09:51 | 23.03.20 | Նորություններ | 86609
Ucom. Վրաստանում վնասվել են ՀՀ ինտերնետ հասանելիություն ապահովող հիմնական եւ պահուստային կապուղիները
Մարտի 22-ին ժամը 13:00 սահմաններում Վրաստանում` Գորի-Զեստաֆոնի բնակավայրերի միջակայքում, տեղի է ունեցել կապուղիների վթար, որի հետեւանքով վնասվել է Հայաստանի ինտերնետ հասանելիության զգալի մասը ապահովող հիմնական մայր կապուղին:
Ucom ընկերությունը հայտարարել է, որ վթարը Հայաստանի օգտատերերի համար գրեթե աննկատ է եղել, քանի որ պահուստային կապուղիներով անմիջապես հնարավոր է եղել կարգավորել իրավիճակը: Սակայն 17:15-ի սահմաններում Թբիլիսիում տեղի է ունեցել նույն պահուստային ինտերնետ կապուղու վթար, որի պատճառով, փաստորեն, Հայաստանի ինտերնետ հասանելիությունը Վրաստանի վրայով մեծ մասով ընդհատվել է: Շուրջ մեկ ժամվա համատեղ աշխատանքից հետո հայ եւ վրացի մասնագետներին հաջողվել է վերականգնել ռեզերվային կապուղին եւ Հայաստանը այժմ սնվում է ինտերնետի այս ռեզերվային աղբյուրից:
Ucom ցանցը սնվում է ռեզերվային կապուղիներից, որոնց թողունակությունը թույլ է տալիս բաժանորդներին օգտվել ինտերնետից սովորական ռեժիմով: Ընկերությունում նշել են, որ վթարի ազդեցությունը այսքան նկատելի չէր լինի, եթե վերջին օրերին, արտակարգ դրության հետ պայմանավորված, չգրանցվեր ինտերնետի օգտագործման շեշտակի աճ:
Արտակարգ դրության այս պայմաններում Ucom ընկերությունը քաջ գիտակցում է` ինչ կարեւոր դեր ունի ինտերնետը, եւ հավաստիացնում է, որ կանի իրենից կախված ամեն ինչ ինտերնետ հասանելիությունը անխափան պահելու համար: Նոր տեղեկատվություն ունենալու դեպքում ընկերությունը հանդես կգա հայտարարությամբ:

09:51 | 23.03.20 | Новости | 86733
22 марта, в районе 13:00 часов в Грузии, близ населенных пунктов Гори и Зестафони, произошла авария на каналах связи, в результате которой был поврежден основной канал, обеспечивающий значительную часть доступа к интернету в Армении.
Компания Ucom сообщила, что для жителей Армении последствия аварии были практически незаметными, поскольку резервными каналами ситуация была немедленно урегулирована. Однако в Тбилиси, в районе 17:15 часов, произошла авария на резервном канале связи, из-за чего доступ в интернет через Грузию был прерван.
После часа совместных работ армянским и грузинским специалистам удалось возобновить резервный канал, и Армения на данный момент пользуется этим резервным источником.
Сеть Ucom обеспечивается резервными каналами, пропускная способность которых позволяет абонентам пользоваться интернетом в обычном режиме. В компании отметили, что последствия аварии были бы не столь заметны, если бы заметный рост интернет-трафика в связи с чрезвычайным положением.