10:43 | 24.07.20 | Նորություններ | 16969
Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան սկսել է «Traction» ծրագրի առաջին շրջանը: 10-շաբաթյա ծրագիրը միտված է օգնելու պրոդուկտ ունեցող եւ արդեն իսկ որոշակի արդյունքներ գրանցած ստարտափներին արագացնել իրենց աճը եւ ներդրումներ ներգրավել։
Ծրագիրն իրականացվում է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամի կողմից՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ներքո Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (German Development Cooperation-GIZ) կողմից իրականացվող «Տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ։ Վիվա-ՄՏՍ-ը միացել է նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր եւ աջակից։
Հայաստանի ստարտափ ակադեմիա նախաաքսելերացիոն ծրագիրը 5 շրջափուլերի ընթացքում ունեցել է 65 շրջանավարտ ընկերություն։ Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի անցկացման 2,5 տարիների ընթացքում ծախսվել է մինչեւ 250 հազար եվրո, այնինչ ծրագրի շրջանավարտները արդեն իսկ ներգրավել են ավելի քան 3 միլիոն եվրոյի ներդրում:
Հայկական ստարտափ էկոհամակարգի զարգացման հետ մեկտեղ ընկերություններն սկսում են հանդիպել նոր եւ ավելի մեծ դժվարությունների ու մարտահրավերների: «Traction» ծրագրի ստեղծումը պայմանավորված է էկոհամակարգի նման փուլում գտնվող ընկերություններին աջակցող կառույցներ ունենալու պահանջով։
10-շաբաթյա ծրագրի ընթացքում մասնակից ստարտափները հնարավորություն կունենան անմիջականորեն աշխատել վաճառքի եւ աճի հաքինգի (Growth Hacking) ասպարեզում առաջատար մասնագետների հետ, սահմանել եւ հաստատել իրենց աճի հնարավոր ուղիները, կատարելագործել եւ վավերացնել իրենց ռազմավարությունները, ստանալ աջակցություն ներդրումներ ներգարվելու եւ միջազգային շուկաներում ընդլայնվելու համար։ Covid-19 համաճարակի պայմաններում ծրագիրը կանցկացվի հեռավար կարգով։ Ծրագրի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունները հասանելի են այստեղ։
Ծրագրում ներգրավված է 9 ստարտափ, որոնք նորարարության թարմ ալիք են բերում կրթական տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի, մարդկային ռեսուրների կառավարման, մարքեթինգի եւ այլ ոլորտներում: Դրանք են՝
1. CauldronApp-ը օգնում է ընկերություններին կրճատել դիմորդների դիտարկման եւ հարցազրույցների անցկացման համար նախատեսվող ժամանակը` հավաքագրումը կատարելով չելլենջնեի միջոցով:
2. ConstApps-ը էլեկտրոնային առեւտրի բջջային հավելվածներ ստեղծող ընկերություն է, որը տրամադրում է նաեւ մարքեթինգային լուծումներ հաճախորդների պահպանումն ապահովելու համար։
3. Dowork.ai-ը ծրագրերի տեւողության եւ ծախսերի հաշվարկման ու կանխատեսման հարթակ է։
4. dzook-ը լուսանկարները պատկերազարդ դիմանկարների վերածող տեխնոլոգիա է, որը կարող է կիրառվել վիդեոների մոնտաժի, նկարչական եւ դիզայնի գործիքների 3D անիմացիաների եւ այլ ոլորտների մեջ։
5. Hub Technologies-ը բեռնափոխադրողներին ուղղակիորեն կապում է մատակարարների հետ՝ առանց բրոքերային միջնորդավճարների:
6. LiveBoard-ը առցանց դասավանդման եւ հեռավար ուսուցման ինտերակտիվ գրատախտակի հավելված է:
7. Rentopian-ը բոլորը մեկում ծրագիր է՝ նախատեսված միջոցառումների վարձույթով զբաղվող բիզնեսների կառավարման համար:
8. SmartSender-ը արհեստական բանականության միջոցով մարքեթինգի ավտոմատացման հարթակ է։
9. TabuLearn-ը տվյալագիտության եւ արհեստական բանականության (ԱԲ) ծառայություններ տրամադրող ծրագիր է, որը թույլ է տալիս առկա տվյալների հիման վրա ստեղծել ԱԲ մոդելներ եւ բիզնեսի համար կանխատեսումներ անել։

10:43 | 24.07.20 | News | 16972
It’s a 10-week mentorship-based programme designed to help companies at post-prototype stage with early traction to accelerate their growth and raise their first or follow-on rounds.
The programme is implemented by Catalyst Foundation supported by the European Union’s EU4Business “Technology Development for Armenia” project implemented by GIZ. Viva-MTS, Armenia’s leading telecommunications operator joins the initiative as a corporate partner and supporter.
Throughout the 5 cycles of the Armenia Startup Academy pre-acceleration programme 65 startups have graduated. In total, less than €250K was spent during the 2,5 years on running the programme, while companies that graduated ASA disclosed raising more than €3 million of funding. While things evolve, Armenian startups start facing new challenges, which are more sophisticated by their nature. As a response to an existing need in the ecosystem for a next-level programme, Academy team has designed the Traction Programme.
Over the 10 weeks of the Traction programme, participating startups will work closely with leading professionals in Sales and Growth Hacking, establish their growth frameworks, refine and validate their strategies and get support for Fundraising and expanding to international markets. Under the light of the Covid-19 pandemic the programme will be held remotely. More information about the programme can be found here.
The first cohort of 9 companies reflects a diverse range of startups that bring new waves of innovation in industries such as edutech, transportation, media, HR, marketing and more.
The selected cohort of the first Traction Programme includes:
1. CauldronApp helps companies save applicant screening and interviewing time by recruiting through challenges.
2. ConstApps is an E-commerce mobile application builder providing marketing solutions to allow for customer retention.
3. Dowork is a collaborative platform for project time and cost estimation.
4. dzook is a technology converting simple photos into illustrated portraits, which can be used in different areas such as video editing, plugins for drawing and design tools, 3D animation, etc.
5. Hub Technologies democratizes the shipping industry and connects shippers directly with carriers without charging brokerage fees.
6. LiveBoard is an interactive whiteboard application for online tutoring and distance learning.
7. Rentopian is an all-in-one software for event rental business operations.
8. SmartSender is an AI-powered retention marketing automation platform allowing for omni-channel customer retention.
9. TabuLearn is an end-to-end provider of data science and AI services allowing anyone who has access to data to build AI models and extract actionable insight for their business.