11:21 | 21.04.20 | Հոդվածներ | exclusive 73177
Կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով տեխնոլոգիական ընկերությունները անցել են աշխատանքի հեռահար ռեժիմի: Itel.am-ը ոլորտի հայաստանյան ընկերությունների հետ զրույցում պարզում է գործունեության վրա համավարակի ազդեցությունը, հեռավար աշխատանքի կազմակերպման նրբությունները, դրական եւ բացասական կողմերը, եւ համավարակից հետո մեզ սպասող աշխարհի մասին նրանց պատկերացումները:
2015թ. հիմնադրված Flux Technologies տեխնոլոգիական ընկերությունը արդեն շուրջ մեկ ամիս անցել է աշխատանքի հեռավար ռեժիմի:
Ընկերության HR ղեկավար Անի Ռշտունին Itel.am-ի հետ զրույցում նշում է, որ հենց առաջին օրվանից թիմը կազմակերպված աշխատել է, ինչի արդյունքում գործը բացարձակ չի տուժել։
«Սկզբնական շրջանում, երբ դեռ ուսումնասիրում էինք 100% հեռավար աշխատանքի նրբությունները, փորձում գտնել մեր սեփական մեթոդաբանությունը, ավելի շատ խնդիրներ էինք սպասում։ Բացի բուն աշխատանքը, շատ կարեւոր էին այնպիսի առաջնային հարցեր, ինչպիսիք են մոտիվացիայի, կորպորատիվ մշակույթի պահպանումը, աշխատակիցների օրը ինչ-որ կերպ լցնելը, տեխնիկական ապահովումների ամբողջական տրամադրումը եւ այլն։ Խնդիրներին բավականին արագ լուծում տվեցինք, իսկ տեխնիկական մասով խնդիրներ չունեցանք․ աշխատանքներն իրենց հունով ընթանում են»,- նշում է նա:
Դրականի ու բացասականի մասին
Դրականն, իհարկե, ընտանիքի հետ անցկացրած ժամանակն է։ Հնարավորություն կա մի քիչ ավել հանգստանալու ու, ամենակարեւորը, խցանումներից խուսափելու: Դրական է նաեւ այն, որ բոլորիս մոտ էլ ժամանակ է ավելացել, որը կարող ենք օգտագործել ուսուցման ու ինքնազարգացման համար։ Մեր ընկերությունում այս կետին մեծ ուշադրություն ենք դարձնում։ Թիմին տրամադրել ենք անհրաժեշտ ռեսուրսներ՝ ազատ ժամանակը հնարավորինս արդյունավետ կազմակերպելու համար։ Ինքնազարգացման համար տրամադրում ենք հասանելի ու հետաքրքիր հղումներ, անընդհատ թարմացնում ենք դրանք։
Բացասականը, իհարկե, իրարից հեռու աշխատելն է։ Շատ-շատ ենք կարոտում մեր գրասենյակային առօրյան, իրական շփումը, անգամ օֆիսային թեթեւ աղմուկը:
Փոփոխված պլանների մասին
Իհարկե, վիրուսի տարածումը դադարեցրեց մի շարք պլանների իրականացումը, բայց այն նաեւ բացեց շատ հնարավորություններ։
Քանի որ ունենք սեփական ստարտափ պրոդուկտ, որը կապված է հենց հեռահար ուսուցման հետ (ինչն այդքան արդիական է այս փուլում), արձանագրեցինք էլ ավելի մեծ հետաքրքրություն հարթակի նկատմամբ։ Բացի այդ, նույնիսկ այս փուլում սկսել ենք աշխատել նոր նախագծերի վրա, թիմում ընդգրկել ենք նոր տաղանդներ։
Գործընկերների հետ կապ պահպանելու մասին
Հիմա, առավել քան երբեւէ, պահպանում ու փայփայում ենք մեր սովորույթները։ Flux Talk-երը, Flux Day-երը, ծնունդները եւ Flux Anniversary-ները տեղափոխել ենք վիրտուալ հարթակ։ Ընկերությունն էլ շարունակում է աշխատակիցներին զարմացնել ու ժպիտ պարգեւող անակնկալներ կազմակերպել՝ անգամ հեռակա տարբերակով։ Դեռ նոր էինք սկսել տնից աշխատել, երբ Ֆլաքսից ստացանք համեղագույն փաթեթներ՝ վիտամիններով, անհրաժեշտ նյութերով, իսկ երեխաների համար՝ խաղալիքներով։ Ամենատպավորիչ եւ հիշարժան հիշողությունը կմնա մեր գործընկերուհու առցանց հարսանիքը։
Կապի հիմնական միջոցը Slack-ն է։ Այստեղ ունենք նոր չանել՝ WFH, որտեղ կիսվում ենք ամենատարբեր ու ուրախ պատմություններով, հաճելի հիշողություններ արթնացնող Ֆլաքսական լուսանկարներով եւ կազմակերպում ենք չելենջներ։ Այս շրջանում շատ կարեւոր է պոզիտիվ տրամադրության պահպանումը, դրական էմոցիաներով օրը լցնելը։ Օգտագործում ենք տարբեր հարթակներ՝ թիմի հետ վիդեո տարբերակով շփվելու համար։
Նաեւ շարունակում ենք մեր թիմում ընդգրկել նոր տաղանդներ։ Google meet-ը օգտագործում ենք հենց այդ նպատակով։
Համավարակից հետո աշխատանքային պրոցեսի մասին
Վստահաբար այս ամենը դրական կանդրադառնա մեզ վրա՝ դարձնելով է՛լ ավելի միասնական, է՛լ ավելի համախմբված։ Կարծում ենք՝ կսկսենք ավելի գնահատել իրար հետ անցկացրած ժամանակը եւ ջերմությունը, մեր գրասենյակի ուրախ մթնոլորտը, հարմարավետությունն ու նարնջագույն երջանկությունը։
Հիշում եմ, երբ դեռ նոր հայտարարվեց աշխատանքը տնից կազմակերպելու մասին, մեր գործադիր տնօրենը վստահեցրեց, որ այս փորձությունը պատվով հաղթահարելու ենք։ Մեկ ամիս անց նա գնահատեց թիմի մեծ աշխատանքը եւ նշեց, որ հետագայում էլ, տարվա ընթացքում, կարող ենք ունենալ WFH-ը՝ որպես աշխատանքի կազմակերպման ընդունելի ձեւաչափ։
Տեխնոլոգիական աշխարհի փոփոխությունների մասին
Իհարկե, այս իրադարձությունները մեծապես ազդել են ՏՏ ոլորտի վրա։ Կարծում ենք, ազդեցությունը եղել է դրական, քանի որ հենց այս ոլորտի շնորհիվ մարդիկ այժմ ունեն հնարավորություն առցանց ուսում ստանալ, շփվել, գնումներ կատարել եւ այլն։
Այս ոլորտն այն միակներից էր, որտեղ աշխատանքը այս օրերին ավելի ակտիվացավ։ ՏՏ ընկերություններն էլ ավելի շատ են սկսել իրենց գործունեության ծավալներն ու նոր թափ են առել։
Կարծում ենք՝ այս միտումը կշարունակվի, թեկուզ հարաբերական դադարից հետո ոլորտը կրկին կշարունակի աճել էլ ավելի ագրեսիվ տեմպերով։

11:21 | 21.04.20 | Articles | exclusive 73200
Technological companies have switched to remote working because of the coronavirus pandemic. Itel.am has talked with Armenia’s tech companies about the impact of the pandemic on their activity, as well as the specifics, positive and negative aspects of remote working, and their vision of the post-coronavirus world.
Armenian company Flux Technologies (founded in 2015) has switched the team to remote working a month ago.
Flux Technologies PR Manager Ani Rshtuni has told Itel.am that the working process has not been impacted at all, because the team’s efforts have been coordinated since day one of the lockdown.
“When we were first considering 100% remote mode of work and trying to find our own methodology, we expected more problems. Apart from the work itself, the key aspects were motivation, maintenance of corporate culture, keeping the employees’ schedules filled, and technical maintenance among others. We solved all issues quite quickly and had no problems with the technical aspect at all. The work proceeds as usual,” she said.
Positive and negative aspects
Of course, the positive aspect is the time we get to spend with our families. We can rest a bit more, and obviously, we can avoid traffic jams. Additionally, we all have more free time for studying and self-development. Our company focuses on this point as well: we have provided the team with the resources for productive organization of their free time. We provide links for self-development and update them regularly.
The negative aspect is the distance between the colleagues during the working hours. We really miss the routine in our office, the real communication, even the low noise of the office.
The change of plans
Of course, the spread of COVID-19 made us cancel some plans, but it also opened many opportunities.
As we have our own startup product, which is designed for online learning (it is very relevant now), we have registered increase of interest toward our platform. In addition, we are already working on projects and hiring new staff.
Staying in touch with partners
Now more than ever we maintain and cherish our traditions. Flux Talks, Flux Days, birthdays and Flux Anniversaries have moved to the virtual plain. The company continues making nice surprises for the staff, even remotely. We just started working from home when the company sent us amazing packages with vitamins, essentials, and toys for the children. The most impressive moment and memory is the online wedding of one of our colleagues.
Our main means of communication is Slack. We have a new channel there, WFH, where we share fun stories and photos that bring back good memories, and challenge each other. In this period, it is very important to maintain positive mood and fill our days with good vibe. We use various platforms to communicate with the team via video calls.
We also continue hiring new talents, using Google Meet.
Work after COVID-19
All of this will have a positive impact on us, making the team more united. I think we will have more appreciation for our time together and the warm relationship we have, the happy atmosphere of our office, its comfort and orange-colored joy.
When we first announced we were switching to remote working, our executive director assured we would overcome the difficult period very successfully. A month later, he pointed out the huge efforts of the team and said we could have WFH in the future as well as an acceptable format for organizing work.
Changes in tech industry
Of course, these events have impacted the IT industry a great deal. We consider the effect to be positive, because it is thanks to IT that people can study, communicate, shop and do other things online.
This is one of the few industries where work is even more intense these days. IT companies are working more and with a renewed pace.
We believe the trend will stick and after this relative pause, the tech industry will continue growing at an accelerated speed.