16:27 | 06.11.19 | Նորություններ | 14094
Այսօր՝ ժամը 15:00-ին, տեղի ունեցավ ռոբոտաշինության Robotex Armenia միջազգային մրցույթի պաշտոնական ասուլիսը, որի ընթացքում որպես բանախոս հանդես եկան Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը եւ Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Հայաստանում առաջին անգամ մրցույթը կայանալու է նոյեմբերի 9-ին՝ Խուլերի մշակույթի եւ սպորտի հանրապետական պալատում։ Այն անցկացվելու է «Խելացի քաղաք» խորագրի ներքո։ Միջոցառման նպատակն է խրախուսել ռոբոտաշինության, ծրագրավորման եւ դիզայնի նկատմամբ հետաքրքրությունը եւ հանրահռչակումը, ռոբոտաշինության ոլորտի եւ ճարտարագիտական մտածելակերպի զարգացումը:
Մրցույթին իր մասնակցությունն է հաստատել 41 թիմ աշխարհի մի շարք երկրներից, այդ թվում՝ Եթովպիայից, Բոսնիա եւ Հերցեգովինայից, Վրաստանից ու Մադագասկարից։
«Ucom-ը տարիներ շարունակ խրախուսում է ինժեներական մտքի զարգացումը՝ Հայաստանի մարզերում 40-ից ավելի «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաների ներդրումով, ինչպես նաեւ այդ լաբորատորիաների սաների համար տարատեսակ մրցույթների հովանավորությունն ստանձնելով։ Որպես ինժեներական կրթության ու ստեղծարար սերնդի ջատագովներ՝ մենք գիտակցում ենք, որ ի լրումն ներքին մրցույթների երեխաները պետք է նաեւ միջազգային մրցույթների մասնակցեն։ Ռոբոտեքս Արմենիան բավականին բարդ միջազգային մրցույթ է, որը մեծ պատրաստակամությամբ ենք հովանավորում», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են ոլորտի առաջատար մասնագետներ, որոնց շարքում են Արման Պողոսյանը (Instigate ընկերություն), Հրանտ Խաչատրյանը (Symotec ընկերություն), Արամ Կերյանը (Հայաստանի Ամերիկյան Համալսարան), Հրաչյա Մակարյանը («Փուլ» ընկերություն), Պատվական Հախինյանը (Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոն) եւ Հայկ Զարգարյանը (Ucom)։
Միջազգային բարձր կարգի այս մրցույթի հյուրընկալումը մեծ պատասխանատվություն լինելուց բացի նաեւ մեծ փորձ եւ ոգեւորության աղբյուր կլինի ռոբոտաշինությանը տիրապետող բազմաթիվ դպրոցականների համար: Այն նշանակալի հարթակ է, որտեղ ռոբոտաշինությամբ եւ ծրագրավորմամբ զբաղվով երիտասարդները կարող են ներկայացնել իրենց հմտությունները, ունակություններն ու գիտելիքները։
«Միությունը նպատակ է դրել Հայաստանը դարձնել ավտոմատ ռոբոտների մրցույթների կենտրոն եւ այդ առումով մեր երկիրը ճանաչելի դարձնելու համար Հայաստան է հրավիրում ոլորտի համաշխարհային մրցույթներ: Այս անգամ, մասնավորապես, դա Robotex մրցույթն է», - նշել է ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի հուլիսին Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) անդամակցել է Robotex միջազգային միավորմանը: Վերջինս կոնսոլիդացնում է շուրջ 50 երկիր, որոնք գործունեություն են ծավալում ռոբոտաշինության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ը, Չինաստանը, Հնդկաստանը, Հունաստանը, Էստոնիան, Կոլումբիան եւ մի շարք այլ երկրներ։

16:27 | 06.11.19 | Новости | 14190
Сегодня в 15:00 состоялась официальная пресс-конференция по теме международного конкурса роботостроительства Robotex Armenia, в ходе которой высказались исполнительный директор Союза компаний передовых технологий (СКПТ) Карен Варданян и соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Впервые в Армении конкурс состоится 9 ноября в Республиканском доме культуры и спорта глухих. Он будет проведен под слоганом «Умный город». Целью мероприятия является стимуляция интереса и популяризация роботостроительства, программирования и дизайна, а также развитие робототехнического и инженерного мышления.
Участие в конкурсе подтвердила 41 команда из ряда стран мира, включая Эфиопию, Боснию и Герцеговину, Грузию и Мадагаскар.
«На протяжении многих лет Ucom поощряет развитие инженерного мышления путем инвестирования в открытие свыше 40 инженерных лабораторий «Армат» в регионах Армении, а также спонсирования проведения различных конкурсов для учащихся этих лабораторий. Как сторонники инженерно-технического образования и созидательного поколения, мы понимаем, что в дополнение ко внутренним конкурсам дети должны участвовать и в международных проектах. Robotex Armenia – довольно сложный международный конкурс, который мы спонсируем с большим удовольствием», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
В состав жюри входят ведущие эксперты области, среди них Арман Погосян (компания Instigate), Грант Хачатрян (компания Symotec), Арам Керян (Американский университет Армении), Грачья Макарян (компания «Пул»), Патвакан Ахинян (Ванадзорский технологический центр) и Айк Заргарян (Ucom).
Проведение этого международного конкурса высокого класса не только большая ответственность, но и источник воодушевления для школьников, занимающихся робототехникой. Это важная платформа, на которой учащиеся смогут представить свои навыки, способности и знания в робототехнике и программировании.
«Союз стремится сделать Армению центром конкурсов для автоматизированных роботов, и чтобы сделать нашу страну узнаваемой в этом плане, Союз приглашает в Армению мировые конкурсы в этой сфере. В этот раз, в частности, это конкурс Robotex», - отметил исполнительный директор СКПТ Карен Варданян.
Напомним, что в июле 2019 года Союз компаний передовых технологий (СКПТ) стал членом Robotex International. Он объединяет около 50 стран, занимающихся развитием робототехники, в их числе США, Китай, Индия, Греция, Эстония, Колумбия и ряд других стран.