13:21 | 06.06.23 | Նորություններ | 6866
Վիվա-ՄՏՍ-ը մշտապես իրականացնում է իր 3G/4G ցանցերի ընդարձակման եւ հզորացման աշխատանքներ Երեւանում եւ մարզերում:
2022թ. սկզբից առ այսօր Վիվա-ՄՏՍ-ը տեղադրել է 61 2G նոր կայան, 78 3G նոր կայան, ինչպես նաեւ՝ 258 4G/LTE նոր կայան:
Ներկայում Վիվա-ՄՏՍ-ի 2G ցանցը հասանելի է բնակչության 99.3%-ին, 3G ցանցը՝ 99.8%-ին, իսկ 4G/LTE ցանցը՝ 99.3%-ին:
2023թ. առաջին եռամսյակի դրությամբ մեկ բաժանորդին բաժին ընկնող զանգի տեւողության առումով եւս Վիվա-ՄՏՍ-ը շուկայի առաջատարն է (MOU): 2022թ. առաջին եռամսյակի համեմատությամբ զգալիորեն աճել է նաեւ ամսական կտրվածքով մեկ բաժանորդի կողմից սպառված բջջային ինտերնետի (բջջային հեռախոսով) ծավալը (39%): Մեծ պահանջարկ են վայելում Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից տրամադրվող թվային ծառայությունները, ներառյալ բազմապիսի հավելվածները՝ նախատեսված ֆինանսների կառավարման, ժամանցի, կրթության, առողջ ապրելակերպի համար:
«Վերջերս առաջինը Հայաստանում գործարկեցինք 5G ցանց՝ որպես թվայնացման կարեւոր նախապայման: Մեզ համար շարունակում է ռազմավարական կարեւորություն ներկայացնել 3G/4G ցանցերի զարգացումը, նոր կայանների տեղադրումը հատկապես մարզերում, ներառյալ՝ սահմանամերձ բնակավայրերում: Այս աշխատանքները ներառում են ցանցերի թե՛ ընդլայնում եւ թե՛ հզորությունների ավելացում: Նոր կայանների գործարկումը թույլ է տալիս ավելացնել ցանցի թողունակությունը, բարելավել ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների որակն ու արագությունը, ինչպես նաեւ էլ ավելի բարձրացնել ձայնային ծառայությունների որակը», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ունի ֆոտովոլտային արեւային համակարգի միջոցով էլեկտրասնուցվող 13 հիմնական կայան: Այն տեղանքներում, որտեղ էլեկտրամատակարարման կենտրոնացված համակարգը հասանելի չէ, Վիվա-ՄՏՍ-ը հիմնականում կիրառում է էլեկտրասնուցման հիբրիդային մեթոդ՝ արեւային ֆոտովոլտային կայաններ եւ կուտակիչ մարտկոցներ:
«Այլընտրանքային էներգիայի օգտագործումը ոչ միայն ստեղծում է մրցակցային առավելություն, այլեւ հնարավորություն ընձեռում նպաստել արդի բնապահպանական խնդիրների լուծմանը: Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից այլընտրանքային էներգիայի օգտագործումը բնական ռեսուրսների կառավարման ոլորտում ընկերության պատասխանատու մոտեցման ցայտուն օրինակ է»,- ասված է հաղորդագրությունում:

13:21 | 06.06.23 | News | 6949
Since 2022, Viva-MTS has installed 61 new 2G stations, 78 new 3G stations, as well as 258 new 4G/LTE stations.
Currently, Viva-MTS 2G network is available to 99.3%, 3G network is available to 99.8%, and 4G/LTE network - to 99.3% of the population.
As of the first quarter of 2023, Viva-MTS is also the market leader (MOU) in terms of call duration per subscriber. Compared to the first quarter of 2022, the volume of mobile Internet (via mobile phone) consumed by one subscriber on a monthly basis also increased significantly (39%). Digital services, including various applications for financial management, entertainment, education, healthy lifestyle, provided by Viva-MTS are on high demand.
“Recently, for the first in Armenia, we have launched 5G as an important precondition for digitization. At the same time, the development of 3G/4G networks, the installation of new stations, especially in regions, including border villages, continues to be of strategic importance for us. These works include both the expansion of networks and the addition of capacities. The launch of new stations allows to increase the bandwidth of the network, improve the quality and speed of Internet access services, as well as further increase the quality of voice services,” Armen Avetisian, Viva-MTS General Director said.
Viva-MTS has 13 base stations powered by photovoltaic solar system. In areas where the centralized power supply system is not available, Viva-MTS mainly uses a hybrid power supply method; solar photovoltaic plants and storage batteries.
“The use of alternative energy not only creates a competitive advantage, but also provides an opportunity to contribute to the solution of current environmental problems. Viva-MTS's use of alternative energy is a perfect example of the company’s responsible approach to natural resource management,” the news release reads.