13:35 | 28.04.20 | Նորություններ | 21360
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանն այսօր հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Այս թեման հասունացել էր երկար ժամանակ, բայց մինչեւ վերջին պահը հույս կար, որ ողջախոհությունը կհաղթի եւ գործընթացները կմնան տրամաբանության մեջ։ Այսօր արդեն ակնհայտ սուտ տեղեկատվությամբ փորձ է արվում հերթական անգամ մանիպուլացնել հասարակությանը, այն էլ վարչական լծակների կիրառմամբ։
Վերջին 12 տարիներին կապի եւ հեռահաղորդակցության Ucom ընկերության զարգացումն ու հզորացումը մեր թիվ մեկ առաջնահերթությունն է եղել, որի համար գործընկերների հետ համատեղ ներդրել ենք սոցիալական կապիտալ, ռեսուրսներ, անհնարինին հասնող ջանքեր եւ էներգիա։ Բնականաբար, ավելորդ եմ համարում նշել, որ երբեւէ չենք դիտարկել ընկերությունը որեւէ երկրի կամ կողմերին վաճառելը՝ գիտակցելով հայկական տելեկոմ ունենալու կարեւորությունն ու քաղաքացիների առաջ ստանձնած պատասխանատվությունը։
Սակայն երկրի բարձրաստիճան պաշտոնյանների մակարդակով ուղիղ եւ անուղղակի (այդ թվում հանդիպումների ժամանակ) պահանջ է դրվել իմ առջեւ՝ հանրային ճնշումներով ուղեկցվող ոչ շահավետ առաջարկով օտարել Ucom-ը։
Ավելին, որպես պահանջի մաս ներկայացվել է մեր մյուս կարեւոր գործունեության՝ հայկական ՏՏ ոլորտի առաջատար IUnetworks ընկերության օտարումը եւս։
Ապօրինությունների բաղկացուցիչ մասն է կազմել բոլոր գույքերի, այդ թվում նաեւ ընկերություններում բաժնեմասերի վրա դրված անօրինական կալանքը։ Սպառնալիքները հասել են ընդհուպ մինչեւ այն կետին, որ խոստացվել է անկառավարելի իրավիճակ ստեղծել ընկերություններում, որի արդյունքում, ըստ նրանց, ստիպված կլինենք համաձայնություն տալ վաճառելուն՝ այն էլ, առավելագույն ցածր գնով։
Ես փորձել եմ ողջամիտ լուծումներ առաջարկել, քանի որ գիտակցում եմ ոչ ստաբիլության կործանարար հետեւանքները մեր ընկերությունների 3000 աշխատակիցների, տեղական եւ միջազգային գործընկերների, ընթացիկ եւ ավարտական փուլում գտնվող հանրային նշանակության նախագծերի վրա։
Տեսնելով, որ սաբոտաժը արդյունք չի տվել եւ մենք շարունակում ենք տիրապետել իրավիճակին, վերջին օրերին արդեն ուղիղ պահանջ է ներկայացվել Ucom-ն օտարելու, իսկ չհամաձայնվելու դեպքում հստակ հայտնել են, որ կարճ ժամկետում ինձ մեղադրելու են առանձնապես ծանր հանցագործության կատարման մեջ եւ կալանավորելու, որին հետեւելու է նույնաբնույթ գործողությունների իրականցումը եղբորս, ընտանիքի այլ անդամների, ազգականներիս, մտերիմնեիս, ինչպես նաեւ մեզ հետ առնչվող այլ անձանց նկատմամբ։
Խնդրում եմ արձանագրել, որ այս անօրինությունները, նման բացահայտ եղանակով տեղի են ունենում 2020 թվականին, բաց տեղեկատվության ժամանակներում ու այն պարագայում, երբ երկրում կորոնավիրուսով պայմանավորված արտակարգ դրություն է հայտարարված եւ արդեն իսկ երկրի տնտեսությանը զգալի մասը հարվածի տակ է, այդ թվում նաեւ մեր ընկերությունների խումբը։
Ու քանի որ իրավական եղանակով պաշտպանվելու գործիքակազմը երկրի ներսում սպառվել է, մենք ստիպված են հանրայնացնել այս գործընթացը եւ դիմել միջազգային հարթակների։ Հանգամանքերից ելնելով այսօր հանրայնացնում ենք միայն մեկ դիպվածի մասին, սակայն, պետք է իմանաք, որ հատվել են իրավական ու բարոյական սահմաններ, ինչն ամբողջությամբ արձանագրված է ու ինչը դեռ կներկայացնենք։ Կոչ ենք անում ՀՀ-ում դիվանագիտական առաքելություն իրականացնող դեսպաններին, ՀՀ-ում գործող տեղական եւ միջազգային բիզնես ասոցիացիաներին, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին եւ իրավապաշտպան կազմակերպություններին հետեւել այս գործընթացին եւ գնահատականներ տալ։
Պահանջում ենք անհապաղ դադարեցնել ապօրինությունները եւ տեղեկացնում, որ ճնշումների, սադրանքների, պետական որոշ լծակների ոչ իրավաչափ կիրառման միջոցով իրականացվող ճնշումներին տեղի չենք տալիու։ Վստահ եմ, որ մեր հենքը օրինական է, բարոյական ու մենք չեն դարձնելու 12 տարվա ինստիտուցիոնալ կառույցը՝ իր սոցիալական կապիտալով ու մարդկային ճակատագրերով, սակարկությունների առարկա անգամ ամենածանր ճնշումների պարագայում։ Ucom­-ը չի վաճառվում ու մեր արժանապատվությունը սակարկության չի դրվում»։

13:35 | 28.04.20 | News | 21372
Gurgen Khachatryan, co-founder of Galaxy Group of Companies and chairman of the board of directors at Ucom, issued a statement today, which reads in particular:
"Over the past 12 years, the development and strengthening of the telecommunications company Ucom has been our number one priority, for which, together with our partners, we have invested social capital, resources, endless efforts and energy. Needless to say, we have never considered selling the company to any country or party, realizing the importance of having an Armenian telecom and the responsibility assumed before the citizens.
However, recently at the level of high-ranking officials of the country, I have been demanded both directly and indirectly (including during meetings), accompanied by severe public pressure, to alienate Ucom with an unprofitable offer. Moreover, as part of the demand, the alienation of our other important asset, the leading Armenian IT company IUnetworks, was presented. An integral part of the illegal activities was the freezing of all our assets and properties, including but not limited to shares in all the companies. The threats have reached a point where they have promised to create an uncontrollable situation in the companies, as a result of which, according to them, we will have to agree to sell at the lowest possible price.
I have tried to offer reasonable solutions, as I am aware of the devastating consequences of instability on the 3,000 employees of our companies, local and international partners as well as ongoing and nearly finished projects which are of public importance. Seeing that the attempts to sabotage the company were futile and we were able to manage the situation, in the last couple of days there has been a direct demand to alienate Ucom, and in case we do not comply, we were clearly told that I would be accused of committing a particularly serious crime and thus arrested, which will then be followed by similar actions against my brother, other family members, relatives and other people related to us.
Please note that these illegalities are taking place in such an open manner in 2020, at a time when information is openly available; when a state of emergency has been declared in the country due to coronavirus and a significant portion of the country's economy has been hit negatively, including our group of companies.
And since the tools of legal protection have been exhausted within the country, we have to make this process public and turn to international community. Due to the circumstances, we publicize only a single instant, though it has to be noted that a lot of legal and moral boundaries were crossed - all of which are documented and will be presented later. I call for all the ambassadors carrying out diplomatic missions in Armenia, the local and international business associations operating in Armenia, the Human Rights Defender and human rights organizations to follow this process and assess it accordingly.
We demand an immediate end to these illegal and lawless activities, more so inform that we will not give in to any provocations and pressure caused by the abuse of political power and legal instruments. I am sure that on a foundational level, we are well within the legal and moral boundaries, and we will not let a 12-year-old company with all its social capital and human destinies become a subject of bargaining, even in the face of adversity and the most severe pressure. Ucom is not for sale, neither is our dignity.”