16:03 | 31.03.20 | Նորություններ | 168611
Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակն ու հեռավար ուսուցման անհրաժեշտությունը, Վիվա-ՄՏՍ-ն իր բաժանորդներին հնարավորություն է ընձեռում ժամանակակից տեխնոլոգիաների միջոցով օգտվել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության կողմից երաշխավորված դասագրքերի թվայնացված տարբերակից՝ առանց ինտերնետի հավելյալ վճարի։
Դասագրքերը հասանելի են առցանց՝ Armenian Schoolbooks հավելվածի եւ կայքի միջոցով։ Այս հարթակներից օգտվելիս՝ օգտագործած ինտերնետի ՄԲ-երի համար տարիֆիկացում չի կիրառվի:
Դասագրքերի թվայնացման եւ տարածման Armenian Schoolbooks նախագիծն իրականացվել է «Մեր Սոֆթ» ընկերության՝«bonee.net» համակարգի եւ «Դասագրքերի շրջանառու հիմնադրամի» համատեղ աշխատանքի արդյունքում։
Տեխնոլոգիաների ժամանակակից լուծումն իր բաժանորդներին առավել հարմարավետ տարբերակով առաջարկելու համար, Վիվա-ՄՏՍ-ը սկսել է համագործակցել նախագիծն իրականացրած կողմերի հետ։
Google PlayMarket-ում եւ AppStore-ում առկա անվճար Armenian Schoolbooks» հավելվածի, ինչպես նաեւ կայքի միջոցով, հասանելի են 5-12-րդ դասարանների համար նախատեսված՝ պետականորեն հաստատված բոլոր դասագրքերը։
«Վիվա-ՄՏՍ-ը շարունակաբար դրսեւորում է պատասխանատու մոտեցում՝ բիզնես-պետություն-հասարակություն համագործակցության շղթայում։ Համոզված եմ, որ անկախ երկրում առկա իրավիճակից, այդպիսին պետք է լինի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության արժեհամակարգով առաջնորդվող ընկերությունների մոտեցումը։ «Armenian Schoolbooks» ծրագիրը խթանում է հեռավար կրթությունը եւ հիանալի տարբերակ է այն մարդկանց համար, որոնց ձեռքի տակ չկա դասագիրք: Կարծում եմ, կրթական գործընթացներից չկտրվելու համար՝ թվայնացված դասագրքերի միասնական այս համակարգից օգտվելու հնարավորությունը լավ լուծում է»,- նշել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Ուրախ եմ, որ մեզ հաջողվեց ներդրում ունենալ հայկական կրթական համակարգի զարգացման գործում։ Նախագծի հիմնական նպատակն է հանրամատչելի դարձնել դասագրքերը եւ ակտիվացնել մեր երկրի կրթական գործընթացները՝ ապահովելով դրանց համաբացությունը ժամանակի մարտահրավերներին եւ պահանջներին»,- նշել է «Մեր Սոֆթ» ընկերության հիմնադիր եւ «bonee.net» հարթակի համահեղինակ Տիգրան Մանուկյանը։

16:03 | 31.03.20 | News | 168607
Given the current situation and the need for distance learning, Viva-MTS provides all pupils, teachers, parents and, in general, all its subscribers with the opportunity to use schoolbooks via modern technologies with no extra charge for the use of Internet (textbooks are guaranteed by the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Republic of Armenia).
Textbooks are available online through the “Armenian Schoolbooks” app and at http://schoolbooks.am/. When using these platforms, there is no charge for the used Internet MB.
“Armenian Schoolbooks” project for digitization and dissemination of textbooks has been implemented as a result of the joint collaboration of “Mer Soft” Company's “bonee.net” system and “DSHH”. Aiming to offer up-to-date technology solutions in a most comfortable way to its subscribers, Viva-MTS has started collaborating with project's implementing parties.
All the state-approved textbooks for 5th-12th grades are available through the free “Armenian Schoolbooks” app available at Google PlayMarket and AppStore, as well as via http://schoolbooks.am/
“Viva-MTS continuously demonstrates a responsible approach within business-state-society cooperation chain. I am convinced that regardless of the situation in the country, companies with corporate social responsibility value systems should manifest this kind of approach. The “Armenian Schoolbooks” program promotes online education and is a great option for people who do not have textbooks nearby at hand. I think the opportunity to use this integrated system of digital textbooks is a good solution to stay in the loop of educational processes,” said Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“I am glad that we succeeded in contributing to the development of the Armenian educational system. The main goal of the project is to make the textbooks public and to activate our country's educational processes, ensuring their consistency with the challenges and demands of the time,” said Tigran Manukyan, Co-founder of “Mer Soft” Company and co-author of the “bonee.net” platform Tigran Manukyan.