00:07 | 26.04.21 | Հարցազրույցներ | exclusive 84787
- Պարոն Յիրիկյան, 2020 թվականը ծանր էր բոլորիս համար, անցանք նախ համավարակի, հետո՝ պատերազմի միջով: Ինչպե՞ս փորձություններին դիմակայեց ձեր ընկերությունը:
- 2020 թվականը բավական լավ էր սկսվել՝ հունվար եւ փետրվար ամիսների ցուցանիշները հուսադրող էին: Սակայն արդեն մարտ ամսից համավարակի ազդեցությունը զգացինք:
Կորոնավիրուսը մեծ դժվարություններ առաջ բերեց, քանի որ ստիպված էինք փակել մեր սպասարկման կենտրոնները կամ էապես սահմանափակել դրանց աշխատանքը: Սա իր ազդեցությունն ունեցավ նոր բաժանորդների ներհոսքի եւ մեր եկամուտների վրա: Ստիպված եղանք վերանայել եւ կրճատել որոշ ծախսային հոդվածեր, սակայն դա երբեք չվերաբերեց մեր աշխատակիցներին: Համավարակի մեկնարկից ի վեր մենք աշխատատեղեր չենք կրճատել, աշխատավարձերի կրճատում եւս չենք կատարել:
Քանի որ շատերի պես անցել էինք հեռավար աշխատանքի, շատ աշխատանքային գործընթացներ ստիպված եղանք վերանայել կամ վերակազմավորել:
Անգամ 2020 թվականի ծանր պայմաններում մենք ցուցանիշների աճ ենք արձանագրել՝ ինչպես բաժանորդների քանակի, այնպես էլ եկամուտների տոկոսային հարաբերակցության տեսակետից: Մենք պահպանում ենք առավելությունը մրցակիցների նկատմամբ:
- Համավարակի ընթացքում ի՞նչ նոր ծառայություններ շուկա հանեցիք:
- 2020-ին ավելի ընդլայնեցինք մեր առաջարկած V&D (voice and data) սակագնային փաթեթների հնարավորությունները: Այս լուծումները հատկապես օգտակար էին 2020 թվականի ընթացքում COVID-19-ի հետեւանքով հեռավար աշխատանքի եւ ուսուցման ճիշտ կազմակերպման համար: Համավարակի առաջին իսկ օրերին մենք ավելացրեցինք «Zoom» ու «Skype» հավելվածները՝ առաջին անգամ մեր շուկայում:
Այս փաթեթների դեպքում բաժանորդները վճարում են ծառայության դիմաց, ոչ թե սպառված թրաֆիկի, եւ կախված սակագնային պլանից՝ ամենահայտնի գրեթե բոլոր մեսենջերներից կարող են օգտվել առանց սահմանափակումների:
Ռալֆ Յիրիկյանը Ռալֆ Յիրիկյանը
Դրանով մենք շուկայում խաղի կանոններ փոխեցինք: Սկզբնական շրջանում որոշակի մտավախություններ ունեինք այդ մոդելի կիրառման հարցում, սակայն կյանքը ցույց տվեց, որ դա ճիշտ որոշում էր:
- Համավարակը մեղմացման նշաններ էր ցուցաբերում, երբ սկսվեց պատերազմը:
- Խոնարհվելով մեր բոլորի զոհերի առջեւ, ուզում եմ հուսալ, որ այն, ինչ եղավ, բոլորիս համար մեծ դաս կլինի եւ այսուհետ աշխատելու ենք՝ ավելի հզոր երկիր եւ ավելի լավ ապագա ունենալու համար: Երբեք չէի ցանկանա ականատեսը դառնալ այն պատկերների, որոնց ծանոթացել էի դպրոցում՝ Հայոց պատմության դասերին: Ցավոք, ինչ-որ դրվագներում պատմությունը կրկնվեց:
Պատերազմի ընթացքում մենք շարունակել ենք կայաններ կառուցել եւ ցանցը ընդլայնել, ինչը անհրաժեշտ էր նաեւ ռազմական կարիքների համար: Մեր խիզախ աշխատակիցները պայթյունների եւ ռմբակոծությունների պայմաններում օպտիկա-մանրաթելային ցանցեր եւ շարժական կապի կայաններ էին վերականգնում:
Սահմանային տարածքները մշտապես եղել են մեր ուշադրության կենտրոնում եւ այդպես էլ լինելու է: Օրինակ, Նռնաձոր համայնքի տարածքում մենք երեք կայան ունենք, որոնք ծառայում են երեք տարբեր նպատակների: Մեկը կապ է ապահովում ռազմական կարիքների, մյուսը՝ տեղի համայնքի, երրորդն էլ՝ Իրան-Հայաստան միջպետական ավտոճանապարհի համար: Ընդ որում, կան տարածքներ, որտեղ միայն Վիվա-ՄՏՍ-ն է կապի ծառայություն ապահովում:
- Նախորդ անգամ մենք զրուցում էինք 2020 թվականի հունվարին, երբ Ucom-ը բանակցություններ էր վարում Beeline Armenia-ն գնելու մասին եւ Դուք ասում էիք, որ եթե այդ գործարքը կայանա, շուկայում կհայտնվի «գերակշիռ դիրք ունեցող» ընկերություն: Այդ գործարքը տեղի չունեցավ, փոխարենն այլ գործարք կայացավ: Ինչպե՞ս եք գնահատում այն:
- Գործարքի վերաբերյալ մեկնաբանություններից ձեռնպահ կմնամ: Կարող եմ ասել միայն, որ նոր բիզնես՝ նշանակում է նոր հնարավորություններ շուկայում: Մեր բոլոր մրցակիցներին մաղթում եմ հաջողություն, որպեսզի միշտ կարողանան աշխատատեղեր բացել:
- Ընդհանուր առմամբ, հեռահաղորդակցության շուկայում մրցակցությունն ինչպես եք գնահատում:
- Ես կարող եմ խոսել մեր ընկերության մասին եւ ասել, որ գոհ եմ մեր աշխատանքի թափանցիկությունից: Կարծում եմ, այն ակնհայտ եւ տեսանելի է բոլորի համար: Միջազգային տարբեր սերտիֆիկացումներ ունենալը մեր թափանցիկության հավելյալ երաշխիք է հանդիսանում:
Ինչ վերաբերում է շուկային, ապա մեր մրցակիցներն ունեն իրենց բիզնես-մոդելները եւ ռազմավարությունները, որոնք տարբեր են մեր որդեգրածներից, բայց ոլորտում մրցակցությունն առկա է: Պատերազմի եւ հետպատերազմյան շրջանում բոլորս ավելի զուսպ էինք մրցակցության առումով, հիմա աստիճանաբար վերադառնում ենք նախկին վիճակին:
- Մեր նախորդ զրույցի ընթացքում ասում էիք, որ «Վիվա-ՄՏՍ»-ը գտնվում է թվային փոխակերպման փուլում եւ դառնում է ՏՀՏ ընկերություն՝ IT եւ ավանդական հեռահաղորդակցության սիներգետիկ միաձուլում, այսպես կոչված՝ «smart pipe» կամ «խելացի խողովակ»:
- Թվային փոխակերպումը շարունակվում է: Մենք ոչ թե միայն կապի, այլ արդեն նաեւ թվային ծառայություններ մատուցող ընկերություն ենք:
Մենք առաջինն էինք Հայաստանում, որ համագործակցելով Microsoft-ի հետ, ներդրեցինք իրենց Azure Stack լուծումը՝ հաճախորդներին «ամպային» (cloud) լուծումներ տրամադրելու համար: Ի դեպ, սերվերները տեղադրված են մեր կենտրոններում, Հայաստանի Հանրապետության տարածքում:
Գործարկել ենք նաեւ «վիրտուալ աշխատանքային սեղան» բիզնես-լուծումը, որի շնորհիվ միջին եւ փոքր բիզնեսը, հեռավար աշխատանքի անցնելու դեպքում՝ ստիպված չի լինի սեփական համակարգչային ենթակառուցվածք ստեղծել եւ կարող է էապես խնայել:
Ավելի ենք զարգացրել Mobidram համակարգի հավելվածը՝ օրերս թողարկվել է հավելվածի լրամշակված տարբերակը:
Այս ամենին զուգահեռ մենք մշտապես ընդլայնում ենք մեր ցանցային ենթակառուցվածքը: Ամբողջ Հայաստանի տարածքում ունենք օպտիկա-մանրաթելային ցանց, զգալիորեն ընդլայնել ենք լայնաշերտ ֆիքսված ինտերնետի ու հարակից ծառայություններից օգտվող բաժանորդների բազան, շարունակում ենք ընդլայնել եւ հզորացնել չորրորդ սերնդի (4G) ցանցը:
- 2020 թվականի սկզբին ասում էիք, որ լրջորեն մտածում եք հինգերորդ սերնդի (5G) ցանց ներդնելու մասին: Նման ցանցի կարիքն Հայաստանն այսօր ուն՞ի:
- Այն տնտեսության համար, որ այսօր Հայաստանում ունենք, թերեւս, չունի: Բայց պահանջարկը կարող է առաջարկ ստեղծել: Այսօր ամբողջ երկիրը օգտագործում է օպերատորների ցանցերը՝ անհնար է պատկերացնել մի ոլորտ, որը կարող է աշխատել եւ զարգանալ առանց դրանց: Այսօր, երբ շատերը շարունակում են հեռավար աշխատել, մենք թրաֆիքի կտրուկ աճ ենք արձանագրում:
Պետք է նաեւ հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ 5G ցանցեր ծավալելու համար անհրաժեշտ հաճախություններ Հայաստանում առայժմ չկան եւ դրանց բացակայության պայմաններում վաղ է խոսել ցանցի կառուցման մասին:
- Ինչ ուղղություններով եք կատարելու սոցիալական ներդրումները այս տարվա ընթացքում:
- Սոցիալական ներդրումները եղել եւ մնում են մեր ռազմավարության եւ բիզնես-մտածելակերպի անբաժան մասը: Այս տարի ավելի ենք կենտրոնանալու սահմանամերձ համայնքների վրա՝ դրանցում շարունակելով տնաշինական ծրագիրը, ինչպես նաեւ ենթակառուցվածքների բարելավմանն ուղղված նախագծերը (արտաքին լուսավորություն, ջեռուցում եւ այլն): Երրորդ ուղղությունը մեր վիրավոր զինվորների օրթեզավորմանը եւ այլ կարիքներին աջակցելն է:

00:07 | 26.04.21 | Интервью | exclusive 85404
- Г-н Йирикян, 2020 год был тяжелым для всех нас - мы прошли через пандемию и войну. Как вашей компании удалось противостоять испытаниям?
- 2020 год начинался достаточно хорошо, показатели за январь и февраль были обнадеживающими. Однако уже в марте влияние пандемии стало ощутимым.
Коронавирус создал большие трудности, поскольку нам пришлось закрыть наши сервисные центры или существенно ограничить их работу. Это повлияло на приток новых абонентов и наши доходы. Нам пришлось пересмотреть и сократить некоторые статьи расходов, однако наших сотрудников это не коснулось. С начала пандемии мы не сокращали рабочих мест и не снижали заработную плату.
Поскольку мы, как и многие другие, перешли на удаленную работу, нам пришлось пересмотреть или реорганизовать многие рабочие процессы.
Даже в непростых условиях 2020 года мы зафиксировали рост показателей - как по абонентской базе, так и по выручке. Мы сохраняем отрыв от конкурентов.
- Какие новые сервисы были запущены вами на рынке во время пандемии?
- В 2020 году мы еще больше расширили возможности предлагаемых нами тарифных планов V&D (voice and data). Эти решения были особенно полезны в 2020 году для правильной организации дистанционной работы и обучения в связи с COVID-19. С первых же дней пандемии мы впервые на нашем рынке добавили приложения «Zoom» и «Skype». В этих пакетах абоненты платят за услугу, а не за потребленный трафик, и в зависимости от тарифного плана могут пользоваться практически всеми популярными мессенджерами без каких-либо ограничений.
Ральф Йирикян Ральф Йирикян
Тем самым мы изменили правила игры на рынке. Изначально у нас были некоторые опасения по поводу использования этой модели, но жизнь показала, что это решение было правильным.
- Пандемия начинала отступать, когда началась война.
- Преклоняя голову перед всеми нашими погибшими, я хочу выразить надежду на то, что случившееся станет большим уроком для нас, и впредь мы будем работать, чтобы создать более мощную страну и лучшее будущее. Никогда не желал бы стать свидетелем тех картин, с которыми знакомился на уроках истории Армении в школе. К сожалению, некоторые главы нашей истории повторились.
Во время войны мы продолжали строить станции и расширять сеть, что было необходимо также для военных нужд. Наши отважные сотрудники, в условиях взрывов и бомбежек,  ремонтировали оптоволоконные сети и станции мобильной связи.
Приграничные районы всегда были и будут в центре нашего внимания. Например, в общине Нрнадзор у нас есть три станции для трех различных целей. Одна обеспечивает связь для военных нужд, другая – для местного населения, а третья – для межгосударственной автомагистрали Иран-Армения. При этом, есть зоны, где услуги связи предоставляет только Вива-МТС.
- В прошлый раз мы беседовали с Вами в январе 2020 года, когда Ucom вела переговоры о покупке Beeline Armenia. Тогда Вы говорили, что если сделка будет заключена, на рынке появится компания с «доминирующим положением». Та сделка не состоялась, вместо нее была заключена другая. Как Вы ее оцениваете?
- От комментариев сделки я воздержусь. Могу только сказать, что новый бизнес - это новые возможности на рынке. Желаю удачи всем нашим конкурентам, пусть у них всегда будет возможность создавать рабочие места.
- Как вы оцениваете конкуренцию на рынке телекоммуникаций в целом?
- Я могу говорить о нашей компании и скажу, что доволен прозрачностью нашей работы. Думаю, это очевидно для всех. Наличие различных международных сертификатов -  дополнительная гарантия нашей прозрачности.
Что касается рынка, то у наших конкурентов есть свои бизнес-модели и стратегии, отличные от наших, однако конкуренция в этой сфере есть. Во время войны и в послевоенный период все мы были более сдержанными в плане конкуренции, а сейчас постепенно возвращаемся к прежнему состоянию.
- В нашей предыдущей беседе Вы говорили, что Вива-МТС находится в процессе цифровой трансформации и становится так называемой «smart pipe» - «умной трубой».
- Цифровая трансформация продолжается. Мы уже не только коммуникационная компания, но и компания, предоставляющая цифровые услуги.
Мы были первыми в Армении, кто в партнерстве с Microsoft запустили решение Azure Stack для предоставления клиентам «облачных» (cloud) решений. Кстати, серверы находятся в наших центрах, на территории Армении.
Мы также запустили бизнес-решение «виртуальный рабочий стол», благодаря которому малому и среднему бизнесу в случае удаленной работы не придется создавать собственную компьютерную инфраструктуру, что даст возможность существенно сэкономить.
Мы доработали приложение Mobidram - недавно вышла его обновленная версия.
Наряду с этим мы постоянно расширяем нашу сетевую инфраструктуру. У нас есть оптоволоконная сеть по всей Армении, мы значительно расширили базу абонентов, пользующихся широкополосным фиксированным интернетом и сопутствующими услугами, продолжаем расширять и укреплять сеть четвертого поколения (4G).
- В начале 2020 года Вы говорили, что серьезно думаете о внедрении сети пятого поколения (5G). Нужна ли сегодня такая сеть Армении?
- Если говорить о нашей сегодняшней экономике, то, наверное, нет. Но спрос может родить предложение. Сетями операторов пользуется вся страна, и невозможно представить себе сферу, которая могла бы работать и развиваться без них. Сегодня, когда многие продолжают работать удаленно, мы наблюдаем резкий рост трафика.
Следует также учитывать то обстоятельство, что в Армении пока нет выделенных частот для сетей 5G, и в условиях их отсутствия говорить о строительстве сети рано.
- В каких направлениях вы будете делать социальные инвестиции в этом году?
- Социальные инвестиции были и остаются неотъемлемой частью нашей стратегии и бизнес-мышления. В этом году мы еще больше сосредоточимся на приграничных населенных пунктах, продолжая в них жилищную программу, а также проекты, направленные на улучшение инфраструктуры: внешнее освещение, отопление и т. д. Третье направление - поддержка ортезирования и других нужд наших раненых солдат.