11:31 | 27.04.20 | Նորություններ | 13923
Ucom ընկերության տնօրենների խորհուրդը, ընկերության ներսում ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման եւ բիզնես շարունակականության ապահովման նպատակով, աշխատակիցներին ուղղված հայտարարություն է տարածել, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորեւ:
«Սիրելի գործընկերներ, շնորհակալություն, որ ձեր պատասխանատու քայլերով ապահովում եք ընկերության անխափան գործունեությունը։ Այսօր, երբ պանդեմիայով պայմանավորված աշխատանքն ու ուսուցումն իրականացվում են հեռավար տարբերակով, մեր հանձնառությունը բաժանորդների կապի եւ հասանելիության ապահովումն է՝ կյանքի բնականոն ընթացքը շարունակելու համար։
Մենք հասկանում ենք, որ վերջին շաբաթների անորոշությունն ու անհանգստությունը դժվարին կացության մեջ է դրել ձեզ։ Գիտակցում ենք, որ ձեզանից շատերը կանգնած են եղել երկընտրանքի առաջ եւ թիմային ոգու պահպանման համար քայլեր են կատարել։ Բարձր ենք գնահատում նաեւ բոլոր այն մարդկանց ռացիոնալ մոտեցումն ու չեզոքությունը, որոնք չեն ներգրավվել բաժնետիրական վեճերի մեջ։ Որպես իրավիճակի հանգուցալուծում կարեւոր ենք համարում ընդգծել, ընկերությունը չի նախատեսում քննարկման առարկա դարձնել աշխատակիցների գործողությունները ճգնաժամային օրերին՝ այդ ամենը թողնելով անցյալում։
Այսօր միակ օրակարգը թիմի վերամիավորումն է մեկ նպատակի շուրջ՝ որպես հայկական տելեկոմ օպերատոր լավագույնս մատուցել ծառայությունները մեր բաժանորդներին։ Այդ առիթով «Յուքոմ» ՓԲԸ տնօրենների խորհրդի հանձնառությունը ընկերության աշխատակիցների համար հետեւյալն է.
1. Քանի որ օրենքով սահմանված կարգով աշխատանքից ազատման դիմումի հետկանչի եռօրյա ժամկետը լրացել է, բայց տեղեկացված ենք, որ բազմաթիվ աշխատակիցներ, ովքեր ցանկանում են շարունակել իրենց աշխատանքային պարտավորությունների կատարումը, կաշկանդված են այս հանգամանքից, տեղեկացնում ենք, որ ինչպես դուք ավելի վաղ տեղեկացվել եք, դիմումի հետկանչի հնարավորություն ունեք նշված ժամկետներում։ Մենք հասկանում եւ հարգում ենք կատարած քայլերը, բայց կարեւորում ենք, որ որոշումները կայացվեն իրավիճակի ռացիոնալ վերլուծությամբ։
2. Տեղեկացված ենք, որ տարբեր աղբյուրներով ձեզ փոխանցվել են Ընկերությունում աշխատատեղերի կայունությունն ու երկարաժամկետությունը կասկածի տակ դնող դատողությունները։ Պաշտոնապես հայտարարում ենք ու փաստում, որ ընկերությունը կայուն է, շարունակական եւ կրճատումներ չեն նախատեսվում։
3. Գիտակցում ենք, որ օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներով դուք կարող եք անհանգստություն ունենալ աշխատավարձերի ստացման վերաբերյալ։ Տեղեկացնում ենք, որ տնօրենների խորհուրդը ներգրավել է լրացուցիչ միջոցներ, որպեսզի աշխատակիցների աշխատավարձի փոխանցումն ու գործընթացների շարունակականությունն ապահովված լինի։ Նորանշանակ գլխավոր տնօրեն Արա Սերգեյի Խաչատրյանի գլխավորությամբ այս հարցը կարգավորվել է եւ ձեզ լրացուցիչ կծանուցվի։
4. Տեղյակ ենք, որ ընկերության որոշ ստորաբաժանումներում անորոշություն կարող է լինել աշխատանքի պրոցեսների կազմակերպման մասով։ Համաճարակով պայմանավորված աշխատանքային սահմանափակումների պատճառով այս հարցը փոքր ինչ դանդաղ կարող է ընթանալ, բայց վստահ ենք, որ ընկերությունը՝ նորանշանակ գլխավոր տնօրենի գլխավորությամբ, արագ այս հարցը եւս կկարգավորի, ինչպես որ կարգավորել է մնացած հարցերը։ Խնդրում ենք զինվել համբերությամբ եւ, բնականաբար, նախաձեռնող լինել։
5. Թեեւ վերջին տարիներին տնօրենների խորհրդի գործունեությունը միջնորդավորված է ներկայացվել աշխատակիցներին, կարեւոր ենք համարում անմիջական կապի եւ թափանցիկության վերականգնումը՝ ի բարօրություն ընկերության։ Ընկերության աշխատակիցների առաջ տնօրենների խորհրդի աշխատանքի հաշվետվողականությունն ապահովելու համար ստեղծվել է board.office@ucom.am էլ-հասցեն, որի միջոցով դուք ուղիղ ու անմիջապես կտեղեկանաք ընկերությանը վերաբերող առանցքային հարցերի մասին։
Առաջ նայելով Ucom-ի զարգացմանը, վստահ ենք, որ մեզ մեծ բարձունքներ ու հպարտության պահեր են սպասվում, իսկ մինչ այդ, կարգավորման համար նախատեսում ենք նոր հնարավորություններ եւ ներդրումներ ներգրավել»։

11:31 | 27.04.20 | Новости | 12927
С целью разрешения сложившейся внутри компании ситуации и обеспечения непрерывности бизнес деятельности Совет директоров Ucom выступил со следующим заявлением к сотрудникам:
«...Мы понимаем, что на протяжении последних нескольких недель неопределенность и беспокойство поставили вас в трудное положение. Мы понимаем, что многие из вас стояли перед дилеммой и предпринимали шаги для сохранения командного духа. Мы высоко ценим также рациональный подход, нейтральную позицию всех тех людей, которые не были вовлечены в конфликты между акционерами. Для разрешения ситуации мы считаем важным подчеркнуть, что компания не предусматривает сделать
предметом обсуждения действия сотрудников в эти кризисные дни, оставив все это в прошлом.
Единственной сегодняшней повесткой является объединение команды вокруг одной цели – в качестве армянского телеком-оператора лучшим образом предоставлять услуги нашим абонентам. В связи с этим функция Совета директоров ЗАО «Юком» заключается в следующем:
1.Поскольку по установленному порядку трехдневный срок отзыва заявления об увольнении истек, но мы осведомлены, что множество сотрудников, которые хотят продолжить выполнение своих трудовых обязанностей, ограничены этим обстоятельством, сообщаем, что, как вы были проинформированы ранее, у вас есть возможность отозвать заявление в отмеченных сроках. Мы понимаем и уважаем ваши шаги, но также подчеркиваем, что решения должны приниматься путем рационального анализа ситуации.
2. Мы проинформированы, что по различным источникам вы получали суждения, ставящие под сомнение стабильность и долгосрочность рабочих мест в компании. Официально заявляем и подтверждаем, что компания стабильна, продолжительна и сокращения не предусматриваются.
3. Мы понимаем, что по объективным и субъективным причинам у вас могут быть беспокойства по поводу получения заработной платы. Сообщаем, что Совет директоров привлек дополнительные средства, чтобы обеспечить выплату заработных плат сотрудникам. Во главе с новоназначенным гендиректором Ара Хачатряном этот вопрос урегулирован, и вы будете дополнительно уведомлены.
4. Мы осведомлены, что в определенных департаментах компании может быть неопределенность в плане организации трудовых процессов. Из-за трудовых ограничений, обусловленных эпидемией, решение этого вопроса может продвигаться несколько медленнее, но мы уверены, что компания, во главе с новоназначенным директором, быстро урегулирует также этот вопрос, как и урегулировала остальные вопросы. Просим запастись терпением и, естественно, проявить инициативу.
5. Хотя в последние годы сотрудники компании получали уведомления о деятельности Совета директоров опосредованно, мы считаем важным процесс восстановления непосредственной связи и прозрачности во благо компании. Для обеспечения подотчетности Совета директоров был запущен электронный адрес board.office@ucom.am, с помощью которого вы прямо и непосредственно получите сведения о ключевых вопросах, связанных с компанией.
Заглядывая вперед в развитие Ucom, мы уверены, что у нас будут большие высоты и моменты гордости, а до этого мы планируем привлечь новые возможности и инвестиции».