11:24 | 17.12.21 | Նորություններ | 8818
Հայտնի է դարձել այն գինը, որը «Ռոստելեկոմը» ցանկանում է ստանալ իր հայկական ակտիվի՝ GNC-Alfa-ի դիմաց։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ «Ռոստելեկոմի» նախագահ Միխայիլ Օսեեւսկին ասել է, որ գինը կազմում է $25 միլիոն։
Իր խոսքով, «մենք գնորդի շարունակական փնտրտուքի մեջ ենք»։
Միաժամանակ, նշել է նա, «ներկայում մեկ հավակնող կա»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Հայաստանի Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը, GNC-Alfa-ն գնելու հայտ է ներկայացրել Molitro Holdings Limited ընկերությունը, որի բաժնետոմսերի 40%-ը պատկանում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին, որի սեփականատերն է «Տաշիր գրուպի» նախագահ Սամվել Կարապետյանը։
2017 թվականից հայաստանյան Ucom օպերատորի բաժնետոմսերի 10%-ը պատկանում է «Տաշիր գրուպի» կազմի մեջ մտնող «Ֆորա-Բանկին»:
Ս.թ. նոյեմբերին բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատրյանն ասել էր, որ Հայաստանի կառավարությանն անհանգստացնում է «Ռոստելեկոմ Արմենիայի» եւ Ucom-ի հնարավոր միացումը:
«Ըստ տրամաբանության՝ եթե «Ռոստելեկոմը» գնվում է այդ ընկերության կողմից, չի բացառվում, որ դա հենց «Յուքոմի» հետ դառնա մեկ ընկերություն, ու համապատասխան պայմանավորվածություն ձեռք բերեն, որ միասնական հանդես գան։ Այսպիսի մտավախություն կա»,- ասել էր Վահագն Խաչատրյանը։

11:24 | 17.12.21 | Новости | 8885
Стала известна цена, которую хочет получить «Ростелеком» за свой армянский актив – компанию GNC-Alfa.
Как сообщает ТАСС, президент «Ростелеком» Михаил Осеевский сообщил, что цена составляет $25 млн.
По его словам, «мы находимся в состоянии непрерывного поиска покупателя». При этом, отметил он, «в настоящее время претендент на покупку один».
Как сообщала ранее Комисия по регулированию общественных услуг Армении, на покупку GNC-Alfa претендует компания Molitro Holdings Limited, 40% акций которой принадлежит ЗАО «Электрические сети Армении», владельцем которой является президент компании «Ташир Групп» Самвел Карапетян.
С 2017 года 10% акций армянского телекоммуникационного оператора Ucom принадлежит «Фора-Банку», входящему в состав «Ташир Групп».
В ноябре министр высокотехнологической промышленности Ваагн Хачатрян заявил, что правительство Армении обеспокоено возможным слиянием «Ростелеком Армения» с Ucom.
«По логике, если эта компания приобретет «Ростелеком», не исключено, что она станет единой компанией с Ucom, и они договорятся о совместных действиях. Подобные опасения у нас есть», - говорил Ваагн Хачатрян.