16:12 | 19.10.23 | Նորություններ | 8814
Հայաստանում գիտության զարգացմանն ուղղված ADVANCE հետազոտական դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST) գործընկեր վեց բարձրագույն ուսումնական եւ գիտահետազոտական հաստատությունների հետ համագործակցության համաձայնագրեր է ստորագրել։
FAST-ի հեղինակած ADVANCE դրամաշնորհային ծրագիրը նպաստում է հայաստանյան եւ միջազգային գիտական համայնքի միջեւ կապերի ամրապնդմանն ու միջազգային մրցունակ հետազոտություններում տեղացի գիտնականների ներգրավմանը՝ արտասահմանյան գիտական ղեկավարների մասնակցության շնորհիվ։ Ծրագիրը միավորում է միջդիսցիպլինար գիտական ճյուղերն ու մասնագետներին մեկ հետազոտական նախագծի շուրջ։
«Գիտելիքն է յուրաքանչյուր ազգի ուժի, բարգավաճման ու ժամանակակից մնալու գրավականը։ Առաջընթացի համար մենք պետք է շարունակաբար լայնացնենք գիտելիքի եւ նորարարության սահմանները: Ահա թե ինչու է ADVANCE հետազոտական դրամաշնորհային ծրագիրն այդքան կարեւոր․ այն առաջատար մեխանիզմ է, որը կարող է օգնել մեր ազգին գիտության միջոցով գրանցել աննախադեպ հաջողություններ ապագա տարիներին»,- նշել է FAST-ի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը։
Սփյուռքահայ եւ օտարազգի ինը գիտնական ներկայում ղեկավարում է հետազոտական նախագծերը, որոնցում ընդգրկված է 60 տեղացի եւ միջազգային հետազոտող։ Նախագծերն իրականացվում են կենսատեխնոլոգիաների, մեքենայական ուսուցման, համակարգչային տեսողության, նյութագիտության, կենսաինֆորմատիկայի, դեղերի հայտնագործման, տվյալագիտության, ռադիոկենսաբանության, մաթեմատիկական վերլուծության ուղղություններով:
Ծրագրի շրջանակում նշանակալի դեր է հատկացվում համալսարանների ու գիտահետազոտական կենտրոնների հետ համագործակցությանը: Նախագծերն իրականացվում են գործընկեր հաստատությունների՝ Երեւանի պետական համալսարանի, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի, ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի, ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի, ՀՀ ԳԱԱ Լ․ Ա․ Օրբելու անվան Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի եւ Հայաստանի կենսաինֆորմատիկայի ինստիտուտի մասնակցությամբ եւ օժանդակությամբ։
Երեւանի պետական համալսարանը ծրագրի առաջին գործընկեր բուհն է, որը նաեւ հանդես է գալիս որպես նախագծերի համաֆինանսավորող։ Համատեղ իրականացվող չորս նախագծից երկուսի դեպքում ԵՊՀ-ն հատկացրել է հիսուն տոկոսի չափով ֆինանսավորում։
«Մեքենայական ուսուցման ու կենսատեխնոլոգիաների ոլորտներում իրականացվող այդ նախագծերը նոր հնարավորություններ են բացում մեր գիտնականների առաջ՝ նրանց համար ապահովելով նորարարական ու միջազգայնորեն մրցունակ հետազոտություններ իրականացնելու եւ նոր ու կարեւոր արդյունքներ գրանցելու ոգեշնչող միջավայր: Իմ համոզմամբ բուհերի եւ գործարար ոլորտի ու մասնավոր այլ կազմակերպությունների սերտ համագործակցությունն է այն ճանապարհը, որը խթանելու է մեր երկրում կրթության ու գիտության զարգացումը»,- ասել է ԵՊՀ ռեկտոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը։
Մինչ օրս ծրագրի շրջանակում ներդրվել է 630,000 ԱՄՆ դոլար՝ ուղղված տեղացի հետազոտողների աշխատավարձերի, լաբորատոր օժանդակ նյութերի, գիտական ամսագրերում հոդվածներ հրապարակելու, միջազգային համաժողովներին մասնակցության, արտասահմանում համատեղ հետազոտական նախագծերում ընդգրկվելու, թիմերը ղեկավարող միջազգային գիտնականների ճամփորդական ծախսերի եւ դեպի Հայաստան այցելությունների, անհրաժեշտության դեպքում նաեւ արտոնագրի ծախսերի համար: Հետազոտական նախագծեր ղեկավարելուց զատ գիտական ղեկավարները Հայաստանում նաեւ անցկացնում են թեմատիկ դասախոսություններ, աշխատարաններ, որոնց մասնակիցների թիվն ավելի քան 550 է։

16:12 | 19.10.23 | News | 8820
Under the ADVANCE research grant program, dedicated to advancing scientific development in Armenia, the Foundation for Armenian Science and Technology (FAST) has established collaborative partnerships with six higher education and research institutions.
Designed by FAST, the ADVANCE program plays a pivotal role in fostering connections between the Armenian and global scientific communities and promoting the engagement of local researchers in internationally competitive research. One distinctive feature of ADVANCE is its ability to bring together diverse scientific disciplines and researchers under the umbrella of a single research project.
Dr. Armen Orujyan, the Founding CEO of the FAST, inviting the representatives of partner institutions to sign the cooperation document, noted: “It is the reservoir of knowledge that propels a nation toward modernity, strength, and prosperity. To stand at the forefront of progress, we must continually push the boundaries of knowledge and innovation. This is precisely why ADVANCE isn't just important; it is a pioneering vehicle that could help carry our nation into a bold future of unprecedented achievement.”
Both from the Armenian diaspora and abroad, are leading the research projects, with the participation of the 60 local and international researchers. These projects encompass a wide range of scientific domains, including biotechnology, machine learning, computer vision, material science, bioinformatics, drug discovery, data science, radiobiology, and mathematical analysis.
Within this initiative, great importance is placed on collaborating with universities and scientific centers. Each project receives essential support from partner institutions, including Yerevan State University, American University of Armenia, Institute of Molecular Biology of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Institute for Physical Research of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, L. A. Orbeli Institute of Physiology NAS RA and Armenian Bioinformatics Institute.
Yerevan State University serves as the first partner institution in this collaborative project, concurrently assuming the role of a co-financier. Notably, in two out of the four jointly executed projects, YSU has committed to providing fifty percent of the project's financing.
"These projects that are being carried out in two fields - machine learning and biotechnology, open up new opportunities for our scientists, providing them with an inspiring environment to conduct innovative and internationally competitive research, leading to the generation of novel and significant outcomes", said YSU Rector Hovhannes Hovhannisyan. He believes in the transformative potential of a robust collaboration between universities, the business sector, and private organizations, viewing it as the key driver for advancing education and science in Armenia.
So far, the project has seen an investment of $630,000, which has been allocated towards the salaries of local researchers, laboratory materials, publication of research articles in scientific journals, participation in international conferences, involvement in collaborative research initiatives abroad, travel expenses for international scientists leading the teams, and their visits to Armenia. Additionally, patent-related expenses are covered when necessary. One of the important components of the program is the active involvement of prominent scientists in the teaching process to convey the leading experience to the young generation. During three years, PIs conducted thematic lectures and workshops, drawing in more than 550 participants.