, «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը, ԵՄ-ն՝ Բիզնեսի համար նախաձեռնության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի ներկայացուցիչ Նունե Քոչինյանը, Երեւանի Վ.Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի ռեկտոր Կարինե Հարությունյանը։
Երեք օրերի արդյունքում ձեւավորվեցին 8 թիմեր, որոնք երրորդ օրվա ավարտին ներկայացրին իրենց գաղափարները ժյուրիին։ Հաղթող թիմերն էին՝
1-ին մրցանակակիրը reTrend.me (ռիտրենդ մի) հարթակն էր, որը խթանում է հագուստի վերամշակման գործընթացը։ Նպատակն է ստեղծել վերամշակված հագուստի բրենդ՝ արտադրված Հայաստանում։
2-րդ մրցանակակիրը DearWine (դիըր վայն) օնլայն հարթակն էր, որը կապում է գինու սիրահարներին տեղի արտադրողների հետ՝ հնարավորություն ընձեռելով գնելու գինի անմիջապես արտադրողից։
3-րդ մրցանակակիր Yndunvel.am (ընդունվել եմ) հարթակը նախատեսված է ուսանողների եւ կրկնուսույցների միջեւ կապի ստեղծման համար։ Ունենալով լավ կրկնուսույցների կենտրոնացված բազա՝ հարթակը դիմորդներին հնարավորություն է ընձեռում հեշտությամբ գտնելու իրենց հարմար կրկնուսույց։
«Ռոստելեկոմ» Հայաստանի կողմից մրցանակներ ստացան 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ տեղերը զբաղեցրած թիմերը՝ համապատասխանաբար՝ 500, 350 եւ 200 եվրոյին համարժեք գումարի չափով։ Բացի այդ մի շարք ստարտափների տրամադրվեց ՏՀՏ ոլորտին եւ իրենց իսկ զարգացմանը նպաստող գրականություն։
«Ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման հիմքը երիտասարդության, մասնավորապես ուսանողների շրջանում ստեղծագործ ու նորարար մտածողության ձեւավորումն է, ստարտափի՝ գաղափարից իրագործում փուլերի գիտակցումն ու կիրառումը։ Այս եռօրյա միջոցառումը եւս մեկ հնարավորություն է ընձեռում ուսանողներին շփվելու միմյանց հետ, թիմեր ձեւավորելու, համախմբվելու մեկ գաղափարի շուրջ, եւ ինչը շատ կարեւոր է՝ լսելու եւ կապեր հաստատելու փորձառու մենթորների հետ։ Որպես արդյունք նրանք նաեւ սովորում են իրենց գաղափարը շահեկան ու գրավիչ ներկայացնել։
Տեխնոլոգիաները առաջ են շարժվում եւ այսօր այստեղ, միավորելով ուսանողների թվով 7 համալսարաններից, «Ռոստելեկոմ»-ն իր ներդրումն է ունենում ապագա ստարտափերի ձեւավորման եւ զարգացման գործում։ Մենք ունենք բավական առաջադեմ երիտասարդություն, որի աջակցությանն ուղղված լավագույն նախագծերից է Ստարտափ բուսթ վիքենդը (Startup Boost Weekend)։ Արդեն երրորդ անգամ «Ռոստելեկոմ»-ն աջակցում է ուսանողների համար նախատեսված այս նախագծին՝ համոզվելով, որ հաղթող թիմերը հետագայում մեծ հաջողություններ են գրանցում»,- նշել է «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Միջոցառումը Եվրոպական միության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակներում կազմակերպել էր «Քաթըլիսթ» բարձր տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության զարգացման հիմնադրամը՝ Ռոստելեկոմ Հայաստանի, Երեւանի Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանի, «Բրիջ» ստարտափի, Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական լաբորատորիաների ինովացիոն ինկուբատորի եւ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի Ձեռներեցության եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ համատեղ:

16:13 | 24.09.19 | News | 10926
Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences hosted a technological contest on September 20-22, the Startup Boost Weekend Vol_6, which featured around 120 participating students.
Over the course of three days, students divided into 8 groups and worked on ideas together, finally submitting the solutions to the jury on the final day of the competition. The winning teams are as follows:
The 1st place went to reTrend.me platform that promotes recycling of clothing. The startup aims to create a brand of recycled clothing made in Armenia.
The 2nd place is occupied by DearWine, the online platform that connects wine lovers with local winemakers, enabling them to buy directly from producers.
The 3rd place is held by Yndunvel.am, the platform designed to connect students and tutors. With a large centralized base of tutors, the solution enables university applicants to find a suitable tutor easily.
Rostelecom Armenia has awarded the winners with prize money in the amount of EUR 500, EUR 350 and EUR 200 respectively. Additionally, several other teams received books that will help them develop their startups in ICT sector.
“Startup ecosystem is based on generating creative, innovative thinking among young people, especially students, on understanding and implementing the stages of making an idea into a startup. This three-day event gives students yet another change to network, form teams, unite around one idea, as well as listen to and establish communication with mentors, which is important. As a result, they also learn to present their ideas in the most beneficial and attractive way.
Technologies move forward and by uniting here students from 7 universities, Rostelecom tries to invest in the formation of future startups and their development. We have quite forward-looking youth, and Startup Boost Weekend is one of the best projects to support them. Rostelecom has supported this project for young people for the third time now, being convinced that the winners will register significant success in the future,” said Rostelecom Armenia CEO Hayk Faramazyan.
The event was organized within the frames of “Support to SME Development in Armenia” (SMEDA) project of the European Union by CATALYST Hi-Tech and Entrepreneurship Development Foundation in cooperation with Rostelecom Armenia, Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences, Breedge startup, Armenian National Engineering Laboratories Innovation Incubator of National Polytechnic University of Armenia and Entrepreneurship and Product Innovation Center of the American University of Armenia.