15:22 | 23.10.23 | Նորություններ | 17951
«Յուքոմ» ընկերության աջակցությամբ կայացել է Միկրոէլեկտրոնիկայի 18-րդ ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի արդյունքների ամփոփումը։
Օլիմպիադայում մրցել է 270 մասնակից 14 երկրից։ Այն, ինչպես միշտ, իրականացվել է երկու փուլով: Առաջին փուլն անցկացվել է 14 մասնակից երկրներում միաժամանակ` ստուգարքի ձեւով, իսկ երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլը, որը ներառել է համապարփակ լուծումներ պահանջող ճարտարագիտական բարդագույն խնդիրներ, կայացել է հոկտեմբերի 19-ին Հայաստանում՝ Սինոփսիս Արմենիայի Ուսումնական դեպարտամենտում:
Առաջին փուլին մասնակցած 270 մասնակցից 28-ն անցել է եզրափակիչ փուլ. նրանցից 12-ը Երեւանից է, մյուսները Հայաստան են ժամանել ԱՄԷ-ից, Բելառուսից, Բոսնիա եւ Հերցեգովինայից, Բրազիլիայից, Իրանից, Հորդանանից, Չիլիից, Պերուից, Ռուսաստանից, Սերբիայից եւ Վիետնամից:
«Օլիմպիադայի հիմնական նպատակներից մեկը միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտի երիտասարդ մասնագետների միջազգային համայնքի ձեւավորումն է։ Այս տարիների ընթացքում օլիմպիադային մասնակցել են հարյուրավոր բացառիկ երիտասարդներ աշխարհի ավելի քան 25 երկրներից, որոնք հանդիսանում են վաղվա առաջատար տեխնոլոգիաների կերտողները», - ասել է Օլիմպիադայի Կազմկոմիտեի փոխնախագահ, Սինոփսիս Արմենիայի տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։
«Տեխնոլոգիաներն այնպես են զարգացել, որ առանց միկրոէլեկտրոնիկայի հիմա հնարավոր չէ։ Ինքս 18 տարի այս միջոցառման կողքին եմ եղել, կամ ու կլինեմ, որովհետեւ հավատում եմ՝ ապագան անբաժանելի է միկրոէլեկտրոնիկայից, պետք է ամեն ինչ անել այս ուղղությունը խրախուսելու համար, հատկապես հայ երիտասարդների եւ ուսանողների շրջանում։ Ես նույնիսկ որդուս եմ քաջալերել, որ ուսանի միկրոնէլեկտրոնիկա, որովհետեւ դա է ապագան, տեխնոլոգիական հիմքն ու կորիզը, երբ խոսում ենք արհեստական բանականության եւ խելացի լուծումների մասին», - նշել է միկրոէլեկտրոնիկայի օլիմպիադայի գլխավոր աջակից՝ «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Օլիմպիադայի առաջին մրցանակակիր է դարձել Նիկոլա Բաբիչը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայից, երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Ֆիլիպ Ստեֆանովիչը Սերբիայից, երրորդ մրցանակին արժանացել են Ազրա Ելեզովիչը Բոսնիա եւ Հերցեգովինայից եւ Էդգար Պապյանը Հայաստանից։

15:22 | 23.10.23 | Новости | 18039
Итоги 18-й ежегодной Международной олимпиады по микроэлектронике, прошедшей при поддержке компании Ucom, были подведены на торжественной церемонии, состоявшейся на днях в Synopsys Армения.
В олимпиаде приняли участие 270 участников из 14 стран. Как всегда, она был реализована в два тура. Первый тур прошел одновременно в 14 странах-участницах в форме зачета, а второй, финальный тур, включавший в себя сложные инженерные задачи, требующие комплексного решения, был проведен 19 октября в Армении, в департаменте образования Synopsis Armenia.
Из 270 участников, принявших участие в первом туре, в финальный тур прошли 28, из них 12 из Еревана, остальные приехали в Армению из ОАЭ, Беларуси, Боснии и Герцеговины, Бразилии, Ирана, Иордании, Чили, Перу, России, Сербии и Вьетнама.
«Одна из основных целей олимпиады – формирование международного сообщества молодых специалистов в области микроэлектроники. За эти годы в олимпиаде приняли участие сотни исключительных молодых людей из более чем 25 стран мира, и именно они являются созидателями передовых технологий завтрашнего дня", - сказал Овик Мусаелян, вице-президент оргкомитета олимпиады и директор Synopsys Армения.
«Технологии развились так, что без микроэлектроники теперь невозможно обойтись. Я лично уже 18 лет поддерживаю это мероприятие и буду поддерживать, потому что считаю, что будущее неотделимо от микроэлектроники, нужно сделать все, чтобы продвигать это направление, особенно среди армянской молодежи и студентов. Я даже посоветовал своему сыну заняться изучением микроэлектроники, потому что она представляет будущее, основополагающую технологию, когда заходит речь об искусственном интеллекте и умных решениях", - сказал Ральф Йирикян, генеральный директор компании Ucom, основного партнера олимпиады по микроэлектронике.
Добавим, что Никола Бабич из Боснии и Герцеговины стал первым призером олимпиады, Филип Стефанович из Сербии занял второе место, Азра Елезович из Боснии и Герцеговины и Эдгар Папян из Армении поделили третье место.