17:03 | 27.06.23 | Նորություններ | 8869
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) Վայոց ձորի Եղեգիս խոշորացված համայնքում տեղադրել են արեւային էներգիայով եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ աշխատող շարժական «էլեկտրական հովիվներ»:
Դրանք հեշտությամբ տեղափոխվում են, ապահովում լոկալ աշխատանք, 10-15 րոպեի ընթացքում թույլ են տալիս ցանկապատել անհրաժեշտ տարածքը եւ ապամոնտաժվում կարճ ժամանակահատվածում:
Եղեգիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Սամվել Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է, որ  «էլեկտրական հովիվների» ներդրման երկրորդ փուլից հետո նույն տարածքում կենդանիների համար խոչընդոտներ են ստեղծվել:
«Հերմոն գյուղի վարչական տարածքում տեղադրված «էլեկտրական հովիվը» ծածկում է 1 հա տարածք: Այն կանխում է կենդանիների ներխուժումը եւ թույլ է տալիս խուսափել հնարավոր վնասներից»,- ասել է Սամվել Մարտիրոսյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) նվիրատվության արդյունքում Եղեգիս խոշորացված համայնքում ֆերմերային յոթ տնտեսության պահպանման հարց է կարգավորվում:
Էլեկտրական ցանկապատն աշխատում է բարձր լարմամբ, սակայն՝ հոսանքի ցածր ուժով (ամպերաժով): Դրա արդյունքում կենդանիները ֆիզիկապես չեն տուժում, այլ տհաճություն զգալով՝ այլեւս չեն մոտենում ցանկապատված տարածքներին: Համակարգը բաղկացած է արեւային պանելից, միկրոփոխակերպիչից, ակումուլյատորային մարտկոցից, էլեկտրական ցանկապատի գեներատորից եւ հեշտ մոնտաժվող ու ապամոնտաժվող ցանկապատից:

17:03 | 27.06.23 | News | 8860
Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) are embedding movable “electric fences” which are powered by solar energy and modern technologies in the Yeghegis enlarged community in Vayots Dzor.
They can easily be transported, ensure local work, allow to enclose the necessary territory within 10-15 minutes and can be dismantled in a short period of time.
Samvel Martirosyan, who is the deputy head of Yeghegis community, reports that after the second phase of establishing “electric fences” in the same area, bears faced obstacles to get into the territory.
“This particular electric fence, installed in the administrative district of the village Hermon, allows to cover an area of 1 ha. It protects against animal invasion attempts and damage,” said Samvel Martirosyan.
As a result of the donation by Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets, the issue of preservation of seven farms in the extended community Yeghegis is being solved.
An electric fence works with high voltage but low current (amperage). Consequently, animals are nor physically harmed, but feeling unpleasant, they no longer approach the enclosed territories. The system consists of a solar panel, a micro-inverter, a storage battery, an electric fence generator and easy-to-mount (easy-to-assemble) and dismantle fence.