17:21 | 14.12.23 | Նորություններ | 22544
Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը եւ «Արեւորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանն այցելել են Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի Ռինդ բնակավայր:
Տեղի մանկապարտեզում տեղադրվել է 10.3 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան, որը հնարավորություն է տալու արեւի ճառագայթներից ստացված էլեկտրականությամբ ջեռուցել մանկապարտեզի շենքը:
«Ucom-ը, որպես կապի ազգային օպերատոր, աջակցում է Հայաստանում կանաչ տնտեսության զարգացմանը, եւ նախաձեռնությունը դրա վառ օրինակներից մեկն է: Այս արեւային կայաններն առաջիկա 20-25 տարիների ընթացքում մեր զավակներին կջերմացնեն ու ամենակարեւոը բնությանը վնաս չեն պատճառի, քանի որ արեւային կայանը բացարձակ անվնաս է: Սա կարեւոր առաքելություն է նաեւ էկոկրթության տարածման առումով: Մենք մշտապես օգնելու ենք խթանել կանաչ հայեցակարգը»,-նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս համագործակցությունը իրականություն է դարձել 2023թ. օգոստոսին Ucom ընկերության եւ «Արեւորդի» հասարակական կազմակերպության կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակում: Ըստ համագործակցության հուշագրի` աջակցությունը, ի սկզբանե, նախատեսված է եղել այլ միջոցառումների համար, սակայն արցախցիների բռնի տեղահանման եւ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում բնակեցման հետեւանքով այդ աջակցությունը նպատակաուղղվել է ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
«Բնության եւ մշակութային հուշարձանների պահպանությունը, էկոմշակույթի տարածումը մեզ համար կարեւոր նշանակություն ունի, եւ մեր գործունեությամբ մենք նպաստում ենք էկոշարժման զարգացմանը, որպեսզի կարողանանք պահպանել հայրենի բնությունը: Այս ճանապարհին մեր կարեւոր գաղափարակիցներից է Ucom-ը, որի աջակցությունը մեծապես օգնում է ավելի մասշտաբային ծրագրեր կյանքի կոչելու համար»,-նշել է «Արեւորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
Այցելության ընթացքում երկու ընկերությունների ղեկավարները շրջայց են կատարել մանկապարտեզների շենքերում, ծանոթացել պայմաններին:

17:21 | 14.12.23 | Новости | 22647
Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян и директор Общественной организации «Ареворди» Сона Калантарян посетили село Ринд, расположенное в общине Арени Вайоцдзорской области.
В одном из местных детских садов была установлена солнечная электростанция мощностью 10,3 кВт, которая позволит обогревать здание дошкольного учреждения при помощи электричества, полученного в результате преобразования энергии солнечных лучей.
«Как национальный оператор связи, Ucom активно поддерживает развитие зеленой экономики в Армении, и данная инициатива – один из ярких тому примеров. Эти солнечные электростанции будут греть наших детей в ближайшие 20-25 лет, и, что очень важно, они не нанесут ущерб окружающей среде, потому что такие установки совершенно безвредны. Еще одна важнейшая миссия в рамках этого начинания – распространение экологической грамотности. Мы всегда будем стремиться продвигать зеленую концепцию», - отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Данная инициатива стала возможной в результате подписания в августе 2023 года меморандума о сотрудничестве между компанией Ucom и Общественной организацией «Ареворди». Согласно меморандуму, первоначально помощь предназначалась для иных мероприятий, однако после вынужденного переселения арцахцев и их размещения в различных районах Армении меры поддержки были направлены на развитие объектов инфраструктуры.
«Для нас особую важность представляют сохранение природных и культурных памятников и распространение экокультуры, наша деятельность направления на развитие экодвижения, которое позволит нам сохранить родную природу. Одним из наших главных единомышленников и партнеров на этом пути является Ucom, чья поддержка очень помогает нам воплощать в жизнь более масштабные программы», - рассказала директор общественной организации «Ареворди» Сона Калантарян.
В ходе визита руководители двух организаций посетили детские сады и ознакомились с условиями их жизни.