09:58 | 20.04.23 | Նորություններ | 26524
Էլ Նինյոն Խաղաղ օվկիանոսում ջրի մակերեւութի ջերմաստիճանի բաշխման փոփոխություն է, որն ազդում է եղանակի վրա եւ կարող է բնական աղետներ առաջացնել առանձին շրջաններում:
Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի եւ Yandex-ի տվյալների վերլուծության դպրոցի մասնագետների թիմը Yandex Cloud ամպային հարթակի հետ համատեղ նեյրոնային ցանց է մշակում Էլ Նինյո կլիմայական երեւույթը կանխատեսելու համար։
Նոր ալգորիթմն օգնում է ավելի ճշգրիտ կանխատեսել մակերեւույթի վրա օվկիանոսային ջրերի միջին ջերմաստիճանի փոփոխությունները, որոնք կարող են բնական աղետների պատճառ հանդիսանալ։
Մոդելն արդեն կանխատեսում է Էլ Նինյոն 1,5 տարի առաջ ժամանակահատվածի համար, իսկ ապագայում գիտնականները նախատեսում են կանխատեսման ժամկետը հասցնել 2 տարվա։
Համալսարանի գիտական թիմը նեյրոնային ցանցը վարժեցրել է սինթետիկ եւ իրական տվյալներով հազարավոր ջերմաստիճանային քարտեզների վրա՝ հավաքագրված 1800 թվականից մինչ օրս: Մեքենայական ուսուցման ստանդարտ մեթոդներից բացի, ML մասնագետները ուսուցման մեջ փորձարկում են Autoformer ճարտարապետությունը: Դրա շնորհիվ հնարավոր է բարձր որակով մշակել ջերմաստիճանային քարտեզների հաջորդականությունը։ Գիտնականներն օգտագործել են Yandex DataSphere ML-ի մշակման ծառայությունը, որն ունի բոլոր անհրաժեշտ գործիքները եւ դինամիկ մասշտաբային ամպային ռեսուրսները մեքենայական ուսուցման զարգացման ամբողջական ցիկլի համար։
«Ամպային տեխնոլոգիաները օգնում են գիտական միջավայրում ավելի արդյունավետ փորձեր անցկացնել։ Այսպիսի նախագծերում, ինչպիսին է Էլ Նինյոյի-ի հետազոտությունը, կարեւոր է արագ եւ ճկուն հասանելիությունը սերվիսներին մեքենայական ուսուցման տարբեր մոդելների թեստավորման համար: Նոր ճարտարապետությամբ յուրաքանչյուր նման թեստ օգնում է կանխատեսել երեւույթը որքան հնարավոր է շուտ եւ ճշգրիտ», - ասել է Yandex Cloud-ի Ազգային ռազմավարական նախագծերի տնօրեն Աննա Լեմյակինան:

09:58 | 20.04.23 | Новости | 26521
Эль-Ниньо — изменение распределения температуры поверхности воды в Тихом океане, которое влияет на погоду и способно вызывать природные катаклизмы в отдельных регионах.
Команда специалистов из Высшей школы экономики и Школы анализа данных Яндекса совместно с облачной платформой Yandex Cloud разрабатывают нейросеть для предсказания климатического феномена Эль-Ниньо. Новый алгоритм помогает точнее прогнозировать изменение средней температуры океанических вод на поверхности, которое способно вызывать природные бедствия в отдельных регионах мира.
Сейчас модель уже предсказывает Эль-Ниньо на 1,5 года вперед, а в будущем срок прогноза ученые планируют увеличить до 2 лет.
Научная группа университета обучила нейросети на массиве из тысяч температурных карт с синтетическими и реальными данными, собранными с 1800 года по настоящее время. Помимо стандартных методов машинного обучения для прогноза подобных явлений, ML-специалисты тестируют в обучении архитектуру Autoformer. Благодаря этому можно качественно обрабатывать последовательность температурных карт. Ученые использовали сервис ML-разработки Yandex DataSphere, в котором есть все необходимые инструменты и динамически масштабируемые облачные ресурсы для полного цикла разработки машинного обучения.
«Облачные технологии помогают эффективнее проводить эксперименты в научной среде. В таких проектах, как исследование Эль-Ниньо, важен быстрый и гибкий доступ к сервисам для тестирования разных моделей машинного обучения. Каждый такой тест с новой архитектурой помогает как можно раньше и точнее предсказывать феномен», - рассказала директор по национальным стратегическим проектам Yandex Cloud Анна Лемякина.