15:40 | 18.10.23 | Նորություններ | 7494
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2022 թ․ հաղթող, Adobe-ի նախագահ, գլխավոր գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենը հատուկ Հայաստան է ժամանել ՀՀ նախագահից իր մրցանակը ստանալու համար։
Շանթանու Նարայենը միացել է Adobe-ին 1998 թվականին՝ որպես փոխնախագահ եւ ինժեներական տեխնոլոգիաների խմբի գլխավոր կառավարիչ։ 2005 թվականին նա դարձել է Adobe ընկերության նախագահ եւ գործադիր գործառնական տնօրեն, 2007 թվականին՝ գլխավոր գործադիր տնօրեն, իսկ 2017 թվականին՝ խորհրդի նախագահ։
Նա ԱՄՆ-Հնդկաստան Ռազմավարական գործընկերության ֆորումի փոխնախագահն է, ինչպես նաեւ հանդիսանում է Pfizer-ի խորհրդի անդամ: Նախկինում աշխատել է որպես Dell-ի տնօրեն, իսկ ավելի վաղ եղել է ԱՄՆ նախագահի կառավարման խորհրդատվական խորհրդի անդամ։ Շանթանու Նարայենը մի շարք հրատարակությունների կողմից ճանաչվել է որպես աշխարհի առաջատար գործադիրներից մեկը, այդ թվում՝ Barron-ի աշխարհի լավագույն գլխավոր գործադիր տնօրենների եւ Fortune-ի տարվա գործարարների ցուցակներում, ինչպես նաեւ Glassdoor-ի կողմից ճանաչվել է լավագույն գլխավոր գործադիր տնօրեն՝ աշխատակիցների արձագանքների հիման վրա:
Նարայենն այսօր հյուրընկալվել էր Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գրասենյակում եւ կիսվել իր մտքերով ու գաղափարներով։ Նրա խոսքով՝ Adobe-ը հպարտ է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանի՝ նորարություններով հարուստ ժառանգության մեջ․
«Ինձ համար մեծ պատիվ է լինել Բարձր տեխնոլոգիական ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի 2022թ դափնեկիրը եւ միանալ նախկին նշանավոր մրցանակակիրների խմբին, որոնք ձեւավորել են բարձր տեխնոլոգիաների լանդշաֆտը: Այս մրցանակը ընդգծում է տեխնոլոգիաների առանցքային դերը դրական փոփոխությունների առաջ մղման գործում՝ մարդկանց հնարավորություն տալով ստեղծագործել, սովորել, աշխատել եւ ապրել լիարժեք կյանքով: Adobe-ն հպարտ է իր ներդրումն ունենալ Հայաստանի՝ նորարություններով հարուստ ժառանգության մեջ: Ես իմ առաջիկա այցի ընթացքում ուրախությամբ կբացահայտեմ Հայաստանում հետագա տեխնոլոգիական աճի եւ նորարարության հեռանկարները»։
«Այս միջոցառումը, որը Հայաստանում իրականացվում է արդեն 13 տարի անընդմեջ եւ որին նույնքան ժամանակ աջակցում է Վիվա-ՄՏՍ-ը, բարձր արժեք է ներկայացնում Հայաստանի համար՝ համաշխարհային տեխնոլոգիաների բնագավառում իր հեղափոխական եւ նորարարական ավանդի շնորհիվ: Միջոցառման ընթացքում մեր երկիր են այցելում ոլորտի առաջատարները, ինչը եւս մեկ անգամ ընդգծում է Հայաստանի տեղը աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա։ Ներկայում աշխարհը գնում է թվային զարգացման ուղով։ Թվային փոխակերպումը առաջնահերթություն է ինչպես բիզնեսում, այնպես էլ ողջ աշխարհում։ Սա էլ իր հերթին ավելի է ընդլայնում հեռահաղորդակցության եւ տեխնոլոգիական այլ ընկերությունների գործունեության շրջանակը», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը։
«Մեծ պատասխանատվություն է ունենալ ՀՀ պետական մրցանակ եւ այն հանձնել աշխարհում տեխնոլոգիական ոլորտի այնպիսի հսկաների, ինչպիսիք են «Էփըլ Քոմփյութըր» կորպորացիայի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը, «Նեյշնլ Ինսթրումենթս» ընկերության համահիմնադիր Ջեյմս Թրուշարդը, «Նեսթ Լաբս» ընկերության հիմնադիր, IPod ապրանքանիշի ստեղծող Թոնի Ֆադելը, այսօր՝ «Ադոբ» ընկերության նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն Շանթանու Նարայենին։
Հայաստանի համար մեծ պատիվ է ընդունել տեխնոլոգիական ոլորտի հանրահայտ մարդկանց, որոնք իրենց գործունեությամբ տեխնոլոգիաների զարգացման գործում մեծ փոփոխություններ եւ լուծումներ են ներդրել՝ դյուրացնելով, նոր հարթության վրա բերելով մարդկության կյանքն ու կենսակերպը»,-նշել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Ռոբերտ Խաչատրյանը։
Սինոփսիս Արմենիայի տնօրեն, մրցանակաբաշխության կազմակերպչական հանձնաժողովի համակարգող Հովիկ Մուսայելյանն իր խոսքում ընդգծել է, որ Հայաստանն ունի բոլոր նախադրյալներն ու անհրաժեշտ ռեսուրսները համաշխարհային խաղացող դառնալու համար։
«Դժվար է հերքել, որ Հայաստանի մրցակցային առավելությունները սերտորեն կապված են բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի հետ։ Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի նման նախաձեռնությունները օգնում են կապեր ստեղծել եւ բարձրացնել Հայաստանի՝ որպես բարձր տեխնոլոգիաների աճող կենտրոնի տեսանելիությունը։ Վստահ ենք, որ տարիներ անց այս հեղինակավոր մրցանակը ստացած հսկաները կվերադառնան Հայաստան՝ իրենց հետ բերելով բարձր տեխնոլոգիաների գերժամանակակից մշակույթը՝ այդպիսով բարձրացնելով մեր պետության վստահությունը եւ համաշխարհային ճանաչումը՝ որպես գիտելիքի եւ ինտելեկտի վրա հիմնված երկիր»:
Նշենք, որ Վիվա-ՄՏՍ-ը Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերն է:

15:40 | 18.10.23 | News | 7408
The winner of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High-Tech for 2022 Shantanu Narayen, the Chair and CEO of Adobe, arrived in Armenia to receive the prize from the President of Armenia.
Shantanu Narayen joined Adobe in 1998 as vice president and General Manager of its engineering technology group. He became president and COO in 2005, CEO in 2007, and chairman of the board in 2017.
He is vice chairman of the US-India Strategic Partnership Forum and sits on the board of Pfizer. He previously served as a director of Dell and is a past member of the U.S. President’s Management Advisory Board. Shantanu has been recognized by several publications as one of the world’s leading executives, including Barron’s World’s Best CEOs and Fortune Businessperson of the Year lists, and named a Top CEO by Glassdoor based on employee feedback.
Narayen was hosted today in the office of Viva-MTS and shared his thoughts and ideas. He stressed that Adobe is proud to contribute to Armenia’s innovation-rich heritage:
“I'm deeply honored to receive the 2022 Global High-Tech Award of the Republic of Armenia and join the illustrious list of past recipients who've shaped the high-tech landscape. This award underscores the pivotal role of technology in driving positive change, enabling people to create, learn, work, and live more fulfilling lives. Adobe is proud to contribute to Armenia's rich tradition of innovation, and I'm excited to explore opportunities for further technological growth and innovation in Armenia during my upcoming visit.”
“This continuous event held in Armenia for the thirteenth time in a row and supported uninterruptedly by Viva-MTS delivers high value to Armenia, as truly revolutionary, game-changing world technology and business leaders visit our country, thus one more time underlining Armenia’s place on the technological map of the world. Nowadays world is changing through digital experience. Digital transformation is a top priority for business and states around the globe. This creates broader applications for telecommunications and other technological companies,” Armen Avetisian said.
“Today, having the RA state award and presenting it to such technological giants as Steve Wozniak, co-founder of Apple Computer Corporation; James Trushard, co-founder of National Instruments; and Tony Fadel, founder of Nest Labs and creator of the iPod brand, is a great responsibility. Adobe President and Chief Executive Officer Shantanu Narayen, among others.
It is a tremendous honor for Armenia to receive notable people from the technological field, whose activities have brought about significant changes and solutions in the development of technology, facilitating and elevating mankind's life and lifestyle to a new level. Their presence in our country serves to document and safeguard Armenia's future as a high-tech hub,” said RA Minister of High-Tech Industry Robert Khachatryan.
Hovik Musayelyan, director of Synopsys Armenia, coordinator of the organizing committee of the Award ceremony, emphasized in his speech that Armenia has all the prerequisites and necessary resources to become a global player.
“It is hard to deny that Armenia’s competitive advantages are closely associated with the High-Tech sector. Such initiatives like Global High tech State Award help to create connections and raise Armenia’s visibility as a high tech growing hub. We are confident that years later, the giants conferred this prestigious award will return to Armenia bringing with them state-of-the-art culture of high-tech, thus raising our state’s credibility and worldwide recognition as a country relying on knowledge and intellect.”
Viva-MTS is the general partner of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through High-Tech.