17:36 | 30.10.19 | Նորություններ | 11487
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), «Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի շրջանակում, երկամյա ծրագրով լուծել են սահմանամերձ Գնիշիկի ոռոգման ջրի խնդիրը:
2018-2019թթ. ընթացքում, զրոյից կառուցվել է ոռոգման արդյունավետ համակարգ, որի գործարկումից հետո ջուրն առանց հոսակորուստի հասնում է գյուղացուն: Ջուրը ներքին ցանցով գյուղի սկզբնամասից մատակարարվում է յուրաքանչյուր տուն կամ տնամերձ այգի: Նոր ներքին ցանցը հնարավորություն է տալիս նաեւ կարգավորել ջրի հոսքն ու այն օգտագործել ըստ անհրաժեշտության եւ առաջնահերթության՝ կարգավորելով բաժանման հանգույցների եւ անհատական փականների միջոցով:
2019թ.-ին, Գնիշիկի հանդիպակաց լեռան ստորոտում կառուցվել է 500մ երկարությամբ նոր ջրատար` ջրի քանակն ավելացնելու համար: Ջուրն աղբյուրից ինքնահոսով հասցվել է բնակավայր եւ միացվել հիշյալ ոռոգման ներքին ցանցին: Արդյունքում, բնակավայրի ստորին հատվածի տնամերձ հողակտորները կարող են ոռոգվել շուրջօրյա, իսկ ջրի նախկին աղբյուրից կօգտվեն համայնքի բարձրադիր հատվածներում գտնվող տնամերձ հողակտորները:
Ընդհանուր առմամբ, երկու տարվա աշխատանքի արդյունքում, կառուցվել է մոտ 1500մ երկարությամբ ջրագիծ, երեք բաժանարար հանգույց եւ անհատական միացման 25 կետ:
«Եթե ցանկանում ենք օգնել գյուղացուն, ապա պետք է նրա համար ստեղծենք ապրելու եւ հողի հետ աշխատելու հնարավորություն: Առավել եւս՝ սահման պահողների համար: Մենք գիտակցում ենք դա ու նաեւ այն, որ այդ ամենի համար անհրաժեշտ են ոչ միայն ներդրումներ, այլեւ համբերություն, ճիշտ պլանավորած աշխատանք, նվիրում ու ջանքեր: Տարիներ առաջ, այս բնակավայրում չկային ենթակառուցվածքներ եւ կենցաղավարության տարրական պայմաններ: Ուրախ եմ արձանագրել, որ համատեղ ջանքերի արդյունքում, մեզ հաջողվել է լուծել կարեւոր հարցեր: Մենք դրան հասել ենք տարիների ընթացքում, որպեսզի սահմանամերձ հերթական գյուղն ապրի առավել հանգիստ կյանքով: Ուզում եմ հավատալ, որ այս ցանկությունը լիարժեք իրատեսական հիմքեր ունի»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Երկամյա ծրագրի արդյունավետությունն զգում են նաեւ Մոզրով բնակավայրի բնակիչները: Տարիներ շարունակ, Մոզրովի ընդհանուր օգտագործման ջրագիծը ծառայել է նաեւ գնիշիկցիների այգիների ոռոգման համար՝ խնդիր ստեղծելով հարեւան բնակավայրում: Այժմ կարգավորվել է նաեւ այդ խնդիրը: Գնիշիկի այգեգործության համար լիովին բավարար ջուր կա: Ավելին, այդ նպատակով Մոզրովի ջրագծից սպառվող ջրի քանակը կրճատվել է շուրջ 70%-ով: Մոզրովի ջրամատակարարման համակարգը նույնպես բարելավելու նպատակով՝ գործընկեր կառույցներն իրականացնում են եւս մեկ ծրագիր: Աշխատանքներն ընթացքում են: Նախատեսվում է դրանք ավարտին հասցնել մինչեւ տարեվերջ:
Ի դեպ, կայացել է նաեւ «Գնիշիկ այցելուների կենտրոնի» (Gnishik Visit Center) բացման արարողությունը, որը կառուցել է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը՝ (FPWC) , ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, «World Land Trust» կազմակերպության եւ FPWC-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Հայգ Բալյանի աջակցությամբ։ Կենտրոնը կարեւոր դեր կունենա համայնքի զարգացման, էկո-զբոսաշրջության ակտիվացման, կենսաբազմազանության պահպանման եւ գիտական աշխատանքներ կատարելու առումով:
Այցելուների կենտրոնում կգործի նաեւ հայ բուսաբան-կարգաբան, կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Էլեոնորա Գաբրիելյանի անվան գրադարանը, որի հիմնական ուղղվածությունը կլինի բուսական աշխարհը եւ դրան վերաբերվող ուսումնասիրությունները։ Քանի որ համայնքն ունի հարուստ կենսաբազմազանություն Կենտրոնի հիմնական նպատակներից է հայկական բնաշխարհի յուրահատուկ տեսակների ուսումնասիրմանն ու պահպանությանը նպաստելը՝ տարածքում ներգրավելով նաեւ օտարերկրյա ուսանողներ եւ ոլորտի մասնագետներ։
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) Գնիշիկում համատեղ ծրագրեր են իրականացնում 2015 թվականից: Հինգ տարվա ընթացքում, համագործակցության շնորհիվ՝ հաջողվել է լուծել բնակավայրի խմելու եւ ոռոգման ջրի, լուսադիոդային (LED) համակարգով գործող՝արտաքին լուսավորության եւ գյուղտեխնիկայի բացակայության խնդիրը:

17:36 | 30.10.19 | News | 11480
VivaCell-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) solved the problem of irrigation water in borderland Gnishik as part of a program implemented in two years within the framework of the “Eco Village Network” project.
An efficient irrigation system has been built from the scratch in the period from 2018 to 2019 to ensure the irrigation water reaches the villagers without any leakages. The water is supplied to every home or garden via the village piping system, which starts at the entrance to the village. The new internal piping allows also regulating the water flow and using it as needed and prioritized, by regulating it using separation junctions and individual valves.
In 2019, a new 500-meter-long pipeline was built at the bottom of the mountain to Gnishik to increase the water amount flowing to the village. The water flowing from the source to the settlement is connected to the internal irrigation network. As a result, the land lots in the lower part of the settlement can be irrigated round-the-clock, and the former water source will be used for irrigating the upland areas of the community.
Overall, as a result of two years’ work, a 1 500m long pipeline, 3 separation junctions and 25 individual connection points have been constructed.
“Those willing to help villagers first of all have to give them opportunities to live and to work on the soil. This is especially so for the villagers living in borderland communities. We clearly understand this and also that all these things require investments, and equally, patience, proper planning, devotion and efforts. Years ago, this community lacked infrastructure and any of the simplest conditions of life. I am glad to say that in the framework of this partnership we have solved major issues. Our achievements are a matter of years of work aimed at creating more comfortable conditions of life in yet another borderland village. I want to believe that this wish is totally feasible,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The residents of Mozrov village also feel the effectiveness of the implementation of the two-year program. For many years, the Mozrov irrigation pipeline has also served to irrigate the orchards of the Gnishik community, creating a problem in the neighboring settlement. The problem is settled now. There is enough water for gardening in Gnishik. The amount of water consumed by the Mozrov irrigation pipeline has been reduced by about 70%. Another project is being implemented by the partner organizations to improve the Mozrov water supply system. The works are in progress. They are expected to be completed by the end of the year.
At the meantime, the opening ceremony of the Gnishik Visitor Center took place, too, which is constructed by the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC), with the support of VivaCell-MTS, World Land Trust and FPWC Board Member Haig Balian. The Center will play an important role in the development of the community, eco-tourism activation, biodiversity conservation and scientific work.
The Visitor Center will also include a library named after Armenian botanist-biologist, Doctor of Biological Sciences, Professor Eleonora Gabrielyan, whose main focus will be on the flora and related studies. As the community is rich in biodiversity, one of the main goals of the Center will be promoting the study and conservation of the unique species of the Armenian nature in this area, involving the specialists and foreign students, too.
VivaCell-MTS and FPWC have been implementing joint projects in Gnishik since 2015. Over the past five years, thanks to the joint efforts of the partners, a lot of problems were solved: street lighting system using LED lamps was implemented, drinking and irrigation water systems were built, and the village was supplied with the needed agricultural equipment and machinery.