14:57 | 26.05.22 | Նորություններ | 42760
Աշխատանքի կազմակերպման ճկուն մոտեցումը, այդ թվում՝ նաև հեռավար աշխատանքը կտրուկ զարգացում ապրեց երկու տարի առաջ, երբ համավարակը ողջ աշխարհում կազմակերպություններին մղեց աշխատակիցներին զանգվածաբար տեղափոխել ավանդական աշխատավայրերից դուրս:
Այժմ՝ 2022 թվականին, կազմակերպությունների մի մասը վերադառնում է նախկին՝ գրասենյակային կենսակերպին, իսկ մյուսների մոտ ամրապնդվում է հիբրիդային ձևաչափը: Այս մոտեցումը, որը թույլ է տալիս աշխատակիցներին ժամանակ առ ժամանակ աշխատել հեռավար, զգալիորեն ազդել է հիմնական աշխատանքային գործիքի՝ համակարգչի հանդեպ պահանջների վրա:
Itel.am-ը Microsoft-ի հետ համագործակցությամբ ներկայացնում է ժամանակակից սարքավորումների ո՞ր հնարավորությունները կօգնեն բավարարել այդ պահանջները ու որքանո՞վ են դրանք ակտուալ ավանդական աշխատավայրերի համար:
Անվտանգությունն առաջնահերթ է
Աշխատակիցներին հեռավար աշխատանքի տեղափոխելիս ՏՏ-ծառայությունների բաժնի հիմնական խնդիրը հասանելիության և տվյալների անվտանգությունն էր:
Արդյունքում, անվտանգ մուտքն ու բազմաֆակտորային նույնականացումը դարձան առավել պահանջարկված լուծումները: Windows օպերացիոն համակարգով աշխատող ժամանակակից համակարգիչներն աշխատում են Windows Hello հենքով՝ գաղտնաբառերի ժամանակակից այլընտրանքով, որի շնորհիվ համակարգ ու հավելվածներ մուտք գործելն ավելի անվտանգ է դառնում:
Օրինակ, Windows 11-ում Windows Hello-ի միջոցով մուտքի գործընթացը 30%-ով ավելի արագ է դարձել, իսկ մատնահետքի սքաներով ու դեմքի ճանաչմամբ ապաբլոկավորող ժամանակակից սարքավորումներն այն դարձրել են առավել հարմարավետ: Windows-ում աշխատանքային ֆայլերի պաշտպանվածությունը կարող է բազմակողմանի լինել՝ ամպում ֆայլերի պաշտպանությունից մինչև մուտքի իրավունքի ու սկավառակի վրա տվյալների կոդավորման կառավարում:
2022 թվականի ապրիլին Microsoft-ը հայտնեց Windows 11-ում պաշտպանության ներկառուցված նոր միջոցների մասին, այդ թվում նաև՝ ֆիշինգի հայտնաբերմանն ուղղված Microsoft Defender SmartScreen-ի ու Smart App Control տեխնոլոգիայի մասին, որը կօգնի բլոկավորել վնասակար հավելվածները՝ հենվելով թվային ստորագրության և ուսուցանելի արհեստական ինտելեկտի վրա:
Նոր համակարգիչների կառավարումը ծանոթ գործիքների միջոցով
Հեռավար ու հիբրիդային աշխատանքը ՏՏ ծառայությունների առջև համակարգիչների կենտրոնացված կառավարման նոր խնդիրներ դրեց: ՏՏ մասնագետի ծանրաբեռնվածության պայմաններում կարևոր է հասկանալ, որ  Windows 11-ով աշխատող ԱՀ կառավարման համար կարող են կիրառվել այն նույն գործիքները, ինչ՝  Windows 10-ով աշխատող սարքավորումների համար:
Դրանց թվում է նոր հնարավորություններ ստացած Windows Autopilot-ը: Տեխնոլոգիաների այս հավաքածուն համակարգիչների նախապատրաստումն աշխատանքին ավելի պարզ ու պակաս ծախսատար է դարձնում:
Օրինակ, դրա հետ Windows 11 Pro-ով աշխատող նոր սարքավորումը հնարավոր է փոխանցել աշխատակցին չփաթեթազատված, իսկ կարգավորումներն ու ծրագրերի տեղադրումը կատարվում է ավտոմատ՝ սարքավորումը միացնելուց ու այն համացանցին միացնելուց հետո: Դա թե՛ կրճատում է լոգիստիկ ծախսերը (մանավանդ այն աշխատակիցների համար, ովքեր գրասենյակից դուրս են աշխատում) և թե՛ էապես խնայում ՏՏ ծառայությունների ժամանակը:
Արդյունավետ օնլայն-հաղորդակցում
Օնլայն-հավաքի ժամանակ անհրաժեշտ պատուհանով կարելի է կիսվել անմիջապես Խնդրագոտուց (Taskbar): Օնլայն-հավաքի ժամանակ անհրաժեշտ պատուհանով կարելի է կիսվել անմիջապես Խնդրագոտուց (Taskbar):
photo © Microsoft
Օնլայն հանդիպումներն ու ժողովները շատերիս աշխատանքային օրվա սովորական բաղադրիչն են: Թիմային աշխատանքի այնպիսի գործիքներ, ինչպես  Microsoft Teams-ն է, համավարակի ընթացքում տասնյակ բարեփոխումների ենթարկվեցին ու աշխարհում միլիոնավոր մարդկանց համար դարձան գործընկերների ու պատվիրատուների հետ կապի հիմնական միջոցը:
Windows 11-ն այդ օգտատերերի համար նոր հնարավորություններ է ներկայացնում: Օրինակ, Խնդրագոտուց (Taskbar) կարելի է կառավարել խոսափողը. այդպես ավելի հեշտ է միանալ զրույցին, երբ անհրաժեշտություն կա, և վստահ լինել, որ խոսափողն անջատված է, երբ այն այլևս պետք չէ: Իսկ ընտրված ծրագրի պատուհանը գործընկերներին ցույց տալու համար բավարար է ընդամենը  Խնդրագոտում (Taskbar) դրան մոտեցնել կուրսորը:
Microsoft-ը շարունակում է Microsoft Teams-ի կատարելագործման աշխատանքը: 2022 թվականի ապրիլին կազմակերպությունը ազդարարեց նոր գործառույթներ, որոնք ժամանակակից համակարգիչների հնարավորությունների հետ մեկտեղ տեսազանգերի ընթացքում կբարձրացնեն ձայնի որակը (այդ թվում նաև ի շնորհիվ ինտելեկտուալ աղմկախլացման) և պատկերի որակը (ներառյալ կադրավորումն ու ետնապատկերի բարելավված լղոզումը):
Արդյունավետ աշխատանք ցանկացած վայրից
Snap Layouts գործառույթն օգնում է էկրանի վրա արագ տեղակայել մի քանի պատուհան: Snap Layouts գործառույթն օգնում է էկրանի վրա արագ տեղակայել մի քանի պատուհան:
Շատ հետազոտություններ ցույց են տալիս, որ հեռավար աշխատանքն ավելացնում է աշխատակիցների ծանրաբեռնվածությունը: Այդ առումով նրանց համար շատ ավելի կարևոր կարող են լինել Windows 11-ի այն բարելավումները, որոնք ուղղված են արդյունավետության բարձրացմանն ու աշխատանքի վրա կենտրոնացվածությանը:
Օրինակ, ի շնորհիվ Snap Layouts, Snap Groups գործառույթների ու թարմացված վիրտուալ Դեսքթոփերի՝ էապես հեշտացել է մի քանի հավելվածի միաժամանակյա օգտագործումը: Այդ գործառույթն աշխատում է նաև արտաքին մոնիտորների հետ. Windows 11-ը կարող է հիշել պատուհանների դասավորվածությունը դրանցում ու վերադարձնել կրկնակի միացման ժամանակ: Օրացույցում խնդիրների ցանկին, հանդիպումներին, տարադրամի փոխարժեքին ու այլ նորություններին արագ հասանելիություն է ապահովվում Վիջեթների միջոցով, իսկ Արդյունավետ աշխատանքի սեանսներ գործառույթը կօգնի առավել գործուն ծրագրել աշխատանքային ժամանակը:
Windows-ով աշխատող ժամանակակից համակարգիչները փոխգործակցության նոր հնարավորություններ կարող են ներկայացնել ձայնային ներածման, սենսորային էկրանի ու թվային գրչի միջոցով՝ անկախ ձեր գտնվելու վայրից, դարձնելով դրանք ունիվերսալ աշխատանքային գործիքներ:
Windows 11 Pro՝ նոր օպերացիոն համակարգ բիզնեսի համար։ Windows 11 Pro՝ նոր օպերացիոն համակարգ բիզնեսի համար։
Լիցենզավորված ծրագրային ապահովումն անվտանգության հիմքն է
Windows 11-ը ստեղծվել է Windows 10-ի հիման վրա ու առաջարկում է անվտանգության, կառավարելիության ու արդյունավետության նոր ու բարելաված գործառույթներ, որոնք պահանջված են աշխատանքի հանդեպ ճկուն մոտեցման պայմաններում:
Համակարգիչների լոկալ ու միջազգային արտադրողներն առաջարկում են Windows 11 Pro-ով ժամանակակից սարքավորումներն ինչպես գրասենյակային աշխատանքի համար, այնպես էլ այն աշխատակիցների համար, ովքեր հիբրիդային կամ հեռավար տարբերակով են աշխատում:
Պաշտոնական դիստրիբյուտորների հետ պայմանագիր ունեցող վստահելի մատակարարներից սարքավորումներ ու լիցենզիա ձեռք բերելով կարող եք ստանալ ծրագրային ապահովման իրական տարբերակներ՝ անհրաժեշտ աջակցմամբ:
Լիցենզիոն տարբերակներն ապահովված են թարմացումներով, որոնք ապահովում են իրենց պաշտպանվածությունն ու նրանցում երաշխավորված է վնասակար կոդի բացակայությունը: Ի շնորհիվ անվտանգության ու գործառույթների թարմացումների, Windows 11-ը շարունակում է զարգանալ, որպեսզի հաջորդիվ էլ ներկայացնի ժամանակակից բիզնեսի պահանջներին համապատասխանող հենք:
Ծրագրային ապահովումը  չի կարող «մասամբ լիցենզավորված» լինել: Եթե լիցենզիայի անվան տակ վաճառողը ձեզ «բանալի» է տրամադրել, որը լեգալ ծագում չունի, ապա այդ «բանալիով» ակտիվացումը պրոդուկտը չկեղծված չի դարձնի: Չլիցենզավորված պրոդուկտներն օգտագործման իրավունք, թարմացումներ ու պաշտոնական աջակցություն չեն տալիս: Եթե  ծրագրային ապահովման  գներն ավելի ցածր են, քան ստուգված մատակարարների մոտ, ապա դա արդեն կեղծման տարածված հատկանիշ է: Հետևաբար, պետք է ընտրել միայն բարեխիղճ վաճառողների ու օգտագործել պաշտոնական լիցենզիայով պրոդուկտների բոլոր առավելությունները:

14:57 | 26.05.22 | Новости | 42820
Гибкий подход к организации работы, включающий в том числе удаленную работу, начал развиваться, как только доступ к интернету стал повсеместным. Но плавное развитие резко ускорилось два года назад, когда пандемия подтолкнула компании во всем мире массово переводить сотрудников на работу вне традиционных рабочих мест. Сейчас, в 2022 году, часть компаний возвращается к прежнему офисному образу жизни, а у других закрепляется гибридный формат. Этот подход, который подразумевает возможность сотрудников время от времени работать удаленно,  значительно повлиял на требования к ключевому рабочему инструменту – компьютеру. Какие возможности современных устройств помогут отвечать этим требованиям и насколько они актуальны для традиционных рабочих мест?
Безопасность на первом месте
Обеспечение защиты доступа и данных было ключевой задачей ИТ-служб при переводе сотрудников на удалённую работу. Безопасный вход и многофакторная аутентификация стали одними из наиболее востребованных решений. Современные компьютеры с операционной системой Windows поддерживают платформу Windows Hello – современную альтернативу паролям, благодаря которой вход в систему и приложения стал более защищенным. Например, в Windows 11 процесс входа с помощью Windows Hello стал на 30% быстрее, а современные устройства со сканером отпечатков пальцев и разблокировкой по лицу делают его значительно удобнее. Безопасность рабочих файлов в Windows может быть многоплановой – от защиты файлов в облаке до управления правами доступа и шифрования данных на диске.
В начале 2022 года были анонсированы первые компьютеры с Microsoft Pluton – чипом безопасности, встроенным непосредственно в центральный процессор. Microsoft Pluton – новое поколение аппаратных решений защиты, помогающее отвечать на киберугрозы как сегодняшнего, так и завтрашнего дня.
Благодаря современным аппаратным компонентам, таким как TPM, ИТ-администраторы могут включить полные возможности шифрования BitLocker. Наряду с TPM свой вклад в безопасность современных компьютеров вносят и UEFI Secure Boot, поддержка VBS, HVCI и других технологий, доступных на современных компьютерах с Windows 11 Pro. В целом, благодаря комплексному подходу «от чипа до облака» устройства с лицензионной версией Windows 11 Pro предлагают больше возможностей защиты, чем компьютеры с Windows предыдущих поколений. А поддержка подхода Zero Trust делает их подходящими для любых сценариев работы.
В апреле 2022 года Microsoft анонсировала появление в Windows 11 новых встроенных средств защиты, в том числе Microsoft Defender SmartScreen для обнаружения фишинга и технологию Smart App Control, которая, опираясь на цифровую подпись и обучаемый искусственный интеллект, поможет в блокировке вредоносных приложений.
Управление новыми компьютерами с помощью знакомых инструментов
Удаленная и гибридная работа поставили перед ИТ-службами новые задачи по централизованному управлению компьютерами. В условиях, когда нагрузка на ИТ-специалистов повышена, важно понимать, что для управления ПК с Windows 11 могут применяться те же инструменты, что и для устройств с Windows 10.  Среди них получивший новые возможности Windows Autopilot. Этот набор технологий делает подготовку компьютеров к работе значительно более простой и менее затратной. Например, с ним новое устройство с Windows 11 Pro может быть передано сотруднику нераспакованным, а вся настройка и установка программ выполняется автоматически после включения устройства и его подключения к интернету. Это сокращает и логистические затраты (особенно для сотрудников, работающих вне офиса) и значительно экономит время ИТ-служб.
Эффективная онлайн-коммуникация
Поделиться нужным окном во время онлайн-собрания можно прямо с Панели задач. Поделиться нужным окном во время онлайн-собрания можно прямо с Панели задач.
photo © Microsoft
Онлайн-встречи и собрания – обычная часть рабочего дня для многих из нас. Такие средства командной работы, как Microsoft Teams, получили за время пандемии десятки важных улучшений и стали для миллионов людей по всему миру основным способом связи с коллегами и клиентами. Windows 11 предоставляет для этих пользователей новые возможности. Например, на Панели задач можно управлять микрофоном – так проще включаться в общение, когда потребуется, и быть уверенным, что микрофон отключен, когда это не нужно. А чтобы показать коллегам на собрании окно выбранной программы, достаточно поднести к нему курсор на Панели задач.
Microsoft продолжает работу над совершенствованием Microsoft Teams. В апреле 2022 компания анонсировала функции, которые вместе с возможностями современных компьютеров повысят качество звука (в том числе благодаря интеллектуальному шумоподавлению) и изображения (включая кадрирование и улучшенное размытие фона) во время видеозвонков.
Продуктивная работа из любого места
Функция Макеты прикрепления помогает быстро разместить несколько окон на экране. Функция Макеты прикрепления помогает быстро разместить несколько окон на экране.
Многие исследования показали, что удаленная работа увеличивает нагрузку на сотрудников. Тем важнее для них могут быть десятки улучшений Windows 11, нацеленных на повышение продуктивности и концентрации на работе.
Например, благодаря функциям Snap Layouts, Snap Groups и обновленным Виртуальным рабочим столам стало значительно проще использовать несколько приложений одновременно. Эта функция работает и с внешними мониторами – Windows 11 может запоминать расположение окон на них и возвращать их при повторном подключении. Получить быстрый доступ к спискам задач, встречам в календаре, курсам валют и другим новостям стало возможным с помощью Виджетов, а функция Сеансы продуктивной работы поможет эффективнее планировать рабочее время.
Современные компьютеры с Windows могут предоставить новые возможности взаимодействия с помощью голосового ввода, сенсорного экрана и цифрового пера, делая их универсальными рабочими инструментами где бы вы ни находились.
Windows 11 Pro – новая ОС для бизнеса Windows 11 Pro – новая ОС для бизнеса
Лицензионное ПО – основа безопасности
Windows 11 построена на фундаменте Windows 10 и предлагает новые и улучшенные функции безопасности, управляемости и продуктивности, востребованные при гибком подходе к работе. Локальные и международные производители компьютеров предлагают современные устройства с Windows 11 Pro как для работы в офисе, так и для сотрудников, работающих удаленно или гибридно. Приобретая устройства и лицензии у проверенных поставщиков, имеющих соглашения с официальными дистрибьюторами, можно получить подлинные версии ПО с необходимой поддержкой. Лицензионные версии гарантировано не содержат вредоносного кода и обеспечены  обновлениями, которые повышают их защищенность. Благодаря обновлениям безопасности и функций Windows 11 продолжает развиваться, чтобы и дальше предоставлять платформу, отвечающую требованиям современного бизнеса.
ПО не может быть “частично лицензионным”. Если под видом лицензии продавец предоставил вам “ключ”, не имеющий легального происхождения, активация таким “ключом” не сделает продукт подлинным. Нелицензионные продукты не дают прав на использование, обновления и не предоставляют официальной поддержки. Если цены на ПО значительно ниже, чем у проверенных поставщиков, то это частый признак подделки. Поэтому выбирать следует только добросовестных продавцов и использовать все преимущества продуктов с официальной лицензией.