10:40 | 13.10.23 | Նորություններ | 17003
Արդիականացումը Վիվա-ՄՏՍ-ում շարունակական գործընթաց է: Շարունակում են զարգանալ Հայաստանում միակ 5G, ինչպես նաեւ՝ 4G եւ 3G ցանցերը: Միաժամանակ, ցանցի արդիականացումը 21-րդ դարում պահանջում է բնապահպանական ու էներգախնայող լուծումների կիրառում:
Վիվա-ՄՏՍ-ի նվաճումներն արեւային էներգիայի կիրառման ոլորտում.
•    ընդհանուր առմամբ՝ արեւային էներգիայի կիրառման շնորհիվ մինչեւ 2023թ.-ի ավարտը գործառնական ծախսերի տնտեսումը կկազմի այնքան գումար, որքան կպահանջվեր վճարել մոտ 350 000 կՎտ/ժ էլեկտրական էներգիա սպառելու համար,
•    տարեկան կտրվածքով բջջային կապի հիմնական կայաններում տեղադրված արեւային համակարգերը եկող տարվանից կարտադրեն մոտ 520 000 կՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, բացի այդ, արեւային էներգիա օգտագործելու շնորհիվ նվազում են հիմնական կայաններում դիզելային վառելիքի առաքման/սպառման ծավալները,
•    տարեկան կտրվածքով Վիվա–ՄՏՍ–ը խնայում է մոտ 44 244 լիտր դիզելային վառելիք։ Միջազգայնորեն ընդունված չափանիշներով ֆոտովոլտային արեւային 38 կայանների շնորհիվ խնայվում է այնքան թթվածին, որքան տարեկան կտրվածքով կարող են արտադրել 7 460 ծառերը:
Վիվա-ՄՏՍ-ը «կանաչ» տեխնոլոգիաներ է կիրառում թե՛ բջջային կապի արդիականացման եւ թե՛ սոցիալական նախագծերում։
«Արեւային տեխնոլոգիաների ներդրումն ու տարածումը եղել եւ մնում է Վիվա-ՄՏՍ-ի օրակարգում: Ֆոտովոլտային արեւային համակարգերի ներդրումը ցանցի արդիականացման կարեւոր բաղադրիչ է, եւ մենք տարեցտարի ավելացնում ենք արեւային էներգիայով սնվող հիմնական կայանների քանակը: Արեւային էներգիան անվնաս է, վերականգնվող եւ չունի արտանետումներ: Բջջային կապի ենթակառուցվածքում ֆոտովոլտային արեւային համակարգերի ներդրումը կարեւոր է հատկապես այնպիսի վայրերում, որտեղ կենտրոնացված էլեկտրասնուցումը հասանելի չէ։ Այսպիսով՝ արեւային էներգիայից ոչ միայն չի տուժում բնությունը, այլեւ խնայվում են միջոցներ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Վիվա-ՄՏՍ-ը նախատեսում է մինչեւ տարեվերջ ֆոտովոլտային արեւային համակարգեր տեղադրել տարբեր մարզերում բջջային կապի շուրջ 25 բազային կայանում, այդ թվում՝ սահմանամերձ վայրերում: Սա՝ ի հավելում նախորդ տարիների նույնատեսակ 13 կայանի:
Արեւային համակարգերի կիրառումը կարեւոր է հատկապես այնպիսի հեռավոր տեղանքներում, որտեղ չկա կենտրոնացված էլեկտրամատակարարում, ճանապարհները դժվարանցանելի են, իսկ ձմռան ամիսներին եղանակային պայմանների պատճառով հաճախ մեծ դժվարությամբ է հնարավոր լինում դիզելային վառելիքը հասցնել կայան: Վիվա–ՄՏՍ–ի կայանները ձայնային կապի եւ ինտերնետի ծառայություններ են տրամադրում հեռավոր, այդ թվում ՝ սահմանամերձ բնակավայրերում, ռազմավարական նշանակության օբյեկտներում եւ տարանցիկ ճանապարհներին:
Նախագծի ավարտին Վիվա-ՄՏՍ-ը կունենա ֆոտովոլտային արեւային համակարգի միջոցով էլեկտրասնուցվող մոտ 40 հիմնական կայան: Այն տեղանքներում, որտեղ էլեկտրամատակարարման կենտրոնացված համակարգը հասանելի չէ, Վիվա-ՄՏՍ-ը հիմնականում կիրառում է էլեկտրասնուցման հիբրիդային համակարգեր. արեւային ֆոտովոլտային կայաններ եւ կուտակիչ մարտկոցներ: Հիբրիդային համակարգերով համալրված հիմնական կայաններում օրվա ցերեկային ժամերին էլեկտրասնուցումը կատարվում է արեւային էներգիայի շնորհիվ, իսկ մութն ընկնելուն պես միանում են լիցքավորված մարտկոցները, անհրաժեշտության դեպքում՝ նաեւ վթարային դիզելային շարժիչները»,- ասված ընկերության հաղորդագրությունում:

10:40 | 13.10.23 | Новости | 17101
Процесс модернизации в Вива-МТС непрерывен. Сети 4G и 3G, а также единственная в Армении сеть 5G постоянно развиваются. В то же время, модернизация сети в 21 веке требует внедрения экологических и энергосберегающих решений.
Вот достижения Вива-МТС в использовании солнечной энергии:
• в целом, к концу 2023 года экономия эксплуатационных расходов за счет использования солнечной энергии составит столько, сколько потребуется для оплаты потребления около 350 000 кВт/ч электроэнергии;
• солнечные системы, установленные на базовых станциях мобильной связи, со следующего года будут производить около 520 000 кВт/ч электроэнергии в год; кроме того, благодаря солнечной энергии сокращается объем потребляемого дизельного топлива на базовых станциях;
• ежегодно Вива-МТС экономит около 44 244 литров дизельного топлива. По международно признанным стандартам, 38 фотоэлектрических солнечных электростанций экономят столько же кислорода, сколько 7 460 деревьев производят за год.
В 21-ом веке социально ответственная компания должна не только заниматься созданием экономической ценности, но и максимально способствовать сохранению и развитию окружающей среды. Вива-МТС использует «зеленые» технологии как для модернизации мобильной связи, так и для социальных проектов.
«Вива-МТС всегда была привержена внедрению и распространению солнечных технологий. Фотоэлектрическая солнечная система является важным элементом модернизации сети, и мы ежегодно увеличиваем количество основных электростанций, работающих на солнечной энергии. Солнечная энергия безвредна, возобновляема и не имеет выбросов. Внедрение фотоэлектрических солнечных систем в инфраструктуру мобильной связи особенно важно в регионах, где централизованное электроснабжение недоступно. Поэтому от солнечной энергии не только не наносится вред природе, но и экономятся средства», - отметил генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
Только в текущем году Вива-МТС планирует установить фотоэлектрические солнечные системы примерно на 25 базовых мобильных станциях в различных регионах, включая приграничные районы, в дополнение к 13 подобным станциям, установленным в предыдущие годы.
Использование солнечных систем имеет особое значение в отдаленных районах, где нет централизованного электроснабжения, дороги труднопроходимы, а в зимнее время погодные условия часто затрудняют доставку дизельного топлива на станции. Станции Вива-МТС обеспечивают связь и доступ в интернет в отдаленных, в том числе приграничных регионах, на стратегические объекты, а также транзитные дороги.
По завершении проекта у Вива-МТС будет около 40 основных станций, питаемых фотоэлектрической солнечной системой. В регионах, где централизованная система электроснабжения отсутствует, Вива-МТС в основном использует гибридные системы электроснабжения, состоящие из солнечных фотоэлектрических систем и аккумуляторных батарей. Электроснабжение базовых станций, оснащенных комбинированными системами, осуществляется за счет солнечной энергии в дневное время; в ночное время электроэнергию обеспечивают заряженные аккумуляторы, а при необходимости — также дизельные генераторы. Кроме того, некоторые основные электростанции, работающие на солнечной энергии, подключены к централизованной системе электроснабжения.
Использование солнечных систем позволяет минимизировать выбросы и снизить затраты на техническое обслуживание.