18:00 | 28.04.23 | Հոդվածներ | exclusive 18056
Հայկական Memopin ճամփորդական հարթակն օգնում է բացահայտել հետաքրքիր վայրեր ու կիսվել սեփական փորձառությամբ։ Այն քարտեզի վրա թույլ է տալիս կատարել ճանապարհորդական նշումներ, պահպանել գրավիչ առաջարկությունները եւ ստեղծել ոգեշնչող բովանդակություն: Memopin-ի միջոցով հնարավոր է նաեւ պլանավորել ու կազմել անհատական ցանկեր, թեմատիկ ուղեցույցներ, կիսվել անհատական փորձով ու խորհուրդներով։
Memopin-ի ստեղծման ու առաջիկա ծրագրերի մասին iTel.am-ին պատմել է հարթակի համահիմնադիր Կարեն Վարդազարյանը։
Memopin-ի գաղափարն ու ստեղծումը
Ավարտել եմ Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը, մասնագիտությամբ ինժեներ եմ։ Շատ եմ սիրում ստեղծագործական աշխատանք ու դիզայնը հաղթեց ծրագրավորմանը։ Աշխատել եմ բազմաթիվ դիզայն ստուդիաներում, հիմնական փորձը հավաքել եմ ֆրիլանս աշխատանքից։ Հետո միացա տարբեր ՏՏ ընկերությունների։ Աշխատել եմ Picsart-ում, Joomag-ում եղել եմ դիզայն թիմի ղեկավար։
Իմ հոբբին ճանապարհորդելն է, շատ եմ ճամփորդել թե՛ մենակ, թե՛ ընտանիքի ու ընկերների հետ։ Ընկերոջս՝ Ալեքսանդր Ամիրբեկյանի հետ որոշեցինք Memopin հարթակը նախագծել ու ստարտափ սկսել։
Memopin-ի նպատակն է կապել մարդկանց փորձառությունը։ Օրինակ՝ եթե եղել եմ ինչ-որ քաղաքում, հետաքրքիր վայրեր եմ բացահայտել եւ ուզում եմ իմ ընկերների հետ կիսվել ինֆորմացիայով ու տպավորություններով, կարող եմ հեշտությամբ դա անել Memopin-ի հարթակով։
Ժամանակի ընթացքում հասկացանք, որ ոչ միայն սիրողական, այլեւ պրոֆեսիոնալ մակարդակում դրա կարիքը կա։ Օրինակ՝ հյուրանոցները կարող են այն կիրառել որպես գործիք իրենց հյուրերի հանգիստն ավելի հետաքրքիր ու հիշարժան դարձնելու համար։

18:00 | 28.04.23 | Articles | exclusive 18068
The Armenian travel platform Memopin helps to discover interesting places and share personal experiences. It allows making travel notes on a map, saving memorable suggestions, and creating captivating collections. With Memopin, it is also possible to plan and compile personal lists, thematic guides, share personal experiences and recommendations.
Memopin's co-founder Karen Vardazaryan told iTel.am about the creation and future plans of the platform.
Memopin's concept and creation
I graduated from the National Polytechnic University of Armenia, majoring in engineering. I love creative work, and design won over programming for me. I have worked in various design studios and gained my main experience from freelance work with various companies and clients. Later, I joined different IT companies. I worked at Picsart and was the head of the design team at Joomag.
Traveling is my hobby, and I have traveled a lot both alone and with family and friends. My friend, Alexander Amirbekyan and I decided to design the Memopin platform from scratch as our startup project.
The purpose of Memopin is to connect people's experiences. For example, if I have been to a city and discovered interesting places and want to share information and impressions with my friends, I can easily do that through the Memopin platform.
Over time, we realized that it is needed not only for travel enthusiasts but also at a professional level. For instance, hotels can use it as a tool to make their guests' stays more exciting and memorable.