14:10 | 25.06.21 | Նորություններ | 6230
Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի և «Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության» համատեղ նախաձեռնության շրջանակում մշակվել է գործողությունների պլան՝ 5 նպատակային ուղղություններով:
Այդ մասին ասել է Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ռեկտոր Կարին Մարկիդեսը՝ հյուրընկալելով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանին:
Ըստ ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդագրության, նա տեղեկացրել է, որ գործողությունների պլանը մշակվել է Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգի առաջխաղացմամբ հետաքրքրված շահառուների հետ անցկացված մի քանի տասնյակ հարցազրույցների արդյունքում:
Գործողությունների պլանի 5 նպատակային ուղղություններն են.
1. Հայաստանի արհեստական բանականության հետազոտական կենտրոն;
2. Առաջնորդության զարգացում;
3. Կարողությունների զարգացում մարզային կլաստերներում;
4. Ընդլայնված STEM կրթություն;
5. Նախագծահեն ուսուցում ու նորարարական գործընթացներ:
Կարին Մարկիդեսն ասել է, որ ծրագրի նպատակն է ստեղծել բուհերի համագործակցության հարթակ եւ աշխատել առաջարկվող հինգ ուղղություններով՝ նպաստելով ՀՀ տեխնոլոգիական զարգացմանը:

14:10 | 25.06.21 | News | 6150
The American University of Armenia (AUA) has developed action plan with 5 focus areas within the framework of a joint initiative with the Armenian General Benevolent Union (AGBU).
AUA President Karin Markides has made the announcement while hosting Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports of Armenia Karen Trchunyan.
The Ministry of Education and Science reports that during the meeting, Karin Markides stated that the action plan was developed following several dozen interviews with stakeholders invested in advancement of Armenia’s tech ecosystem.
The 5 focus areas of the action plan are the following:
1. An AI research center in Armenia,
2. Development of leadership,
3. Enhancement of capacity in marz clusters,
4. Wider scope of STEM education,
5. Project-based courses and innovative procedures.
Karin Markides has stated that the goal is to create a cooperation platform for universities and work in the five announced areas to contribute to the technological development of Armenia.