15:18 | 12.03.20 | Նորություններ | 9437
«Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի «Ստարտափ Ակումբ» ծրագրի ռազմավարական գործընկերոջ՝ Հայաստանում Beeline-ի աջակցությամբ վերանորոգվել եւ կահավորվել է Աշտարակի Ստարտափ Ակումբը։
«Ստարտափ ակումբ»-ը կրթական նախաձեռնություն է, որի հիմնական նպատակն է օգնել մարզաբնակ պատանիներին կատարելագործել ձեռներեցության իրենց հմտությունները եւ նպաստել նրանց սոցիալական պատասխանատվության զարգացմանը։ Ակումբները գործում են Հայաստանի մի շարք համայնքներում՝ Ապարանում, Աշտարակում, Գավառում, սահմանամերձ Կոթիում ու Այգեհովիտում։
Աշտարակի ստարտափ ակումբի տարածքի վերանորոգումը, նոր կահավորանքը հնարավորություն կտան կրթական ծրագրի երկրորդ փուլին մասնակցող քսանից ավելի դեռահասներին անցկացնել դասընթացները գունագեղ մթնոլորտում։ Տրամադրող աշխատանքային եւ խաղային միջավայրը կխթանի պատանիների ներգրավվածությունն ու եռանդը, եւ նրանք ակտիվորեն կբացահայտեն դիզայն մտածողության եւ ստարտափ էկոհամակարգի առանձնահատկությունները, կծանոթանան բիզնես ոլորտի գործունեությանը, խմբեր կկազմեն, ուսումնասիրություններ, փորձարկումներ կկատարեն եւ մարզիչների աջակցությամբ կզարգացնեն իրենց ստարտափ գաղափարները:
«Աշտարակի ստարտափ ակումբը նոր շունչ է առել եւ պատրաստ է ընդունել մասնակիցներին երկրորդ փուլի շրջանակներում։ Մենք վստահ ենք, որ ակումբի նոր տեսքը եւ ձեւավորումը դրական ազդեցություն կունենան պատանիների վրա, եւ նրանք ավելի մեծ հաճույքով կմասնակցեն դասընթացներին»,- ընդգծել է «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի տնօրեն Արսեն Հարությունյանը։
«Մենք շատ կարեւորում ենք այս նախագիծը, քանի որ համարում ենք, որ բիզնես գիտելիքները լավ է ստանալ երիտասարդ տարիքում, դա օգնում է ճիշտ մտածելակերպ ձեւավորել եւ մեծացնում է հաջողության հասնելու հավանականությունը: Ուրախ ենք, որ մեր մասնակիցները կարող են սովորել գեղեցիկ եւ հարմարավետ պայմաններում»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Հայաստանում Beeline-ը «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի «Ստարտափ Ակումբ» նախաձեռնության ռազմավարական գործընկերն է:

15:18 | 12.03.20 | Новости | 9512
При поддержке Beeline в Армении в городе Аштарак был отремонтирован и переоборудован стартап-клуб, созданный в рамках одного из проектов фонда «Стартап Армения».
«Стартап клуб» - это образовательная инициатива, цель которой - помочь молодым людям из регионов раскрыть свои предпринимательские способности и повысить социальную ответственность. Клубы расположены в ряде армянских общин: в Апаране, Аштараке, Гаваре и приграничных Коти и Айгеховите.
Ремонт и переоборудование аштаракского стартап-клубa предоставят возможность более чем 20 подросткам, участвующим во втором этапе образовательной программы, заниматься в ярком и красочном помещении. Располагающая обстановка будет способствовать погружению и энтузиазму, и молодежь будет активно изучать основы дизайн-мышления и стартап-экосистемы, знакомиться предпринимательской деятельностью, формировать группы, проводить исследования и эксперименты, а также с помощью своих тренеров развивать собственные стартап-идеи.
Генеральный директор фонда «Стартап Армения» Арсен Арутюнян отметил: «Аштаракский стартап-клуб получил новое дыхание и готов приветствовать участников второго этапа. Мы уверены, что новый облик и переоборудование клуба окажут положительное влияние на подростков, и они будут еще более рады участвовать в сессиях».
Генеральный директор Beeline Армения Андрей Пятахин отметил: «Мы придаем большое значение этому проекту, потому что считаем, что бизнес-знания полезно получать в раннем возрасте, это помогает формировать правильное мышление и увеличивает вероятность успеха. Мы рады, что участники могут заниматься в очень красивой и комфортной обстановке».
Beeline в Армении является стратегическим партнером «Стартап-клуба», одного из проектов фонда «Стартап Армения».