00:07 | 26.04.21 | Հարցազրույցներ | exclusive 84787
- Պարոն Յիրիկյան, 2020 թվականը ծանր էր բոլորիս համար, անցանք նախ համավարակի, հետո՝ պատերազմի միջով: Ինչպե՞ս փորձություններին դիմակայեց ձեր ընկերությունը:
- 2020 թվականը բավական լավ էր սկսվել՝ հունվար եւ փետրվար ամիսների ցուցանիշները հուսադրող էին: Սակայն արդեն մարտ ամսից համավարակի ազդեցությունը զգացինք:
Կորոնավիրուսը մեծ դժվարություններ առաջ բերեց, քանի որ ստիպված էինք փակել մեր սպասարկման կենտրոնները կամ էապես սահմանափակել դրանց աշխատանքը: Սա իր ազդեցությունն ունեցավ նոր բաժանորդների ներհոսքի եւ մեր եկամուտների վրա: Ստիպված եղանք վերանայել եւ կրճատել որոշ ծախսային հոդվածեր, սակայն դա երբեք չվերաբերեց մեր աշխատակիցներին: Համավարակի մեկնարկից ի վեր մենք աշխատատեղեր չենք կրճատել, աշխատավարձերի կրճատում եւս չենք կատարել:
Քանի որ շատերի պես անցել էինք հեռավար աշխատանքի, շատ աշխատանքային գործընթացներ ստիպված եղանք վերանայել կամ վերակազմավորել:
Անգամ 2020 թվականի ծանր պայմաններում մենք ցուցանիշների աճ ենք արձանագրել՝ ինչպես բաժանորդների քանակի, այնպես էլ եկամուտների տոկոսային հարաբերակցության տեսակետից: Մենք պահպանում ենք առավելությունը մրցակիցների նկատմամբ:
- Համավարակի ընթացքում ի՞նչ նոր ծառայություններ շուկա հանեցիք:
- 2020-ին ավելի ընդլայնեցինք մեր առաջարկած V&D (voice and data) սակագնային փաթեթների հնարավորությունները: Այս լուծումները հատկապես օգտակար էին 2020 թվականի ընթացքում COVID-19-ի հետեւանքով հեռավար աշխատանքի եւ ուսուցման ճիշտ կազմակերպման համար: Համավարակի առաջին իսկ օրերին մենք ավելացրեցինք «Zoom» ու «Skype» հավելվածները՝ առաջին անգամ մեր շուկայում:
Այս փաթեթների դեպքում բաժանորդները վճարում են ծառայության դիմաց, ոչ թե սպառված թրաֆիկի, եւ կախված սակագնային պլանից՝ ամենահայտնի գրեթե բոլոր մեսենջերներից կարող են օգտվել առանց սահմանափակումների:
Ռալֆ Յիրիկյանը Ռալֆ Յիրիկյանը
Դրանով մենք շուկայում խաղի կանոններ փոխեցինք: Սկզբնական շրջանում որոշակի մտավախություններ ունեինք այդ մոդելի կիրառման հարցում, սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ դա ճիշտ որոշում էր:
- Համավարակը մեղմացման նշաններ էր ցուցաբերում, երբ սկսվեց պատերազմը:
- Խոնարհվելով մեր բոլորի զոհերի առջեւ, ուզում եմ հուսալ, որ այն, ինչ եղավ, բոլորիս համար մեծ դաս կլինի եւ այսուհետ աշխատելու ենք՝ ավելի հզոր երկիր եւ ավելի լավ ապագա ունենալու համար: Երբեք չէի ցանկանա ականատեսը դառնալ այն պատկերների, որոնց ծանոթացել էի դպրոցում՝ Հայոց պատմության դասերին: Ցավոք, ինչ-որ դրվագներում պատմությունը կրկնվեց:
Պատերազմի ընթացքում մենք շարունակել ենք կայաններ կառուցել եւ ցանցը ընդլայնել, ինչը անհրաժեշտ էր նաեւ ռազմական կարիքների համար: Մեր խիզախ աշխատակիցները պայթյունների եւ ռմբակոծությունների պայմաններում օպտիկա-մանրաթելային ցանցեր եւ շարժական կապի կայաններ էին վերականգնում:
Սահմանային տարածքները մշտապես եղել են մեր ուշադրության կենտրոնում եւ այդպես էլ լինելու է: Օրինակ, Նռնաձոր համայնքի տարածքում մենք երեք կայան ունենք, որոնք ծառայում են երեք տարբեր նպատակների: Մեկը կապ է ապահովում ռազմական կարիքների, մյուսը՝ տեղի համայնքի, երրորդն էլ՝ Իրան-Հայաստան միջպետական ավտոճանապարհի համար: Ընդ որում, կան տարածքներ, որտեղ միայն Վիվա-ՄՏՍ-ն է կապի ծառայություն ապահովում:
- Նախորդ անգամ մենք զրուցում էինք 2020 թվականի հունվարին, երբ Ucom-ը բանակցություններ էր վարում Beeline Armenia-ն գնելու մասին եւ Դուք ասում էիք, որ եթե այդ գործարքը կայանա, շուկայում կհայտնվի «գերակշիռ դիրք ունեցող» ընկերություն: Այդ գործարքը տեղի չունեցավ, փոխարենն այլ գործարք կայացավ: Ինչպե՞ս եք գնահատում այն:
- Գործարքի վերաբերյալ մեկնաբանություններից ձեռնպահ կմնամ: Կարող եմ ասել միայն, որ նոր բիզնես՝ նշանակում է նոր հնարավորություններ շուկայում: Մեր բոլոր մրցակիցներին մաղթում եմ հաջողություն, որպեսզի միշտ կարողանան աշխատատեղեր բացել:
- Ընդհանուր առմամբ, հեռահաղորդակցության շուկայում մրցակցությունն ինչպես եք գնահատում:
- Ես կարող եմ խոսել մեր ընկերության մասին եւ ասել, որ գոհ եմ մեր աշխատանքի թափանցիկությունից: Կարծում եմ, այն ակնհայտ եւ տեսանելի է բոլորի համար: Միջազգային տարբեր սերտիֆիկացումներ ունենալը մեր թափանցիկության հավելյալ երաշխիք է հանդիսանում:
Ինչ վերաբերում է շուկային, ապա մեր մրցակիցներն ունեն իրենց բիզնես-մոդելները եւ ռազմավարությունները, որոնք տարբեր են մեր որդեգրածներից, բայց ոլորտում մրցակցությունն առկա է: Պատերազմի եւ հետպատերազմյան շրջանում բոլորս ավելի զուսպ էինք մրցակցության առումով, հիմա աստիճանաբար վերադառնում ենք նախկին վիճակին:
- Մեր նախորդ զրույցի ընթացքում ասում էիք, որ «Վիվա-ՄՏՍ»-ը գտնվում է թվային փոխակերպման փուլում եւ դառնում է ՏՀՏ ընկերություն՝ IT եւ ավանդական հեռահաղորդակցության սիներգետիկ միաձուլում, այսպես կոչված՝ «smart pipe» կամ «խելացի խողովակ»:
- Թվային փոխակերպումը շարունակվում է: Մենք ոչ թե միայն կապի, այլ արդեն նաեւ թվային ծառայություններ մատուցող ընկերություն ենք:
Մենք առաջինն էինք Հայաստանում, որ համագործակցելով Microsoft-ի հետ, ներդրեցինք իրենց Azure Stack լուծումը՝ հաճախորդներին «ամպային» (cloud) լուծումներ տրամադրելու համար: Ի դեպ, սերվերները տեղադրված են մեր կենտրոններում, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
Գործարկել ենք նաեւ «վիրտուալ աշխատանքային սեղան» բիզնես-լուծումը, որի շնորհիվ միջին եւ փոքր բիզնեսը, հեռավար աշխատանքի անցնելու դեպքում՝ ստիպված չի լինի սեփական համակարգչային ենթակառուցվածք ստեղծել եւ կարող է էապես խնայել:
Ավելի ենք զարգացրել Mobidram համակարգի հավելվածը՝ օրերս թողարկվել է հավելվածի լրամշակված տարբերակը:
Այս ամենին զուգահեռ մենք մշտապես ընդլայնում ենք մեր ցանցային ենթակառուցվածքը: Ամբողջ Հայաստանի տարածքում ունենք օպտիկա-մանրաթելային ցանց, զգալիորեն ընդլայնել ենք լայնաշերտ ֆիքսված ինտերնետի ու հարակից ծառայություններից օգտվող բաժանորդների բազան, շարունակում ենք ընդլայնել եւ հզորացնել չորրորդ սերնդի (4G) ցանցը:
- 2020 թվականի սկզբին ասում էիք, որ լրջորեն մտածում եք հինգերորդ սերնդի (5G) ցանց ներդնելու մասին: Նման ցանցի կարիքն Հայաստանն այսօր ուն՞ի:
- Այն տնտեսության համար, որ այսօր Հայաստանում ունենք, թերեւս, չունի: Բայց պահանջարկը կարող է առաջարկ ստեղծել: Այսօր ամբողջ երկիրը օգտագործում է օպերատորների ցանցերը՝ անհնար է պատկերացնել մի ոլորտ, որը կարող է աշխատել եւ զարգանալ առանց դրանց: Այսօր, երբ շատերը շարունակում են հեռավար աշխատել, մենք թրաֆիքի կտրուկ աճ ենք արձանագրում:
Պետք է նաեւ հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ 5G ցանցեր ծավալելու համար անհրաժեշտ հաճախություններ Հայաստանում առայժմ չկան եւ դրանց բացակայության պայմաններում վաղ է խոսել ցանցի կառուցման մասին:
- Ինչ ուղղություններով եք կատարելու սոցիալական ներդրումները այս տարվա ընթացքում:
- Սոցիալական ներդրումները եղել եւ մնում են մեր ռազմավարության եւ բիզնես-մտածելակերպի անբաժան մասը: Այս տարի ավելի ենք կենտրոնանալու սահմանամերձ համայնքների վրա՝ դրանցում շարունակելով տնաշինական ծրագիրը, ինչպես նաեւ ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված նախագծերը (արտաքին լուսավորություն, ջեռուցում եւ այլն): Երրորդ ուղղությունը մեր վիրավոր զինվորների օրթեզավորմանը եւ այլ կարիքներին աջակցելն է:

00:07 | 26.04.21 | Interviews | exclusive 84751
Mr. Yirikian, 2020 was hard for all of us, with the war following the epidemic. How did Viva-MTS withstand these difficulties?
2020 started quite well for us and we had promising figures for January and February, but in March, the company started feeling the effects of the COVID-19 epidemic.
It brought significant difficulties, because we had to close our service centers or substantially limit their work. That impacted the influx of new subscribers and our revenue, obviously. We had to review and cut some expenses, but never in a way that would affect the staff. We have had neither staff reduction nor pay cuts since the beginning of the epidemic.
As we switched to remote working, like many others, we had to review or reorganize a lot in the working process.
We recorded increase in indices even in the difficult year of 2020, both in terms of the number of subscribers and the revenues. We maintain our advantage over competitors.
What new services have you created during the pandemic?
In 2020, we further enhanced the capacities of the V&D (voice and data) tariff plans we proposed. These solutions were especially useful in 2020 for proper organization of distance learning and training. When the epidemic began, we were the first in the Armenian market to add Zoom and Skype apps. With these packages, subscribers pay for the service and not the traffic, and depending on the tariff plan, they can get unlimited use of almost all of the most popular messengers.
Ralph Yirikian Ralph Yirikian
That way we changed the rules of the game. We did have some concerns about the new model, but it has turned out to be the right one.
The pandemic seemed to be going down when the war began.
I bow to all our martyrs. I want to hope that we will learn a lesson from what happened and from now on direct our efforts toward building a stronger country and a better future. I never want to witness myself something I only saw in images at the Armenian history lessons at school. Unfortunately, history has repeated itself in some episodes.
During the war, we continued to build stations and expand our network, which was necessary for military needs as well. Our brave workers were facing explosions and shelling to repair fiber optic networks and mobile stations.
Border communities have always been and will continue to be our focus area. For example, we have three stations that serve three different purposes in Nrnadzor community. One station secures communication for military needs, another serves the local community, and the third one serves the Iran-Armenia interstate highway. Actually, Viva-MTS is the only communication service provider in some areas.
Last time we spoke in January of 2020, when Ucom was negotiating the purchase of Beeline Armenia and you noted that in case that deal went through, there would a “dominant” company in the market. The deal did not go through, another one did. What is your opinion on this?
I will not make any comments on the deal. I can only say that a new business means new opportunities in the market. I wish all our competitors success so that they create new jobs.
What is your general assessment of competition in the communications industry?
I can only talk about our company, and I am satisfied with the level of transparency of our work. I think it is obvious, visible to everyone. Different international certifications that we have add another guarantee of our transparency.
As for the overall market, our competitors have their own business models and strategies, different from ours, but there is competition in the industry. We were all more restrained in terms of competition during the war and after war, and now we are gradually returning to the pre-war level.
In our previous interview, you mentioned that Viva-MTS was in the process of digital transformation toward becoming an ICT company through merger of IT and tranitional communications segment – the so-called “smart pipe”.
The digital transformation continues. We are now a provider of both communication and digital services.
Viva-MTS was the first in Armenia to partner with Microsoft to launch the Azure Stack solution that provides customers with cloud solutions. The servers are located in our centers, in the territory of Armenia.
We have also launched the “virtual desktop” business solution. It enables small and medium-sized businesses to work remotely even if they do not have their own computer infrastructure, and that way they can save significantly.
We have further developed the Mobidram app – an updated version has just hit the market.
Along with all that, we consistently expand our network infrastructure. We have a fiber optic network throughout Armenia, we have significantly increased the number of subscribers of broadband fixed-line internet and related services, and we continue to expand and strengthen the 4G network.
In early 2020, you said you were seriously considering introduction of 5G network. Does Armenia need it now?
Not with the economy Armenia has today, no. However, demand can create supply. The entire country now uses the operators’ networks, and there is no area that can work and develop without them. As many people are still working remotely, we see a sharp increase in traffic.
We also need to take into account the fact that Armenia does not yet have the frequencies required for the 5G network, so it is too early to speak about installing it.
What are the areas of social investment for Viva-MTS this year?
Social investment has always been and remains an integral part of our strategy and business mentality. This year we will consolidate the focus on border communities and continue housing and infrastructure programs there (street lighting, central heating, etc.). Another area of focus is supporting orthotics for our wounded soldiers and assistance for their other needs.