15:53 | 21.12.21 | Նորություններ | 8872
Կայացել է Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) կողմից իրականացված ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակի օժանդակ տեխնոլոգիաների զարգացման «Revive» աքսելերացիոն ծրագրի արդյունքների ամփոփման պաշտոնական արարողությունը։
Վետերանների աջակցման «Revive» ծրագիրը ՄԱԶԾ ImpactAim Venture Accelerator-ի նախագծերից է, որն իրականացվել է FAST կողմից՝ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հետ համագործակցությամբ։
«Revive»-ին մասնակցության հայտ էր ներկայացրել 7 երկրի 18 ստարտափ, այդ թվում՝ հայկական ընկերություններ, որոնցից 12-ը մասնակցել են աքսելերացիոն ծրագրին: Մասնակիցները FAST-ի աջակցությամբ լրամշակել են իրենց լուծումները, ծանոթացել տեղական եւ միջազգային շուկա մուտք գործելու, առողջապահական անհրաժեշտ հավաստագրեր ստանալու կարգին, ինչպես նաեւ ստացել խորհրդատվություն բիզնեսի զարգացման այլ ուղղություններով:
Հաղթող ճանաչված չորս ընկերությունները Հայաստանից, Իրանից ու ԱՄՆ-ից են:
Իմպլանտներ արտադրող հայկական AIP Tech ստարտափը ստացել է 7 հազար ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհ, մյուս երեքը՝ ամերիկյան Key2Enable-ը, իրանական Sheral-ը եւ հայկական Oqni-ն արժանացել են 2 հազարական ԱՄՆ դոլար պարգեւի:
AIP Tech-ն իմպլանտներ արտադրող հայկական ստարտափ է, որն օգտագործում է 3D տպիչ՝ կենսաքայքայվող եւ բիոակտիվ հարմարեցված իմպլանտներ արտադրելու համար։ Revive ծրագրի կողմից այն կստանա 7,000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորh` արտոնագրի հայտ ներկայացնելու գործընթաց սկսելու համար:
Oqni-ն արհեստական բանականության վրա հիմնված ստորին վերջույթների պրոթեզներ արտադրող հայկական ստարտափ է, որը տրամադրում է նաեւ ինտեգրված վերականգնողական աջակցություն։ Revive ծրագրի կողմից ստարտափը կստանա 2,000 ԱՄՆ դոլար դրամաշնորh` անհրաժեշտ հավաստագրում ստանալու նպատակով մասնագիտական աջակցություն ձեռք բերելու համար:

15:53 | 21.12.21 | News | 8879
The official closing ceremony summarizing the results of the UNDP Revive Deep Tech Accelerator program implemented by the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) was held in Yerevan.
The purpose of the accelerator was to develop the capacity of local and foreign startups and expand their current activities into developing assistive technologies to improve the quality of life of persons with disabilities.
Revive Veteran Support Program is the project of the UNDP’s ImpactAim Ventures Accelerator was implemented by the FAST. The Ministry of Labor and Social Affairs was the partner of the project.
18 startups from seven countries, including Armenia, applied for Revive, with 12 participating in the 5 week acceleration program.Through FAST’s program, they refined their solutions, got acquainted with the procedure of entering the local and international markets, obtaining the necessary health certificates, and received advice on other areas of business development.
4 winner companies are from Armenia, Iran, and the United States. Armenian AIP Tech startup received a grant of $7,000, the other three - Key2enable, Sheral, and Oqni - received a grant of $2,000 each.
AIP Tech is an Armenian implant startup that uses a 3D printer to produce biodegradable, bioactive adapted implants.
The startup will receive a $ 7,000 grant from Revive to start the patent application process.
Oqni is an Armenian startup producing artificial limb prostheses based on artificial intelligence, providing integrated rehabilitation assistance.
The Revive will receive a $ 2,000 grant from the Revive program to provide professional assistance in obtaining the necessary certification.
Sheral is an Iranian company that produces lower limb prostheses using carbon fiber.
The Revive will receive a $ 2,000 grant from the Revive program to provide professional support and certification assistance.
Key2enable is an American startup that offers innovative digital access tools that help with communication, learning, and inclusion.
The Revive startup will receive a $ 2,000 grant for certification to receive professional support for ethical testing of their products.