18:14 | 17.03.23 | Հարցազրույցներ | exclusive 60996
Ռազմիգ Հովագիմյանը Play Time հոլդինգային եւ ներդրումային ընկերության համահիմնադիրն ու գործադիր տնօրենն է: Նա նախկինում գլխավորել է Hoodline (Pixel Labs) մեդիա հարթակը:
Ռազմիգ Հովագիմյանը հիմնել է նաեւ Viki ժամանցային ստարտափը, որը 2013-ին Rakuten ընկերությունը ձեռք բերեց ավելի քան 200 միլիոն դոլարով: Այնուհետեւ միացել է Rakuten-ի խորհրդին՝ որպես դիտորդ:
Ռազմիգ Հովագիմյանը Digitec 2022-ի հյուրն էր։ iTel.am-ը նրա հետ զրուցել է հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի, Լեո Մեսսիի հետ համագործակցության, Play Time VC-ի եւ Graph Ventures-ի գործունեության ու ստարտափների հաջողության բանաձեւի մասին։
- Դիջիթեքի ընթացքում Դուք հանդիպել եք հայկական բազմաթիվ տեխնոլոգիական ընկերությունների հիմնադիրների հետ: Ի՞նչն է Ձեզ ամենաշատը տպավորել:
-Էներգիան լավն է՝ դեռահասները, երեխաները վազվզում են՝ երբեմն իրենց ծնողների ուղեկցությամբ: Տեսնում եմ ռոբոտաշինության ծրագրեր, մեծ ընկերությունները նույնպես ներկայացված են, սա, իսկապես, հետաքրքիր է: Վայրը նույնպես սուպերտպավորիչ է, բոլորին մեկ հովանու ներքո միավորելը պարզապես հիանալի է:
3 տարի առաջ կայացած իմ վերջին այցելությունից հետո, երբ մասնակցում էի HIVE կոնֆերանսին, շատ բան է փոխվել: Նախկինում շատ ստարտափներ նախասաղմնային, գաղափարի փուլում էին, իսկ հիմա տեսնում եմ արդեն տեխնոլոգիական պրոդուկտներ, խոսում ենք շուկայի մոտեցումների եւ թիմ կառուցելու մասին: Զրույցների որակն, իսկապես, հետաքրքիր կերպով փոխվել է։
Ռազմիգ Հովագիմյանը Ռազմիգ Հովագիմյանը
photo © Digitec
Այստեղ հանդիպել եմ գրեթե 40 ընկերության: Կան հայաստանյան խոշոր ընկերություններ, որոնք արդեն միլիոնավոր եկամուտներ են ունենում, նրանց գոյության մասին նույնիսկ չգիտեի, դա գերտպավորիչ է։ Շուկայում «ադամանդներ» կան:
- Ի՞նչ բացեր եք տեսնում Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգում:
- Ստարտափներն առհասարակ հեշտ բան չեն: Եթե ցանկանում եք ինչ-որ մեծ բան սկսել, երազեք մեծ: Ընտրեք ավելի դժվար ճանապարհ: Կարծում եմ, որ, միգուցե, սաղմնային ընկերությունների բացն այն է, որ նրանք հաճախ կենտրոնանում են մեկ ուղղության վրա: Պետք է ունենալ լայն տեսլական, ոչ միայն պրոդուկտի մշակման, այլ՝ ընկերություն կառուցելու: Ներդրում ներգրավելիս կարեւոր է մտածել ընկերություն կառուցելու մասին, ոչ թե՝ ապրանք մշակելու:
Հայկական շուկայում բաժանումը լավն է՝ սպառողից մինչեւ ֆինտեխ, Web3.0-ից՝ SaaS եւ այլն, դա առողջ էկոհամակարգի վկայություն է։
- Պատմեք Լեո Մեսսիի հետ Ձեր համագործակցության եւ PlayTime VC-ի գործունեության մասին:
- Ներկայում երկու ուղղությամբ եմ ներգրավված: Graph Ventures-ի հիմնադիր օպերատորն եմ, որը մասնագիտացած է սկզբնական եւ վաղ փուլի վենչուրային ներդրումներում: Յոթ հիմնադիրից եւ օպերատորներից բաղկացած խումբ ենք,  յուրաքանչյուրս ունենք տեխնոլոգիական ընկերությունների հիմնադրման ու զարգացման փորձ: Ներդրումներ ենք կատարում նախասաղմնային փուլի ընկերություններում: Մեր պորտֆելում ունենք մոտ 300 վաղ փուլի ընկերություն եւ 250 000 չեկ:
Մյուս ուղղությունը Լեո Մեսսիի հետ PlayTime հոլդինգային ընկերությունն է։ Առաջին անգամ նրան հանդիպեցի, երբ Rakuten-ի տնօրենների խորհրդում էի: Rakuten-ը Barcelona ֆուտբոլային ակումբի հովանավորն էր, ուստի երեխաներս Լեոյի հետ վազվզում էին խաղադաշտում:
Ես մեծացել եմ Եգիպտոսում՝ հայկական ընտանիքում։ Երբ փոքր էի, ընկերներ էի ձեռք բերում՝ փողոցում ֆուտբոլ խաղալով: Լարեր էինք կապում ու բառացիորեն խաղում մեքենաների արանքներում:
Հայրիկիս կողմը Արգենտինայի երկրպագու էր, մայրիկինս՝ Բրազիլիայի: Մեծացել եմ Արգենտինայի հանդեպ սիրով:
Play Time հոլդինգի մասին դեռ պատրաստ չենք շատ մանրամասներ հայտնել: Կարող եմ ասել, որ փնտրում ենք սպորտի, մեդիայի ու տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերություններ:
Ինկուբացրել ենք մի քանի ընկերություն, որոնցից մեկը Matchday.com-ն է, այն հավաքել է 20 միլիոն դոլարի ներդրում։ Առաջին 500 հազար դոլարի չեկը մենք ենք տրամադրել, երբ նրանք փոքր էին ու կենտրոնացած խաղերի վրա: Matchday.com-ն ամուր կամուրջ է կառուցում ֆուտբոլի երկրպագուների եւ տեխնոլոգիաների միջեւ:
Մեր պորտֆոլիոյում կա նաեւ Web 3.0-ի հետ կապված ընկերություն։ AC Momento-ում առաջին ներդրումն ենք արել, որն աճուրդի է հանում ակումբներից եւ խաղացողներից ստացված ֆուտբոլային մարզաշապիկները:
- Դուք մի քանի հաջողակ ընկերություն եք հիմնել։ Ի՞նչ խորհուրդ կտաք հայ ստարտափների հիմնադիրներին հատկապես այս արագ փոփոխվող ժամանակներում՝ ներդրումային շուկայի փոփոխություններին զուգահեռ։
- Յուրաքանչյուր ընկերություն տարբեր է, հաջողության մեկ բանաձեւ բոլորի համար գոյություն չունի: Որպես մի քանի ընկերության հիմնադիր՝ հասկացել եմ, որ ոչ բոլոր բաները կարելի է կրկնել:
Եթե նորից ինչ-որ գործ սկսեի, ապա տվյալների գիտությունը շատ ավելի վաղ փուլում կկիրառեի. դա կարեւոր է: Ես մշակում էի պրոդուկտը, հետո սկսում վերլուծել ու փորձել հասկանալ, թե ինչն է աշխատում, ինչը՝ ոչ:
5 կամ 10 հոգուց բաղկացած ուժեղ թիմ կառուցելը միշտ կարեւոր է: Գիտեմ, որ հեռավար աշխատանքային ռեժիմն ընդունված է շատ ընկերություններում, բայց կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է պրոդուկտի եւ ինժեներական թիմերին համախմբել մեկ վայրում, քանի որ պետք են էներգետիկ կլաստերներ, ստարտափ էներգիա, նույնիսկ եթե գրասենյակներ ունեք աշխարհի տարբեր երկրներում: Դուք մշակույթ եք ստեղծում, որը գրասենյակի պատերի գրվածքը չէ միայն: Պետք է միասին  պատմություն կերտել, իսկ հեռահար աշխատանքով մշակույթ կառուցելը դժվար է։
Ֆինանսավորման առումով ավելի հեշտ է ներդրում ներգրավել, երբ նոր եք սկսում ու տեսլականը բավականաչափ լայն է: Լավ է ունենալ աշխատող հայեցակարգի ապացույցներ: Ես նախընտրում եմ որքան հնարավոր է վաղ փուլում գնալ ներդրումների: Եթե օգնության կարիք ունեք, մի ամաչեք։ Օգնություն խնդրելը նորմալ է: Նոր բաներ շատ փորձեք, ձախողեք եւ սովորեք:

18:14 | 17.03.23 | Interviews | exclusive 61127
Razmig Hovaghimian is a co-founder and chief executive of the Holding and Investing company Play Time VC. He formerly headed up Hoodline (Pixel Labs), a news platform that combined machine learning with on-the-ground reporting. He also co-founded entertainment startup Viki, which exited to Rakuten for $200-plus million in 2013. As a result, he joined Rakuten’s corporate board as a board observer and in 2016 was named the company’s first Entrepreneur in Residence.
Razmig Hovaghimian was the guest of the Digitec 2022.
iTel.am talked to him about the Armenian tech ecosystem, collaboration with Leo Messi, Play Time VC and the formula for startup success․
During Digitech you’ve met many Armenian tech companie’s founders. What impressed you more?
The energy is good - teenagers, parents with their kids running around. I see robotics programs and big companies are presenting also, so it’s really interesting. The venue is also super impressive and having them all under this one umbrella is great.
Many things have changed since my last visit 3 years ago, when I was participating in the HIVE Conference. Before a lot of startups were just in their idea stage and now I see just tech products and now we are talking about approaching the market differently and building a team around it. And the conversation quality has changed in a really interesting way. I’m actually impressed and excited. I’ve met maybe 40 companies here, so I had many conversations literally in a day and a half.
photo © Digitec
There are big companies established in Armenia already doing hundred million net revenues, that I didn’t even know existed, is super impressive. There are gems and diamonds on the market.
What gaps do you think there are in the Armenian tech ecosystem?
Startups are hard in general. If you want to start something great, dream big, because outcomes are binary. If it works it is going to work big. So pick the harder path. I think maybe the gap for the seed stage companies is focusing on something very specific or maybe overly focusing on a certain thing. You must have a broad vision, not just a product vision, but a company vision. When you are raising it is important to think about building a company, not a product or just a feature.
Fragmentation in the Armenian market is good: from consumer to fintech, Web3.0 to SaaS etc., which is very healthy for the ecosystem.
Tell us about your collaboration with Leo Messi and about PlayTime VC performance. What opportunities there are in terms of sports tech globally?
Basically there are two areas that I’m involved in. I’m a founder operator of Graph Ventures, which specializes in seed and early-stage venture investments. We are a group of 7 founders and operators with experience starting and scaling technology companies globally. We invest in companies when they are starting out. In our portfolio we have about 300 early stage companies and 250 000 checks.
And the other one, PlayTime is a holding company with Leo Messi. First I met him when I was an observer to Rakuten's board of directors, which acquired my company Viki. Rakuten is a sponsor of FC Barcelona. So my kids walked on the football pitch with Leo.
I grew up in Egypt in an Armenian family, and when I was a kid I made friends playing soccer in the streets, we called them “Corashurab”. We used to put strings around and literally played between cars. And I collected Panini stickers, so my first album was Mexico’s team, but the only other sticker that I wanted to have in my album was Maradona’s sticker.
My dad's side was Argentina fans, mom’s side was Brazil fans. I grew up with a love of Argentina. So it was about a big fanboy moment coming up with Messi. But the Holding company PlayTime, we haven't fully announced or are ready to give more details, but the idea is that we look at companies in the Sports, Media and Technology sphere. We’ve already incubated a couple of companies: one of them is Matchday.com, which has already raised $20 million. We put the first $500 thousand check in it when they were small and incredibly focused on gaming. They are building a strong bridge between football’s 5B fans and technology. There is also a Web 3.0 company in our portfolio, first seed-stage investment in AC Momento, which auctions match-worn football shirts sourced from clubs and players.
We are probably going to focus on larger stage companies to be a global sector agnostic sports tech focus area but not exclusively.
You have founded several successful companies so far. What advice would you give to the Armenian startup founders, especially in these rapidly changing times, along with the changes of the investment market?
Every company is different, there is not just one formula for everyone. Even as a repeat founder I realized that there are not certain things that can be repeated. If I were to start something again, the things that I would take with me is just starting with data science much earlier. I was building products and then I started to analyze and try to understand what’s working, what’s not. Starting with data and data science much earlier is important.
Building a really strong team around 5 or 10 people is always really important. I know remote mode works for a lot of companies, but I think it is very important to gather a product and engineering team, because you need energy clusters, you need startup energy even if you have offices in different countries in the world. You build culture and the culture is not something that you write on your office walls. It takes time, it takes history together, cultivation, it is a very organic thing. And it is very hard to build a culture with remote working.
On the funding side it is easier to raise when you are just starting, when the vision is big enough. It is better to have proof of concept of what you’re building, but I would like to try as much as possible before raising. If you need help, just ask, the entrepreneurs must be honest in such things. It is ok to ask for help. Experiment with a lot of new things, fail fast and learn.