10:36 | 10.11.22 | Նորություններ | 13007
«Արեւորդի» 2022-ի մրցութային երեք հիմնական անվանակարգի հաղթող ֆիլմերն ընտրվել են 17 երկրից ստացված 30 վավերագրական, գեղարվեստական եւ անիմացիոն տպավորիչ ու բազմազան պատումներից։
Փառատոնի գլխավոր մրցանակը` «Լիամետրաժ ֆիլմեր կլիմայի փոփոխության մասին» անվանակարգում ստացել է ռեժիսոր Լարս Հենրիկ Օսթենֆելդի «Սառույցի միջով» (Into the Ice) ֆիլմը (Դանիա, Գերմանիա, 2022)։
«Կարճամետրաժ ֆիլմեր կլիմայի փոփոխության մասին» անվանակարգում հաղթող է դարձել ռեժիսորներ Քրիստոֆեր Ջ․ Քարթերի եւ Ռալի Ի․Լեյթեմի «Վերակենդանացնելով գետերը» (Reviving Rivers) ֆիլմը (ԱՄՆ, 2022):
«Մանկապատանեկան ֆիլմեր շրջակա միջավայրի մասին» անվանակարգում գլխավոր մրցանակը ստացել է ռեժիսոր Սոհելիա Փուրմահամադի «Փրկիչը» (The Saviour) ֆիլմը (Իրան, 2021):
«Արեւորդի» 11-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի գործընկերներն են Վիվա-ՄՏՍ-ը, ԱՄՆ Անտառային ծառայությունը եւ Ֆրիդրիխ Էբերթ հիմնադրամը։

10:36 | 10.11.22 | News | 12942
The winners of the 11th SunChild International Environmental Festival (IEF) film contest were announced at the Awarding Ceremony held on November 8.
The three main category winners of the SunChild IEF 2022 film competition were selected from an impressive variety of overall 30 environmental films from total 17 countries.
“Into the Ice” film of director Lars Henrik Ostenfeld, (Denmark/Germany, 2022) received the award in the Best Feature-length Film about Climate Change category;
“Reviving Rivers” film of director Christopher J Carter & Raleigh E Latham, (USA, 2022) received the award in the Best Short Film about Climate Change category;
“The Savior” film of director Soheila Pourmohammadi, (Iran, 2021) received the award in the Best Film for Youth and Children about Environment category.
The official partners of the 11th SunChild IEF are Viva-MTS, the US Forest Service, and the Friedrich Ebert Foundation.