16:56 | 16.08.22 | Նորություններ | 14753
Հայկական երկու ստարտափ՝ Text’nPayMe-ն եւ HopShop-ը, ճանաչվել են հաղթող Ձեռներեցության աշխարհի գավաթի ազգային փուլում։ Նրանք Հայաստանը կներկայացնեն EWC միջազգային եզրափակչում եւ կպայքարեն 1 միլիոն դոլար մրցանակային ֆոնդի համար:
Մրցույթի ազգային փուլի եզրափակիչը տեղի է ունեցել օգոստոսի 13-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանում:
Հաղթող թիմերից յուրաքանչյուրը, բացի Ձեռներեցության ազգային գավաթից, մրցույթի հովանավորների կողմից ստացել են նաեւ 10 հազար դոլարին համարժեք դրամական պարգեւներ։
TextnPayMe-ն բանկային «ստեղնաշար» է, որը բանկերի հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս գումար ուղարկել մեսենջերի, ինչպես նաեւ մուտքագրման դաշտ ունեցող ցանկացած այլ հավելվածի միջոցով:
HopShop-ը նորաձեւության ոլորտի Shazam-ն է: Այն օգնում է գնորդներին առցանց եւ ցանցից դուրս հարթակներում գտնել ու գնել ցանկացած հագուստ եւ աքսեսուար։
Ձեռներեցության աշխարհի գավաթի համակազմակերպիչ եւ հովանավոր Team Telecom Armenia-ի կողմից Biocentric ստարտափը ստացել է հատուկ նվեր՝ մինչեւ 1000 Մբ/վ արագությամբ ինտերնետի մեկ տարվա բաժանորդագրություն։
«Գիտական ուղղվածության նախագծերը մշտապես մեր ընկերության ուշադրության կենտրոնում են։ Ուրախ եմ, որ այս մրցույթի եզրափակչում էլ ներգրավված էին գիտական հիմքով ստարտափներ, որոնցից մեկին էլ հանձնեցինք Team Telecom Armenia-ի նվերը։ Հուսով եմ՝ մի փոքր ներդրում կունենանք ստարտափի` գաղափարի մակարդակից աճման մակարդակ անցնելու գործում»,- նշել է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրենի՝ տվյալների վերլուծության գծով խորհրդական Զավեն Նավոյանը։
Ըստ Ձեռներեցության աշխարհի գավաթի հայաստանյան ազգային համակարգող Նժդեհ Հովհաննիսյանի՝ անցյալ տարվա համեմատ այս տարվա մասնակիցները ավելի զարգացած, պատրաստված էին, եւ ժյուրիի ընտրությունը եզրափակչին չափազանց դժվար է եղել:
«Ուրախ եմ, որ ազգային ընտրության արդյունքում ունենք միջազգային մասշտաբով բավականին մրցունակ երկու թիմ»,-նշել է Նժդեհ Հովհաննիսյանը:
Հայտադիմում ներկայացրած ավելի քան 110 թիմից 99-ը հաղթահարել էր մրցույթի նախնական փուլը, իսկ 34-ն անցել էր կիսաեզրափակիչ փուլ։ Ժյուրիի կողմից ընտրության արդյունքում 12 ստարտափ անցել էր մրցույթի ազգային փուլ: Մրցույթի տարբեր փուլերի գնահատման կարեւոր գործում ներգրավված են եղել ավելի քան 60 մասնագետ՝ Հայաստանից եւ արտերկրից։
Հայաստանում Ձեռներեցության աշխարհի գավաթն անցկացվում է արդեն երկրորդ անգամ: Հայկական էկոհամակարգի աշխուժության եւ ազգային մրցույթի կազմակերպչական աշխատանքի բարձր որակի արդյունքում այս տարի եւս Հայաստանը միջազգային փուլում ներկայացնելու հնարավորություն է ստացել 2 ստարտափ։ EWC Global 2022-ը տեղի կունենա նոյեմբերին՝ Սաուդյան Արաբիայի Ալ-Ռիադ քաղաքում:

16:56 | 16.08.22 | News | 14689
Two Armenian startups, Text’nPayMe and Hopshop, took first place and will represent Armenia in the EWC Global Finals. They will compete for a chance to win $1 million in prizes.
The National Finals took place at AUA on August 13. In addition to the EWC trophy, each winning team received a prize of $10,000 from the sponsors of the event.
Text'nPayMe is a banking keyboard that enables bank clients to send money in any messaging application and in any other application where they can find an input field.
Hopshop is Shazam for fashion. It helps customers find and purchase any clothes or accessories which are available on the Internet, social media, and even in real life.
Another team, Biocentric, received a special prize from Team Telecom Armenia: a one-year subscription to an internet connection with speed up to 1,000 Mbps.
“Organizations with scientific orientation are always at the center of our company’s attention. I am glad that there were such startups in the National Finals of the competition, one of which received a prize from Team Telecom Armenia. I hope that we will have a small investment in helping this startup advance from Idea stage to growth stage,” said General Director’s Advisor on Data Analytics at Team Telecom Armenia Zaven Navoyan.
According to National Organizer of EWC Armenia Nejdeh Hovanessian, in comparison to last year, the
startups participating in the competition were better developed and their pitches more refined, competition for the top prizes was intense, and the National Finals jury had to make tough decisions.
“I am glad that as a result of the National Finals, we have two teams that will be competitive with startup teams from the rest of the world,” said Nejdeh Hovanessian.
From over 110 submitted applications, 99 startup teams passed the initial screening stage, and 34 were later selected as semifinalists. Based on the evaluation of the jury, 12 startups advanced to the National Finals. Over 60 judges from Armenia and abroad played a central role in the evaluation stages of the competition.
EWC is being organized in Armenia for the second time. Thanks to the active ecosystem and high-level organization of the competition in Armenia, the country will have 2 startups representing Armenia in the Global Stage of the competition. EWC Global 2022 will take place in Riyadh, Saudi Arabia in November 2022.