10:12 | 29.09.21 | Նորություններ | 6859
Արևելյան գործընկերության երբևէ առաջին թվային համաժողովին, որը տեղի ունեցավ սեպտեմբերի 27-ին՝ վիրտուալ ձևաչափով, իրենց մասնակցությունը բերեցին գրեթե 300 հոգի, որոնց թվում՝ գործընկեր երկրների և Եվրամիության պաշտոնյաներ ու արևելյան գործընկեր երկրների թվային փոխակերպման գործընթացում ներգրավված պետական և մասնավոր հատվածի այլ շահագրգիռ կողմեր:
Համաժողովը, որը կազմակերպվել էր որպես EU4Digital-ի ղեկավար կոմիտեի՝ այս շաբաթ ընթացող հանդիպման բացման միջոցառում, տեղի ունեցավ այնպիսի ժամանակներում, երբ համավարակը հանրության ուշադրությունը սևեռել է թվային տեխնոլոգիաների վրա:
Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կատարինա Մատերնովան իր բացման խոսքում, ներկայացնելով Արևելյան գործընկերության համար 2020 թվականից անդին օրակարգում ԵՄ-ի սահմանած թվային նպատակները, մեջբերեց Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին, ով Միությունում իրերի դրությանը նվիրված նախորդ տարվա իր ուղերձում ասել էր. «Մի պահ մեր կյանքը պատկերացրեք այս համավարակի պայմաններում՝ առանց թվային տեխնոլոգիաների...»:
«Եթե ցանկանում ենք ավելի ամուր ոտքերի վրա կանգնել, պետք է օգտագործենք թվային հնարավորությունները»,- ասաց նա՝ խոսելով այն բառերով, որոնք տոն էին տալիս ողջ օրվա միջոցառումների ընթացքում:
«Անսահմանափակ ԱՐԱԳՈՒԹՅՈՒՆ՝ թվային դարաշրջանում» թեմայով բացման հիմնական խոսքով հանդես եկավ EY-ի գլոբալ թվային և նորագույն տեխնոլոգիաների թիմի ղեկավար, իրերի ինտերնետի ոլորտում 2020 թվականի համաշխարհային առաջնորդ, համանուն գրքի հեղինակ Ալեքսանդր Պոնևերսկին:
Թվային տեխնոլոգիաներն անվանելով չորրորդ արդյունաբերական հեղափոխության արդյունք՝ Պոնևերսկին կարևորեց վերջին տեխնոլոգիական փոփոխությունների արագությունը և առաջիկայում սպասվող մարտահրավերները: Նրա խոսքով, թվային փոխակերպումը տեղի է ունենում հիմա, ապագայի տեխնոլոգիաները ստեղծվում են այսօր, իսկ նոր՝ «Z սերունդը» ապագայի հաճախորդը, աշխատողը, ղեկավարը և առաջնորդն է, որը մինչև 2030 թ. կզբաղեցնի աշխատաշուկայի 40%-ը:
Պոնևերսկին շարժունակությունը, ամպային տեխնոլոգիաները, արհեստական բանականությունը և իրերի ինտերնետը (IoT) դասեց այն չորս խոշոր տեխնոլոգիաների թվում, որոնք կկանխորոշեն առաջիկա տարիների ընթացքը և բացատրեց, թե ինչպես են այս բոլոր տեխնոլոգիաներն աշխատում միմյանց հետ սիներգիայի մեջ:
«Դու կարող ես ատել ձգողականությունը, բայց վերջինիս համար միևնույն է», - մեջբերեց նա ամերիկացի գործարար խորհրդատու Քլեյթոն Քրիսթենսենին, ով մշակել է «առաջանցիկ նորարարության» տեսությունը՝ շեշտելով, որ թվային փոխակերպումից հաջողությամբ օգտվելու գործում էական նշանակություն ունի «մտածելակերպի փոփոխությունը», և որ նորարարական կազմակերպություններին հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ են ճիշտ ռեսուրսներ, ճիշտ գործընթացներ, բայց առաջին հերթին՝ ճիշտ արժեքներ:
EU4Digital. ազդեցությունը հեռահաղորդակցության, ՏՀՏ և էլեկտրոնային կոմերցիայի ոլորտներում
Այնուհետև EU4Digital-ի երեք հայտնի փորձագետներ անդրադարձան հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքների և կարգավորման, ՏՀՏ էկոհամակարգերի և էլեկտրոնային կոմերցիայի լուծումների առանցքային ոլորտներում «EU4Digital» ծրագրի ազդեցությանն ու առաջնահերթություններին:
«EU4Digital» ծրագրի հեռահաղորդակցության կանոնների ուղղության ղեկավար Անդրեյս Դոմբրովսկիսը հանդես եկավ «Հեռահաղորդակցության ենթակառուցվածքներ. ռոումինգի մանրածախ գների նվազեցման, 5G-ի և մատչելի գերարագ ինտերնետի համար հիմքերի ստեղծում» թեմայով բանախոսությամբ: Նա կարևորեց ֆիքսված հեռախոսակապի ավանդական սպառողի ժամանակներից էվոլյուցիան դեպի մի աշխարհ, որտեղ «սպառողները վերածվում են բավարար հմտությունների տիրապետող օպերատորների, ովքեր գիտեն, թե ինչ են ուզում», և որտեղ այլևս հասանելի բովանդակությունն է ցանցերի օգտագործման խթանիչ ուժը:
Դոմբրովսկիսը շեշտեց, որ այս հարափոփոխ միջավայրում կարևոր նշանակություն ունեն կայուն մրցակցության մոդելները և կառավարության, ծառայություն մատուցողների ու սպառողների համար միջնորդի դեր կատարող խիստ և հավասարակշռված կարգավորումը: Նա թվարկեց արևելյան գործընկեր երկրների հաջորդ քայլերը, որոնք են` իրավակարգավորող դաշտի շարունակական վերանայումն ու ամրապնդումը, կայուն մրցակցությանն ուղղված խելացի ներդրումներն ու շուկայի զարգացումը, թվային ծառայությունների օգտագործման միջոցով օգտատերերի զորեղացման խթանումը և լայնաշերտ կապի ոլորտում զարգացումների մոնիտորինգը:
Եվրոպական նորարարական խորհրդի ՏՀՏ հարցերով ռազմավարական խորհրդատու և EU4Digital-ի ավագ փորձագետ Խեսուս Լոսանոն իր «Թվային անհատից թվային բիզնես տանող ճանապարհը» թեմայով զեկույցում քննության առավ արևելյան գործընկեր երկրների և Եվրամիությանն անդամակցող համեմատելի արևելաեվրոպական երկրների ձեռնարկատիրական ՏՀՏ էկոհամակարգերի միջև առկա բացերը: Այնուհետև նա ներկայացրեց ԵՄ հավակնոտ նպատակը, այն է՝ առաջիկա տասնամյակում բազմապատկել հաջողակ ստարտափների թիվը տարածաշրջանում` գիտելիքի, կապիտալի, շուկայի և ռեսուրսների ոլորտներում էկոհամակարգերի զարգացման միջոցով: Վերջինը հնարավոր է կառավարության ղեկավարությամբ գործող էկոհամակարգեր ստեղծողների միջոցով, որոնք կարող են ստեղծել, հզորացնել և խթանել նորարարական ստարտափներին:
Համավարակի ամենաազդու հետևանքներից մեկը էլեկտրոնային կոմերցիայի աճի արագացումն էր, և ԵՄ-ն այժմ իր արևելյան գործընկեր երկրների հետ էլեկտրոնային կոմերցիան 50%-ով ավելացնելու նպատակ է դրել: «EU4Digital» ծրագրի էլեկտրոնային առևտրի հարցերով ավագ փորձագետ Վալտեր Տրեզեկը ցույց թվեց, թե «Ինչպես են էլեկտրոնային կոմերցիայի պիլոտային լուծումները խթանում ԵՄ-ի և ԱլԳ-ի միջև առցանց առևտուրը»: Նա բացատրեց, թե ինչպես է EU4Digital-ը հիմնվել էլեկտրոնային կոմերցիայի արժեշղթայի և մարտահրավերների (մասնավորապես՝ ներդաշնակության և իրազեկության պակասի) վերաբերյալ իր իսկ վերլուծության վրա, որպեսզի պիլոտավորի «թվային պահեստի» լուծումը, որը արևելյան գործընկեր երկրների ՓՄՁ-ներին օգնում է իրենց ապրանքները ցուցակագրել և վաճառել միջազգային առցանց առևտրային հարթակներում: Նշված լուծումն իրենից ներկայացնում է վաճառողների համար նախատեսված միասնական տարածք, որտեղ վերջիններս մուտքագրում են անդրսահմանային էլեկտրոնային առևտրի համար առևտրային հարթակներին, մաքսային մարմիններին և առաքման ծառայություններին անհրաժեշտ տվյալները:
EDTECH. ինչպես թվայնապես հզորացնել ԱլԳ տարածաշրջանի 1 միլիոն քաղաքացու
Հաջորդիվ համաժողովը մեկնարկեց «EDTECH. ինչպես թվայնապես հզորացնել ԱլԳ տարածաշրջանի 1 միլիոն քաղաքացու» թեմայով պանելային քննարկում, որին իրենց մասնակցությունը բերեցին Ուկրաինայի թվային փոխակերպման նախարարության եվրաինտեգրման հարցերով փոխնախարար Վալերիա Իոնանը, Կրթության, երիտասարդության, սպորտի և մշակույթի գլխավոր տնօրինության նորարարությունների, թվային կրթության և միջազգային համագործակցության հարցերով տնօրեն Անտոանետա Անգելովա-Կրաստևան, EY-ի գործընկեր և գլոբալ ուսուցման թիմի ղեկավար Ռիազ Շահը, որը ստեղծել է գործարար կառավարման աշխարհում առաջին ճկուն, ապագայամետ և անվճար մագիստրոսական ծրագիրը, Coursera-ի ռազմավարական զարգացման հարցերով մասնագետ Սթիվեն Սոմերվիլը և ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային բյուրոյի նորարարությունների բաժնի ղեկավար Լեյլա Սադիկուն:
Բոլոր բանախոսներն ընդգծեցին մրցունակության ապահովման գործում թվային գրագիտության կարևորությունը և առանձնացրեցին ԵՄ-ում, միջազգային և կորպորատիվ մակարդակներում արձանագրված առաջավոր փորձը՝ ընդգծելով պետություն-մասնավոր գործընկերության կարևորությունը: Ուկրաինայում Վալերիա Իոնանն առանձնացրեց հաջողված «DIIA թվային կրթության ծրագիրը», որը կառուցված է առցանց կրթական շարքի շուրջ և լուծում է տարաբնույթ խնդիրներ՝ առցանց հաշիվների վճարումից կամ առցանց դասերի անցկացումից մինչև արհեստական բանականություն: Անտոանետա Անգելովա-Կրաստևան եզրափակեց քննարկումը՝ շեշտելով «շահագրգիռ կողմերի միջև համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ անկախ ոլորտներից ու սահմաններից», և կոչ արեց արևելյան գործընկերներին լավագույնս օգտագործել ԵՄ ծրագրերով առկա հնարավորությունները:
Վճռական հիմնահարց
«Թվայնացման հարցն ունի վճռական նշանակություն: Այն փոխակերպիչ գործընթաց է, որը ոտքերի վրա ավելի ամուր կանգնելու հնարավորություն է տալիս: Ի տարբերություն կենսաբազմազանության ոլորտի՝ այստեղ ոչ ամենաուժեղն է գոյատևում, և ոչ էլ՝ ամենախելացին: Այստեղ գոյատևում է փոփոխություններին ամենահարմարվողը», - համաժողովի վերջում իր եզրափակիչ խոսքում ասաց Հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների գլխավոր տնօրինության (DG NEAR) թեմատիկ աջակցության բաժնի ղեկավար Մաթյո Բուսկեն:
Ամփոփելով EU4Digital-ի շրջանակներում ձեռք բերված արդյունքները՝ նա ասաց, որ ծրագիրն այժմ «գտնվում է հասունության փուլում և շոշափելի արդյունքներ է ապահովում» հեռահաղորդակցության կանոնների, վստահության և անվտանգության, էլեկտրոնային առևտրի, ՏՀՏ նորարարությունների, էլեկտրոնային առողջապահության և էլեկտրոնային կառավարման ոլորտներում: Նա նաև ներկայացրեց ավելի մեծ պատկերը՝ ասելով, որ այս արդյունքները ավելի կայուն հիմք են ստեղծում ինտեգրման համար՝ ԵՄ լուծումների կրկնակի օգտագործման և ԵՄ ու գլոբալ չափանիշների հիման վրա գնահատումների իրականացման, այլ միջազգային կազմակերպությունների հետ գործընկերությունների զարգացման և ԵՄ թվային շուկաներին, արժեշղթաներին ու տնտեսություններին արևելյան գործընկերների ինտեգրմանն ուղղված կոնկրետ լուծումների մշակման հաշվին:
Վերաձևակերպելով Ռոբերտ Շումանի խոսքերը՝ նա ամփոփեց. «Ես կարծում եմ, որ ԵՄ թվային շուկային ինտեգրումը տեղի չի ունենա միանգամից կամ որոշակի պլանի հիման վրա: Այն տեղի կունենա շնորհիվ կոնկրետ ձեռքբերումների, որոնք, առաջին հերթին, դե ֆակտո համերաշխություն կստեղծեն»: Իրավիճակ, որի ստեղծման մեջ EU4Digital-ը կենսական դեր է խաղացել:

10:12 | 29.09.21 | News | 6851
Almost 300 people took part in the first ever Digital Conference for the Eastern Partnership, held virtually on 27 September, including national and EU officials, and other public and private sector stakeholders involved in the digital transformation in the Eastern Partner countries.
The conference, organised as the opening event in the EU4Digital Steering Committee meeting this week, took place at a time when the pandemic has brought digital technology to the forefront of public attention.
“Imagine for a moment life in this pandemic without digital in our lives…” European Commission President Ursula von der Leyen said in her State of the Union address last year – words quoted in her opening remarks to the Conference by Katariìna Mathernovaì, Deputy Director-General at the European Commission’s DG NEAR, who highlighted the digital goals set by the EU in its Post-2020 Eastern Partnership priorities.
“If we want to build back better, we need to harness digital opportunities,” she said, in words that set the tone for the interventions across the day’s event.
The opening keynote speech, ‘SPEED no limits in the digital era’, was delivered by Aleksander Poniewierski, EY Global Digital & Emerging Technology Leader, IoT World Leader of the Year 2020, and author of a book of the same title.
Setting out digital as the fourth industrial revolution, Poniewierski highlighted the speed of recent technological change and the challenges that lay ahead. The digital transformation is happening now, he said, the technologies of the future are being created today, and the new generation – Generation Z – is the future customer, employee, manager and leader, representing 40% of the workforce by 2030.
Poniewierski identified Mobility, Cloud, Artificial Intelligence and the Internet of Things at the big four emerging technologies that would define the coming years, explaining how all these technologies worked in synergy.
“You may hate gravity, but gravity doesn’t care,” he quoted Clayton Christensen, the American business consultant who developed the theory of ‘disruptive innovation’, to stress that “changing mindset” was essential in successfully harnessing the digital transformation, and that innovative organisations needed the right resources, the right processes, but above all the right values to succeed.
Three prominent EU4Digital experts then highlighted the impact and priorities of the EU4Digital Facility in the key areas of Telecoms infrastructure and regulation, ICT ecosystems, and eCommerce solutions for online trade.
Andrejs Dombrovskis, EU4Digital Facility Telecom Rules Stream Leader, spoke of ‘Telecom Infrastructure: laying the foundations for the reduction of roaming retail prices, 5G and affordable high-speed internet’. He highlighted the evolution from the traditional telecoms customer in the days of fixed public service telephony to a world where “customers are becoming operators with sufficient skills to know what they want”, and where available content is now driving the use of networks.
In this fast-changing environment, Dombrovskis stressed the importance of sustainable competition models and of strong, balanced regulation, mediating between government, service providers and consumers. He identified the next steps in the Eastern partner countries as continued reviewing and strengthening of the regulatory framework, smart investment and market development for sustainable competition, promoting user empowerment by enabling usage of digital services, and monitoring broadband developments.
In his presentation, ‘The journey from the digital individual to the digital business’, Jesus Lozano, ICT Strategic Advisor at European Innovation Council and senior EU4Digital expert, examined the gap in entrepreneurial ICT ecosystems between the Eastern partner countries and comparable Eastern European countries within the EU. He then outlined the EU’s ambitious target to multiply the number of successful start-ups in the region in the decade ahead, by developing ecosystems in the areas of knowledge, capital, market and resources through government-led ecosystem builders that can create, empower and boost innovative start-ups.
One of the most visible effects of the pandemic has been to accelerate the growth in eCommerce, and the EU has now set a target to grow eCommerce between the EU and the Eastern partner countries by 50%. Walter Trezek, senior eTrade expert at the EU4Digital Facility, showed ‘How pilot eCommerce solutions can foster online trade between the EU and EaP’. He explained how EU4Digital had built on its analysis of the eCommerce value chain and challenges – namely lack of harmonisation and lack of awareness – to successfully pilot a ‘digital warehouse’ helping SMEs in the Eastern partner countries to list and sell their products on international eCommerce marketplaces, in a solution that provides a single place for sellers to enter the data needed by marketplaces, customs and delivery businesses for cross-border eCommerce.
The Conference then opened a panel discussion on ‘EDTECH: how to digitally empower 1 million EaP citizens’, bringing together Valeriya Ionan, Deputy Minister for Eurointegration at the Ministry of Digital Transformation of Ukraine, Antoaneta Angelova-Krasteva, Director Innovation, Digital Education and International Cooperation at DG EAC, Riaz Shah,
EY Partner and Global Learning Leader, creating the world’s first flexible, future focused and free MBA, Stephen Somerville, Strategic Development at Coursera for Government, and Lejla Sadiku, Innovation Lead, UNDP Regional Bureau for Europe and Central Asia.
The speakers all highlighted the importance of digital literacy in ensuring competitiveness, and highlighted best practices in the EU, internationally and at corporate level, stressing the importance of public-private partnerships. In Ukraine, Valeriya Ionan highlighted the successful ‘DIIA digital education project’ based on online edutainment series, tackling issues ranging from how to pay online bills or conduct online classes all the way to artificial intelligence. Antoaneta Angelova-Krasteva concluded the discussion by stressing the “need for collaboration between stakeholders and across sectors and borders”, and urging Eastern partners to make best use of the opportunities available under EU programmes.
“Digital is a make or break issue,” concluded Mathieu Bousquet, Head of Unit Thematic Support: An Economy that works for people, green, digital and connected, at DG NEAR, in his closing remarks at the end of the Conference. “It is a transformative process that offers opportunities to build back better. As in the realm of biodiversity, it is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent. It is the one that is the most adaptable to change.”
Taking stock of the results achieved under EU4Digital, he said the activities of the facility were now “reaching a level of maturity and producing tangible results” in the sectors of telecom rules, trust and security, eTrade, ICT innovation, eHealth and eGovernance. But he also stressed the bigger picture, saying these results were building a more sustainable basis for integration by reusing EU solutions and assessing against EU and global benchmarks, developing partnerships with other international organisations, and developing concrete solutions supporting the integration of Eastern partners into EU digital markets, EU value chains and EU economies.
Paraphrasing the words of Robert Schuman, he concluded: “I believe that integration into the EU Digital market will not be made all at once, or according to a single plan. It will be built through concrete achievements which first create a de facto solidarity” – something in which EU4Digital has played a vital role.