09:56 | 23.12.22 | Նորություններ | exclusive 13892
Team Telecom Armenia ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը կարծում է, որ այսօր Հայաստանի շուկան հինգերորդ սերնդի բջջային ցանցի (5G) կարիք չունի:
«Դեռ մի քիչ վաղ է խոսել 5G-ի մասին, քանի որ շուկան դրա կարիք չունի, սպառումը շատ փոքր է: Հայաստանում գործող երեք օպերատորներն էլ կարող են հանգիստ ապահովել 5G կապ, բայց կոմերցիոն առումով սա դեռեւս նպատակահարմար չէ: Կարող ենք ասել՝ ընկերությունը, որն առաջինը սա կանի, ավելի շատ մարքեթինգային նպատակ կհետապնդի», - ասել է Հայկ Եսայանը Banks.am տված բացառիկ հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Team Telecom Armenia-ն սկսում է տվյալների կենտրոնի (data center) կառուցման մեծ նախագիծ:
«NGN ցանցի շնորհիվ մենք դուրս ենք եկել Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից ու այժմ ինտերնետ ենք մատակարարում Մերձավոր Արեւելքի 5 երկիր: Հայաստանն այսօր ինտերնետ արտահանող երկիր է դարձել: Այս համագործակցությունը կայացել է շատ բարդ ու հետեւողական աշխատանքի շնորհիվ: Մերձավոր Արեւելքի երկրների շուկան հետաքրքիր է, քանի որ ինտերնետի մատակարարման առումով այստեղ «կռվում ես» Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ: Արդյունքում հասնել ենք նրան, որ մեզ բաժին է հասել մատակարարման 50%-ը: Սա մեծ ձեռքբերում է Հայաստանի համար, քանի որ մեր դեպքում սա ընկերության «կռիվն էր», իսկ Թուրքիայի դեպքում տելեկոմը պետական է, Ադրբեջանն էլ ֆինանսական մեծ հնարավորություններ ունի», - ասել է Հայկ Եսայանը:
Կարդացեք հարցազրույցն ամբողջությամբ. Հայկ Եսայան. Team Telecom Armenia-ն առաջին IPO տելեկոմը դառնալու ճանապարհին է:

09:56 | 23.12.22 | News | exclusive 13909
General Director of Team Telecom Armenia Hayk Yesayan believes that there is no need for 5G in the Armenian market.
“It is still a bit early to talk about 5G, because there is no need for it in the market, the consumption is very low. All the three operators functioning in Armenia can easily provide 5G network, but this is not yet commercially viable. We can say that the company to do this first is more likely to pursue marketing goals,” Hayk Yesayan said in an exclusive interview to Banks.am.
He noted that Team Telecom Armenia also launches a major project of data center creation.
“Due to NGN network we have gone beyond the borders of the Republic of Armenia and now we provide internet to 5 countries of the Middle East. Armenia has now become an internet-exporting country. This collaboration was made possible thanks to very complex and consistent work. The market of the Middle East countries is interesting, because in terms of Internet supply, you are “fighting” with Turkey and Azerbaijan here. As a result, we reached the point where we got 50% of the supply. This is a great achievement for Armenia, since in our case this was the company’s “struggle”, in case of Turkey telecom is state-owned, and Azerbaijan has great financial opportunities,” Hayk Yesayan said.
Read the full interview: Hayk Yesayan: Team Telecom Armenia is on its way to become first IPO telecom