10:51 | 04.12.23 | Հոդվածներ | exclusive 15639
«Ի՞նչ կլինի, եթե, երեւանյան Վերնսիաժում ներկայացված ապրանքներն օֆլայն հարթակից տեղափոխենք օնլայն». այս հարցով Երեւանում իր ելույթը սկսեց Avito ընկերության օգտատերերի նույնականացման պրոդուկտի ղեկավար Նատալյա Յումատովան։
2007թ.-ին Avito-ի հիմնադիրները նման գաղափար ունեցան, բազմաթիվ հայտարարություններ օֆլայնից տեղափոխեցին օնլայն՝ ստեղծելով հարթակ, որն այսօր արդեն աշխարհում խոշորագույնն է հայտարարությունների թվով։
180 մլն ակտիվ հայտարարություն, 10 գործարք վայրկյանում եւ ամսական 60 մլն օգտատեր։ Այսպիսի տեսք ունի Avito-ն հիմա՝ հիմնադրումից 16 տարի անց։
Armenian Code Academy (ACA)-ի հետ համատեղ Avito-ն Երեւանում Product Meetup է անցկացրել՝ առաջարկելով պրոդուկտի ղեկավարներին եւ դիզայներներին շփվել, փոխանակվել փորձով ու լավ ժամանակ անցկացնել։
Միջոցառման ընթացքում Նատալյա Յումատովան Itel.am-ի հետ կիսվել է հայտարարությունների խոշորագույն հարթակի աշխատանքի առանձնահատկություններով, պատմել Avito-ի փոխակերպումներ եւ համայնքի ձեւավորման կարեւորության մասին։
Օգնել հաճախորդներին պատմել իրենց մասին
Avito ընկերությունը հիմնադրվել է 2007թ.-ին։ Այն ժամանակ Ռուսաստանում արդեն կային կայքեր, որոնցում հնարավոր էր առցանց հայտարարություն տեղադրել։ Մոտավորապես 2010 թ.-ին, սակայն, մենք ռուսական շուկայում առաջատար դարձանք, իսկ Ռունետում՝ հինգերորդը՝ բովանդակության օգտատերերի ծավալով: Այսօր Avito-ն հայտարարությունների քանակով խոշորագույն կայքն է ամբողջ աշխարհում։
Նատալյա Յումատովան Նատալյա Յումատովան
Ընկերությունում աշխատում է մոտ 7500 մարդ, որոնցից 150-ը՝ իմ թիմում։ Մեր հիմնական գործառույթն է ստեղծել անվտանգ միջավայր ու մշակել պրոդուկտներ, որոնք կօգնեն հաճախորդներին պատմել իրենց մասին։
Խարդախության ու «բարմալեյների» դեմ պայքարը
Երբ խոսում ենք հայտարարությունների հարթակի մասին, կարեւորագույն գործոններից մեկը բովանդակության որակն է։ Օգտատերերը ցանկանում են առնչվել միայն բարեխիղճ, բարեհամբույր վաճառողների հետ, որոնք չեն խաբի եւ պատրաստ կլինեն օգնել ցանկացած հարցով։ Avito-ն հսկայական ջանքեր է գործադրում, որ հարթակում ամեն ինչ լինի հենց այդպես։
Մենք մեծ ներդրումներ ենք կատարում հեղինակության հաշվարկման գործընթացի մեջ։ Այդ նպատակով ներգրավում ենք ինչպես գաղտնի գնորդների, այնպես էլ՝ ստուգում բովանդակությունը արհեստական բանականության ալգորիթմների միջոցով։ Բացի այդ, աշխատում ենք լուծումների վրա, որոնք թույլ չեն տա անբարեխիղճ օգտատերերին հեշտությամբ շրջանցել մեր ստուգումները, ստեղծել երկրորդ, երրորդ հաշիվ, ծավալել խարդախ գործունեություն՝ վնաս պատճառելով մյուսներին։
Մարդկանց, որոնք անբարեխիղճ գործունեություն են ծավալում Avito-ում կամ նման այլ հարթակներում, մենք կատակով անվանում ենք «բարմալեյներ» (չարագործներ, ժպտում է – հեղ.): Այդ «բարմալեյներն» ամեն օր կատարելագործվում են, տեխնոլոգիապես զարգանում։ Հաճախ նման մարդիկ համագործակցում են ոչ պակաս տաղանդավոր ինժեներների հետ, քան շատ առաջատար ՏՏ ընկերություններ։ Նրանք նախագծում են լուծումներ, որոնք օգտատերերի համար կարող են ճիշտ այնպիսի տեսք ունենալ, ինչպես Avito-ն, ստեղծում են կրկնօրինակ կայքեր։ Առհասարակ, այսօր օնլայն հարթակում օգտատերերին մոլորեցնելու բազմաթիվ հնարքներ կան։ Հենց այդ պատճառով խարդախության դեմ պայքարը պրոդուկտի հետ աշխատանքի կարեւորագույն մաս է։
Երբ Avito-ն դարձավ խոշորագույն հարթակ, միլիոնավոր պարկեշտ օգտատերերից բացի, մեզ միացան նաեւ բազմաթիվ մարդիկ, որոնց մտադրություններն «այնքան էլ մաքուր չէին»։ Այնուամենայնիվ, ընկերությունը ակտիվ պայքարում է բոլոր տեսակի «բարմալեյների» դեմ, եւ երեք տարվա ընթացքում հարթակում ապօրինի միջադեպերի թիվը նվազել է 65 անգամ։
Հայտարարությունների առցանց հարթակից՝ առաջատար ՏՏ ընկերություն
Գոյության 16 տարվա ընթացքում Avito-ն շատ է փոխվել։ Սկսելով որպես հայտարարությունների առցանց հարթակ՝ այսօր առաջատար ՏՏ ընկերություն ենք։ Գործարկումից հետո՝ 2007-2015 թթ. ընկերությունում լայնածավալ աճի փուլ էր: Սա տեղի էր ունենում մարքեթինգային արշավների, նոր կատեգորիաների մեկնարկի եւ վաճառքի բաժնի գործունեության շնորհիվ: Այս շրջանում Avito-ն մրցակցային առավելություններ ստացավ շուկայի մյուս խաղացողների հանդեպ։ Շուտով մենք գործարկեցինք նաեւ եզակի ավտոմատացված մոդերացիա:
2015 թ.-ից Avito-ն առավել շատ կենտրոնացավ օգտատերերի վրա։ Մեզ համար շատ կարեւոր էր հաճախորդների փորձառությունը, պրոդուկտի հետ աշխատանքը։ Avito-ում գործարկվեցին պրոդուկտի հետ աշխատանքի ներքին գործընթացներ, երբ մենք այն «անցկացնում էինք» այսպես կոչված «gate»-երով՝ գաղափարից մինչեւ մասսայական ներկայացում լսարանին։ Հիմնվեց UX լաբորատորիան, որն առ այսօր օգնում է տարատեսակ հետազոտություններով։ Ունենք պրոդուկտների խմբագրական պրոֆեսիոնալ թիմ, որն ակտիվ աշխատում է տեքստերի հետ։ Avito-ում փոխակերպումը մշտական գործընթաց է: Այս ամենը տեղի է ունենում նաեւ այն պատճառով, որ շուկայում հայտնվում են մրցակիցներ, եւ առաջատարի դիրքը պահպանելու համար պետք է անընդհատ աճել ու կատարելագործվել։
Այս տարիների ընթացքում մենք կուտակել են փորձ, որով էլ ցանկանում ենք կիսվել Երեւանում։ Հուսանք՝ այն հետաքրքիր կլինի տեղի մասնագետների համար։
«Հայաստանում ցանկանում ենք ընկերներ գտնել»
Avito ընկերությունը գիտի, որ Հայաստանում ակտիվ զարգանում է ՏՏ համայնքը։ Մենք ցանկանում ենք այստեղ գտնել մասնագետների, գուցե նույնիսկ՝ ընկերությունների, որոնց հետ կկարողանաք փոխանակվել փորձով, նման հանդիպումներ անցկացնել, պատմել մեր շուկաների ու պրոդուկտի հետ աշխատանքի առանձնահատկությունների մասին։ Կարելի է ասել՝ այսօր Երեւանում ենք, որ ընկերներ գտնենք (ժպտում է- հեղ.):
Հայկական շուկայում գործում է Avito-ի նման հարթակ՝ List.am-ը: Կարող եմ ասել, որ մեր շուկաներն իրար նման են թե՛ խարդախությունների ակտիվության, թե՛ գործարքների փորձի առումով։
Կարծում եմ՝ հարթակն առավել անվտանգ դարձնելու, հաճախորդի հետ աշխատանքի, պրոդուկտների եւ ծառայությունների մշակման մեր փորձը կարող է օգտակար լինել նաեւ հայկական շուկայի համար։ Մենք մեծապես կարեւորում ենք կապերն ու շփումները, որոնք կարող են հաստատվել Հայաստան կատարած այցի ընթացքում։

10:51 | 04.12.23 | Статьи | exclusive 15720
«Что будет если перенести товары, представленные на ереванском Вернисаже из офлайн площадки в онлайн?». Именно с этого вопроса начала свое выступление в Ереване директор по продукту для идентификации пользователей компании Авито Наталья Юматова.
В 2007 году основатели крупнейшего теперь классифайда в мире взяли за основу примерно такую же идею, перенесли площадку объявлений из офлайна в онлайн и запустили Авито.
180 млн активный объявлений, 10 сделок каждую секунду и 60 млн пользователей ежемесячно. Так платформа выглядит сегодня, через 16 лет после основания.
Авито, совместно с Armenian Code Academy (ACA), провела Product Meetup в Ереване, предлагая более 100 менеджерам по продукту и дизайнерам пообщаться, обменяться опытом и хорошо провести время.
В ходе мероприятия Натальей Юматова поделилась с Itel.am особенностями работы крупнейшего классифайда в мире, рассказала о трансформации Авито и почему так важно комьюнити.
Помочь клиентам рассказывать о себе
Компания Авито была основана в 2007 году. На тот момент в России уже существовали сайты с онлайн объявлениями, но примерно в 2010 году мы стали самой крупной площадкой на российском рынке и где-то пятыми в Рунете по объему пользователей контента. Сегодня Авито крупнейший классифайд с точки зрения объема объявлений во всем мире.
Наталья Юматова Наталья Юматова
На текущий момент в компании работает примерно 7 500 человек, 150 из них - в моей команде. Мы работаем над созданием безопасной среды и продуктами, которые помогают клиентам рассказывать о себе на площадке.
Фрод и борьба с «бармалеями»
Когда речь идет о площадки объявлений, важнейшим фактором является качество контента. Пользователи хотят взаимодействовать только с хорошими, дружелюбными продавцами, которые их не обманут и помогут решить проблему.
Авито предпринимает огромное количество усилий, чтобы на площадке все было именно так. С одной стороны,  мы вкладываем много усилий и инвестиций в расчет репутации: подключаем тайных покупателей, проверку контента умными алгоритмами искусственного интеллекта, собираем обратную связь от покупателей и т.п  С другой стороны, работаем над тем, чтобы у недобросовестных пользователей не было простой и дешевой возможности создать второй и следующий аккаунт, легко обходить наши проверки, причиняя вред покупателям.
Пользователи, которые ведут недобросовестную деятельность на Авито или других площадках, назовем их «бармалеями» (улыбается – ред.), тоже развиваются технологически. У них не менее талантливые инженеры, чем во многих передовых IT компаниях. Они проектируют решения, которые могут выглядеть для пользователей точно так же, как и наша площадка.  Например, создают сайты-двойники, которые очень похожи на Авито. В онлайне можно придумать множество уловок, которые с легкостью введут пользователей в заблуждение, поэтому антифрод направление — одно из важнейших в работе с продуктом.
Когда Авито стала одной из крупнейших площадок, кроме миллионов порядочных пользователей, к нам, конечно, пришли и те, у кого не самые чистые намерения. Но мы активно боремся с этими «бармалеями»: число противоправных инцидентов на платформе за три года снизилось в 65 раз.
Из площадки онлайн объявлений - в прогрессивную IT компанию
За 16 лет существования компания Авито сильно изменилась. Можно сказать, что, начиная как онлайн площадка объявлений, сегодня Авито - прогрессивная IT компания со своими особыми методиками работы. После запуска, в 2007-2015 годы в компании происходил этап экстенсивного роста. Мы росли за счет маркетинговых компаний, запуска новых категорий и активностей отдела продаж. У нас появлялись конкурентные преимущества относительно рынка. Вскоре мы запустили уникальную автоматизированную модерацию.
С 2015 года компания стала фокусироваться на пользователях. Мы сделали акцент на опыт клиентов, начали углубляться в процессы продуктовой работы. В Авито запустились внутренние процессы работы с продуктом, когда мы «прогоняли» его по так называемым «гейтам» - от идеи до масштабирования на всю аудиторию. Была основана UX-лаборатория, которая и сейчас помогает с качественными исследованиями, с текстами активно работает профессиональная продуктовая редакция. Трансформация – постоянный процесс. Это все произошло в том числе и потому, что на российском рынке появилось больше конкурентов и, чтобы оставаться лидером, нужно постоянно расти, становиться лучше.
За это время мы накопили опыт, которым хотели бы поделится и в Ереване. Надеемся, что это будет интересно местным ребятам.
«Мы в Армении, чтобы найти друзей»
В компании Авито знают, что в Армении бурно развивается IT-сообщество. Мы хотим найти здесь ребят, может, даже компании, с которыми мо欬но обмениваться опытом, проводить подобные встречи, делится особенностями рынков и подходами к продуктовой работе. Можно сказать, что сегодня мы в Ереване, чтобы найти друзей (улыбается – ред.).
На армянском рынке есть похожий на Авито сервис – List.am. Могу сказать, что наши рынки не сильно отличается друг от друга, как с точки зрения фрод-активности, так и в плане транзакционного опыта. Думаю, акценты на то, как делать площадку более безопасной, развивать продукты и сервисы, которые помогают клиентам совершать правильный выбор, будут полезны также и армянскому рынку.
Цель нашего визита и этой встречи-обмен опытом. Мы очень ценим контакты, которые могут наладиться в ходе нашего визита в Ереван.