17:35 | 18.12.19 | Նորություններ | 16207
Դիլիջանի միջազգային դպրոցում դեկտեմբերի 17-ին մեկնարկել է «Ներուժ» ծրագիրը, որի նպատակն է սփյուռքի տաղանդավոր ձեռներեցների, ինժեներների ներգրավումը, հայրենադարձության խթանումը, ինչպես նաեւ Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը:
Միջոցառման առաջին օրը կայացած պանելային քննարկմանը մասնակցել է DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Արսեն Բաղդասարյանը: Նա խոսել է
ստարտափներին տրամադրվող աջակցության, ինչպես նաեւ կորպորացիաների եւ ստարտափների միջեւ համագործակցության տարբերակների մասին:
«Մենք ստարտափներին չենք աջակցում գումարով, սակայն ունենք լուրջ տեխնոլոգիական ռեսուրսներ, որոնցով կարող ենք օգնել նորաստեղծ ընկերություններին՝ գոյության նախնական շրջանում: Այդ ճանապարհով պատրաստ ենք մեր ներդրումն ունենալ ստարտափների կայացման գործում:
DataArt-ը բավական հզոր մասնագիտական ներուժ ունի, մասնավորապես այն 3500 բարձրակարգ մասնագետները, որոնք աշխատում են աշխարհով մեկ՝ ընկերության տարբեր գրասենյակներում: Կարծում եմ, որ օգտագործելով այդ ներուժը, ստարտափները շատ կարճ ժամանակում կարող են ստեղծել իրական արժեք՝ հիմնված իրենց գաղափարի վրա: Մենք նաեւ կարող ենք օգնել թիմ հավաքելու հարցերում»,- նշել է Արսեն Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով, կորպորացիաների եւ ստարտափների համագործակցությունը պետք է դիտարկել ոչ միայն ստարտափ էկոհամակարգի, այլեւ հայաստանյան ՏՏ էկոհամակարգի զարգացման տեսանկյունից:
«Հայաստանում գործունեության առաջին օրվանից DataArt-ը ՏՏ էկոհամակարգի զարգացման ուղղությամբ լուրջ քայլեր է ձեռնարկել: Առաջինը՝ մասնակցությունն էր հետաքրքիր ֆորմատով տեղական կոնֆերանսների: Ներկայացել ենք ընկերության ամբողջ ներուժով՝ այդ թվում արտերկրից հրավիրված խոսնակներով, որոնք ելույթներ են ունեցել հետաքրքիր եւ արդիական թեմաներով: Այդ միջոցառումների շրջանակում նաեւ կարողացել ենք մեր կորպորատիվ մշակույթը ներկայացնել Հայաստանի ՏՏ համայնքին»,- պատմել է Արսեն Բաղդասարյանը:
DataArt ընկերությունը ստեղծում, մշակում եւ զարգացնում է յուրահատուկ ծրագրային լուծումներ, որոնք օգնում են հաճախորդներին զարգացնել իրենց բիզնեսը տարբեր ոլորտներում:
22 տարի գործող DataArt-ը մասնաճյուղեր ունի ավելի քան 20 երկրում՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Արգենտինայում եւ այլն։ Դրանց շարքին 2019թ. ավելացել է նաեւ Հայաստանի գրասենյակը:

17:35 | 18.12.19 | Новости | 16187
17 декабря в Международной школе Дилижана стартовала программа «Неруж», направленная на привлечение талантливых предпринимателей, инженеров, поддержку репатриации, а также развитие стартап экосистемы в Армении.
В панельной дискуссии, состоявшейся в первый день мероприятия, участвовал директор армянского офиса DataArt Арсен Багдасарян. Он коснулся поддержки стартапов, а также вариантов сотрудничества между корпорациями и стартапами.
«Мы не оказываем финансовую поддержку стартапам, однако у нас есть серьезные технологические ресурсы, благодаря которым мы сможем помочь формирующимся компаниям на раннем этапе становления. Так, мы готовы внести свой вклад в процесс становления стартапов.
У DataArt достаточно сильный профессиональный потенциал, в частности, те 3500 высококвалифицированных специалистов, которые работают а офисах компании по всему мира. Думаю, используя этот потенциал, стартапы за очень короткое время превратятся в настоящую ценность, основанную на идее. Мы также можем помочь в вопросах формирования команды»,- отметил Арсен Багдасарян.
По его словам, сотрудничество корпораций и стартапов должно рассматриваться не только в контексте развития стартап экосистемы, но и IT экосистемы Армении.
«Армянский офис DataArt с самого начала своей деятельности предпринял серьезные шаги в направлении развития IT экосистемы. В первую очередь, компания участвовала в местных конференциях интересного формата. Мы представлялись всем потенциалом нашей компании, в том числе приглашенными зарубежными докладчиками, которые выступали по интересным и актуальным темам. В рамках этих мероприятий мы также смогли представить нашу корпоративную культуру IT сообществу Армении»,- рассказал Арсен Багдасарян.
Компания DataArt создает, разрабатывает и развивает уникальные программные решения, которые помогают клиентам развивать свой бизнес в различных сферах.
DataArt ведет свою деятельность уже более 20 лет, компания насчитывает филиалы более чем в 20 странах – в том числе в США, Великобритании, России, Украине, Аргентине.