11:27 | 25.12.19 | Նորություններ | 17303
Հայաստանում ամփոփվել են Դիլիջանի UWC միջազգային դպրոցում տեղի ունեցած «ՆերՈւժ» սփյուռքի տեխնոլոգիական ստարտափների ծրագրի արդյունքները։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության եւ ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրին միացել են Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգի գրեթե բոլոր ներկայացուցիչները, այդ թվում եւ Beeline ստարտափ ինկուբատորը:
«ՆերՈւժ» 2019-ին մասնակցում էին 17 երկրից ընտրված 47 տեխնոլոգիական ստարտափների 80 ներկայացուցիչներ:
Դիլիջանում հայրենադարձ թիմերի համար նախատեսված էին հայ եւ այլազգի ՏՏ լավագույն մասնագետների հետ զրույցներ, մենթորային հանդիպումներ, պանելային քննարկումներ եւ խորհրդատվական ժամեր։
Գաղափարի մակարդակում գտնվող երեք հաղթողներն են՝ «Marathon», «eBin», «SoFetch» թիմերը, որոնք ստացան $15.000, $20.000 եւ $25.000 դրամաշնորհ, իսկ շուկա դուրս գալու պատրաստ 3 ստարտափները՝ «Schedex»-ը, «Garoon Tech»-ը եւ «Fact industries»-ը համապատասխանաբար ստացան $20.000, $25.000 եւ $30.000 պարգեւներ։
Մրցանակաբաշխության օրը Հայաստանում Beeline-ը նույնպես նախատեսել էր հատուկ մրցանակ. Beeline ստարտափ ինկուբատորի թիմի կողմից ընտրվեց 2 ստարտափ՝ Craft Lab եւ Schedex, որոնք ստացան առանց մրցույթի անվճար մասնակցության հնարավորություն ինկուբատորի 6-րդ շրջափուլին։
Նրանց նաեւ մրցանակ տրվեց ինկուբատորն ավարտած ստարտափների կողմից՝ Eventor.am, 4u.am, EasyDMARC, GuideMe եւ SendSMS, որոնց ծառայություններից անվճար կկարողանան օգտվել։
«Մենք ուրախ ու հպարտ ենք այս ծրագրի մասնակիցը լինել, քանի որ ստարտափներին աջակցության մեր քաղաքականության վերջնական նպատակը հենց Հայաստանի տնտեսական զարգացման աջակցելն է: Մենք այս ծրագրերն իրականացնում ենք, որպեսզի մեր երիտասարդները կարողանան հեշտությամբ բիզնես հիմնել Հայաստանում, իսկ այժմ նաեւ Սփյուռքից երիտասարդները շահագրգռված կլինեն Հայաստան գալու մեջ»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Ի դեպ, Beeline ստարտափ ինկուբատորի ռեզիդենտ ստարտափներից երեքը՝ Rendchain-ը, Garoon Tech-ը եւ GuideMe-ն, որոնց թիմերում կան սփյուռքահայ անդամներ, «ՆերՈւժ»-ի լավագույն ֆինալիստների շարքում էին։ Garoon Tech-ն արժանացավ 2-րդ մրցանակի եւ հովանավորների կողմից այլ նվերների։
«ՆերՈւժ» ծրագրի հիմնական նպատակն է՝ Սփյուռքից տաղանդավոր ձեռներեցների, ինժեներների ներգրավումը, հայրենադարձության խթանումը, ինչպես նաեւ Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգի զարգացումը: Ծրագիրը հնարավորություն է ստեղծելու արտերկրում ապրող հայերի տեխնոլոգիական գաղափարները եւ նախագծերը Հայաստանում բիզնեսի վերածելու եւ գլոբալ շուկաներ դուրս գալու համար:

11:27 | 25.12.19 | News | 17321
Armenian Ministry of High-Tech Industry and the Office of High Commissioner for Diaspora Affairs have concluded the Diaspora tech startup programme Neruzh at UWC Dilijan.
Almost all members of Armenia’s startup ecosystem, including Beeline Startup Incubator, joined the initiative of the ministry and the High Commissioner’s office.
The three winners with initial ideas are Marathon, eBin and SoFetch, which have been awarded USD 15,000, USD 20,000 and USD 25,000, respectively. The three winning teams which are ready to launch their products in the market are Schedex, Garoon Tech and Fact Industries. They have been awarded USD 20,000, USD 25,000 and USD 30,000, respectively.
Beeline Armenia prepared a special prize for the ceremony: Beeline Startup Incubator chose 2 startups, Craft Lab and Schedex, and awarded them the opportunity to join the 6th cycle for free, bypassing the selection stage.
Those two teams also received prizes from Beeline Startup Incubator graduates Eventor.am, 4u.am, EasyDMARC, GuideMe and Send SMS – free subscription to their services.
“We are happy and proud to join this initiative, because the ultimate goal of our policy of supporting startups is to facilitate Armenia’s economic development. We take part in implementation of this programme so that young Armenians can easily start businesses in Armenia and young Diasporans get interested in working in Armenia,” said Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
Three Beeline Startup Incubator residents Rendchain, Garoon Tech and GuideMe, which have Diaspora Armenians on their teams, were among the top finalists of Neruzh. Garoon Tech took the 2nd place and received prizes from investors.