14:57 | 02.02.24 | Հոդվածներ | exclusive 20751
Ամերիկաբնակ հայազգի Պաոլո Փիրջանյանի հիմնադրած Embodied, Inc. ընկերությունը ռոբոտաշինության եւ արհեստական բանականության ոլորտի առաջատար է։ Embodied-ի ստեղծած առաջադեմ ռոբոտ ուղեկիցները բարելավում են անհատների եւ ընտանիքների կյանքի որակը:
Moxie AI ռոբոտն արժանացել է Լաս Վեգասում անցկացվող CES 2024 նորարարական մրցանակաբաշխության գլխավոր մրցանակի` «արհեստական բանականություն» անվանակարգում։ Որպես նորարարական ստեղծագործություն, Moxie-ն կերտում է երեխաների համար ինտերակտիվ եւ կրթական տեխնոլոգիաների ապագան։
Պաոլո Փիրջանյանը ծագումով Իրանից է, տեղափոխվել է Դանիա, այնուհետեւ՝ ԱՄՆ: Վաղ տարիքից հետաքրքրվել է համակարգիչներով եւ ծրագրավորմամբ: Նրա տպավորիչ կարիերան ներառում է NASA JPL-ում աշխատանքը։ Փիրջանյանը ղեկավար պաշտոններ է զբաղեցրել iRobot-ում, Evolution Robotics-ում:
Պաոլո Փիրջանյանն iTel.am-ին պատմել է անցած ճանապարհի, մանկության երազանքի, Moxie-ի ստեղծման, Հայաստանում ռոբոտաշինության ոլորտի զարգացման իր տեսլականի ու ներդրումների մասին։
Սերը տեխնոլոգիաների հանդեպ եւ NASA-ում աշխատանքը
Փոքր տարիքից գիտաֆանտաստիկ (Sci-fi) ֆիլմեր շատ էի սիրում, Star Wars-ն ինձ շատ էր հետաքրքիր։ Ուզում էի իմանալ՝ ինչպես են ռոբոտներն աշխատում ու ինչպես կարող է մարդը ռոբոտ ստեղծել։ Երբ առաջին համակարգիչս ունեցա, այդ ժամանակ Pixar-ը թողարկեց Luxo JR անիմացիոն մուլտը, որն ավելի վառեց հետաքրքրությունը, թե ինչպես համակարգչով ստեղծվածը կարող է մարդու մոտ զգացմունք առաջացնել։ Ինքնուրույն սկսեցի ծրագրավորում սովորել, դպրոցական տարիներին ամառներն սենյակումս էի անցկացնում, փակվում ու ուսումնասիրում էի ծրագրավորում, փորձում ինքս ծրագրեր գրել։
Որոշեցի՝ համալսարանում համակարգչային գիտություններ պետք է ուսումնասիրեմ, որտեղ էլ կյանքումս առաջին անգամ տեսա ռոբոտ, որը մեծ ու տգեղ սարք էր, բայց նաեւ՝ շատ հետաքրքրիր։ Այդպիսով, դոկտորական աշխատանքս ռոբոտաշինության ոլորտում պաշտպանեցի։
Այնուհետեւ դիմեցի NASA, ընդունվեցի աշխատանքի՝ Դանիայից տեղափոխվելով Միացյալ Նահանգներ։
NASA-ում դեպի Մարս ռոբոտներ ուղարկելու ծրագրի վրա էի աշխատում։ Այդ նախագծի նպատակն էր Մարսում ռոբոտների միջոցով բնակավայր կառուցել, որտեղ հետագայում մարդիկ կապրեն։
Առաջին ստարտափն ու iRobot-ի տեխնիկական տնօրեն դառնալը
Շատ էի սիրում NASA-ում աշխատանքս, սակայն 2001 թվականին հաջողակ ձեռներեց Բիլ Գրոսը, որը բազմաթիվ մեծ ընկերությունների հիմնադիր է, կապվեց ինձ հետ ու հրավիրեց միանալ իրեն որպես տեխնիկական տնօրեն հիմնել նոր ռոբոտաշինական ընկերություն՝ Evolution Robotics-ը։
Ինձ հետաքրքրեց առաջարկը։ Այդ ժամանակ ձեռներեցության մասին գրեթե ոչինչ չգիտեի ու ուզում էի տեսնել, թե ինչպես են հիմնում նոր ընկերություն, շփվում ներդրողների հետ։ Սա, կարելի է ասել, որ իմ առաջին ստարտափային փորձն էր, ինչը բավականին բարդ էր։
NASA-ից դուրս եկա ու մշակեցինք այնպիսի տեխնոլոգիա, որն աշխարհում դարձավ առաջիններից մեկը ռոբոտաշինության ոլորտում։ Այն օգնում էր ռոբոտին գծել տան քարտեզ եւ ինքնավար մեքենայի նման աշխատել։
Ռոբոտիկան նոր էր զարգանում այդ տարիներին եւ նմանատիպ ընկերություններից ամենահայտնին՝ iRobot-ը, որը ռոբոտ փոշեկուլ էր արտադրում, հետաքրքրվեց մեր տեխնոլոգիայով եւ գնեց մեր ընկերությունը։ Ես էլ դարձա iRobot-ի տեխնիկական տնօրենը, եւ 20 միլիոնից ավելի ռոբոտ ստեղծեցինք։
Moxie-ն՝ մանկության երազանք
Երեք տարի աշխատելով iRobot-ում՝ որոշեցի հետ գնալ դեպի մանկության երազանքս։ Pixar-ի անիմացիոն ֆիլմից ոգեշնչված՝ ուզում էի ստեղծել ռոբոտ, որը մարդկանց կօգնի հոգեպես, կկրթի նրանց ու կփարատի միայնության զգացումը։ Ամերիկայի նման երկրում միայնությունը, իսկապես, մեծ խնդիր է։ Հայաստանում սա դեռ այդքան ընդգծված չէ։
Ըստ վիճակագրության՝ Միացյալ Նահանգներում հինգ երեխայից մեկի մոտ հանդիպում է աուտիզմ կամ նյարդային զարգացման խանգարումներ։ Երեխայի հետագա զարգացումն ապահովելու համար անհրաժեշտ է հոգեբանների, հոգեթերապեւտների կողմից տարվող ինտենսիվ մասնագիտական աշխատանք, օգնություն։
Երեխաներին սոցիալական հմտություններ սովորեցնելու խնդիր կա։ Թերապիան, սակայն, թանկ է եւ մասնագետները բավարար չեն։ Ամեն հոգեթերապեւտին 350-ից ավելի երեխա է հասնում, որոնք շաբաթական միջինում 20 ժամ պարապելու կարիք ունեն։
Սպասման ցանկը երկար է, գուցե 1 տարուց էլ ավելի ձգվի, ինչը ճակատագրական կարող է լինել երեխայի համար այդ փուլում։ Բացի այդ, թերապիայի մեկ ժամը շատ թանկ է, օրինակ՝  Կալիֆոռնիայում 400-ից մոտ 500 դոլարի հասնում։ Շատ ծնողներ չեն կարողանում վճարել։
Այս պարագայում կարող են օգնության հասնել տեխնոլոգիաները։ Նպատակն էր ստեղծել այնպիսի ռոբոտ, որը կկարողանա խնամել երեխային, հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերի մարդու նման, հասկանա նրան, ըմբռնի ու ընկալի երեխայի էմոցիաները եւ այլն։ Սա շատ դժվար էր եւ մեզանից մոտ 8 տարի պահանջվեց մշակելու ու ռոբոտը վերջնական արդյունքի հասցնելու համար։
Այս տարի միայն ԱՄՆ շուկայում ունենք մի քանի տասնյակ հազարավոր օգտատեր, մյուս տարի ծրագրում ենք մտնել համաշխարհային շուկա եւ հարյուր հազարների հասցնել նրանց թիվը։
Ինչո՞ւ են երեխաները սիրում Moxie-ին
Այլ ռոբոտների համեմատ՝ առաջին առավելությունը մեր մշակած տեխնոլոգիան է։ Moxie-ն ամբողջապես ինքնավար է ու կարող է ինքնուրույն շփում հաստատել։ Շատ ընկերություններ մանիպուլյացիաների են դիմում եւ ռոբոտի միջոցով մարդն է հեռավար կառավարում ու երկխոսություն վարում օգտատերերի հետ, ինչն այնքան էլ ազնիվ չէ եւ դա առանձնապես երկար կյանք չի կարող ունենալ։
Մենք առաջինն ենք, որ ստեղծել ենք այնպիսի տեխնոլոգիա, որը կարողանում է ամբողջովին ինքնուրույն շփվել մարդկանց հետ։ Երկրորդ հերթին, շատ կարեւոր է դիզայնը ու Moxie-ի կերպարը։ Մեզ մոտ աշխատում են Pixar-ից, Disney-ից եկած լավագույն մասնագետներ, որոնք մանրակրկիտ կերտում են կերպարը։ Moxie-ն շատ էմոցիաներ է արտահայտում, ունի բազմաթիվ դիմային արտահայտություններ եւ կարողանում է կապ ստեղծել երեխայի հետ։
Embodied-ի թիմը եւ Հայաստանում արտադրությունը
Ընդհանուր 60 հոգի ենք, մոտ 20-ը Հայաստանից է, նրանք մեզ հետ են հիմնադրումից ի վեր։ Ռոբոտաշինությունը կոմպլեքս ոլորտ է ու տարբեր ուղղությունների մասնագետների է համախմբում. տեխնոլոգիայի, էլեկտրոնիկայի, ծրագրային ապահովման, արհեստական բանականության, դիզայնի համախումբ է։ Բացի այդ, աշխատում ենք մանկաբույժների հետ մասնագիտական օգնության ու ճիշտ թիրախավորված բովանդակության համար։
Այսպիսի կոմպլեքս ծրագրերը ոչ միշտ են հաջողում, անհրաժեշտ է կարողանալ այս թիմերի կապը եւ համագործակցությունը ճիշտ ապահովել։ Այստեղ կարեւոր է թիմի մշակույթը։ Դժվար խնդիրները հնարավոր է լուծել տարբեր թիմերի համագործակցության արդյունքում։
Հայաստանում ունենք շատ տաղանդավոր ինժեներներ, որոնք աշխատում են արհեստական բանականության, համակարգչային տեսության վրա։ Ծրագրային ապահովման 90 տոկոսը, կարելի է ասել, որ հայ մասնագետներն են մշակում։ Նպատակ ունենք նաեւ այստեղ արտադրել ռոբոտներ։ Սա ռազմավարական որոշում է, որ կարողանանք ռոբոտաշինությունում մեր երկիրը դիրքավորել որպես առաջատար երկիր։ Ապագայում այն կարեւոր ճյուղ է լինելու եւ կփոխի աշխարհը։ Ռոբոտաշինությունը կարող է տնտեսապես զարգացնել մեր երկիրը։ Մեր փորձառությունը բերում ենք այստեղ՝ ցանկանալով համագործակցել տարբեր պետական կառույցների հետ։
ՀՀ-ում ռոբոտաշինությունը զարգացնելու առաջնային քայլեր՝ Կորեայի օրինակով
Շատ տարբեր եւ պարզ գործընթացներ պետք է կատարվեն։ Ես նման օրինակ տեսել եմ Հրվ․ Կորեայում։ 2007 թվականին այնտեղի կառավարությունը որոշեց, որ պետք է մրցեն Ճապոնիայի հետ՝ լինելով բավականին հետ այդ ոլորտում։ Կազմակերպեցին պետական, մասնավոր եւ կրթական ծրագրերի համատեղ լուծումներ ու կարողացան շատ արագ զարգացնել։ Ինքս որպես խորհրդատու էի հանդես գալիս։ Հրվ․ Կորեայի կառավարությունը մեկ միլիարդ դոլար ներդրում կատարեց, որին միացան նաեւ համաշխարհային այլ խոշոր ներդրողներ, ու ներդրումները տասնապատկեցին՝ դարձնելով 10 միլիարդ դոլար։ Սա ռազմավարական էր իրենց համար եւ հիմա Հրվ․Կորեան այս ոլորտում աշխարհում առաջիններից մեկն է։
Գործընթացին, առաջին հերթին, պետք է մասնակցի կառավարությունը։ Անհրաժեշտ են ներդրումներ, որպեսզի մրցենք համաշխարհային բեմում։ Տաղանդ ու փորձառություն ունենք, հարկավոր է համագործակցություն ձեւավորել։ Այստեղ էլ տարբեր նախարարություններ պետք է միասնական աշխատեն, ներդրում կատարեն համալսարաններում, ներգրավեն նաեւ մասնավոր ընկերությունների։ Պետք է թիրախավորել համաշխարհային շուկան։ Կարող ենք արտադրել Հայաստանում, բայց վաճառել գլոբալ շուկայում։
Հայաստանը՝ համաշխարհային ներդրողներին գրավող միջավայր
Մենք շատ տաղանդավոր մասնագետներ ունենք, որոնք ավելի էժան են, քան՝ ԱՄՆ-ում: Չինաստանը կարողացավ արդյունաբերական կենտրոն դառնալ աշխարհում նաեւ էժան աշխատուժի շնորհիվ։ Սա ռազմավարական առավելություն դարձավ իրենց համար, հասկացան՝ էժան աշխատուժը կարող են ծառայեցնել իրենց օգտին։ Հայաստանում շատ տաղանդավոր AI մասնագետներ կան, որ ԱՄՆ-ում 4-5 անգամ ավելի թանկ են վարձատրվում։ Եթե օգտվենք մեր այս հնարավորությունից, կարող ենք ներդրումներ բերել։
Այս գործընթացը հիմա ընթացքի մեջ է, ես տեսնում եմ բազմաթիվ միջազգային ընկերություններ, որ ներդրումներ են կատարում այստեղ։ Մենք էլ այդ օրինակներից մեկն ենք, փոքր թիմ ենք, բաց տարեկան մոտավորապես $1,5 մլն․ ներդնում ենք կատարում։ Պատկերացրեք, որ մեր թիմն այստեղ ավելի մեծանա ու ընդարձակվի՝ հասնելով հազարի, որքան մեծ կլինի մեր ներդրումը, կհասնի մոտ $50-ից $100 միլիոնի։
Embodied-ի կրթական ծրագրերն ու ներդրումները
Մենք համագործակցում ենք ACA-ի հետ, մեր սկսնակ մասնագետները կրթական ծրագրեր են անցնում այնտեղ։ Օրինակ՝ Արցախից սկսնակ մասնագետ ունենք, նրան սովորեցնում ենք մեր ծրագրերը եւ աջակցում, որպեսզի դառնա թիմի լիիրավ անդամ։
Սփյուռքահայ հրեշտակ ներդրողներ կան, որոնք հետաքրքրված են Հայաստանում, հայկական թիմերում ներդրումներով։ Ինքս տարբեր ներդրումային խմբերում եմ ներգրավված: Հայկական ստարտափները մեզ ներկայացնում են իրենց գաղափարները, մենք էլ ներդրումներ ենք կատարում։ Բացի ֆինանսական օգնությունից, նաեւ գիտելիքով ու մեր կուտակած փորձով ենք աջակցում նրանց, խորհուրդներ տալիս ստարտափի տարբեր փուլերի համար։
Ռոբոտները կիշխե՞ն մարդկանց․ միֆեր ու վախեր
Ամեն անգամ, երբ նոր տեխնոլոգիա է ստեղծվում, միշտ վախենում ենք, թե ի՞նչ է լինելու ու ինչպե՞ս է այն ազդելու մարդկանց կյանքի վրա, իշխելո՞ւ է մարդկանց, թե՞ ոչ, ի՞նչ կլինեն մեր տվյալների անվտանգության հարցերը։ Յուրաքանչյուր նոր տեխնոլոգիայի շուրջ այս միֆերը պտտվում են, հատկապես՝ արհեստական բանականության ու ռոբոտաշինության։ Այդ կետից շատ հեռու ենք դեռ, առաջին տարիներն են ռոբոտների համար, եւ տեխնոլոգիան շատ պետք է զարգանա, որ հավասարվի մարդուն։
Եթե դրական կողմից մտածենք, ապա ռոբոտները շատ կարեւոր գործ են կատարում, օրինակ` գործարաններում աշխատանքն ամբողջապես ավտոմատացվում է։ Ռոբոտներն աստիճանաբար մեխանիկական գործերը կվերցնեն ու կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր։ Ինչպես նախկինում, ամեն տեխնոլոգիայի գալով նոր աշխատանքներ, մասնագիտություններ առաջացան։ AI-ի ու ռոբոտաշինության ոլորտում նույնպես դեռ շատ նոր աշխատանքներ կստեղծվեն, ու աշխարհի տնտեսական մակարդակն էլ ավելի կբարձրանա։ Մարդիկ ավելի շատ գումար կաշխատեն, նրանց կյանքի որակը կբարձրանա։ Պետք է երեխաներին մանկուց ճիշտ ուղղությամբ տանել ու զարգացող մասնագիտություններ սովորեցնել։ Օրինակ՝ 10 տարուց, գուցե, այլեւս վարորդների կարիք չլինի, աշխարհն անցնում է ինքնավար մեքենաների։ Պետք է կարողանալ մրցունակ լինել աշխատաշուկայում ու ավելի լավ կյանք կունենանք։

14:57 | 02.02.24 | Articles | exclusive 10648
Embodied Inc. founded by American-Armenian Paolo Pirjanian is a leader in Artificial Intelligence (AI). An advanced robot created by Embodied has improved the quality of life of children and families.
The Moxie robot has been awarded a top prize in the AI category at the prestigious CES 2024 event in Las Vegas. As an innovative creation, Moxie is shaping the future of interactive and educational technology for children.
Pirjanian was born in Iran and moved to Denmark and later to the United States. From the time he was young, he had a keen interest in computers and coding. His impressive career includes a position at NASA JPL as well as leadership roles at iRobot®, and Evolution Robotics®.
Passion for technology and work at NASA
Since early childhood, I have been inspired by movies like Star Wars. I wanted to learn how robots worked and how a human could create a robot. When I got my first computer, Pixar released the Luxo JR animated film which fueled my interest in how computer-generated things could make people feel. I started learning coding on my own, during my high school years I would spend summers in my room, locking myself in and learning programming and trying to code myself.
I decided to go to a university to learn computer science. It was the first time I saw a robot, it was a big and ugly machine but it was also pretty interesting. So I got a doctorate in robotics.
I applied to NASA and got a job moving from Denmark to the United States. At NASA I was working on sending robots to Mars. The aim of this project was to use robots to build a settlement on Mars where people would live in the future.
First startup and iRobot CTO
I loved my job at NASA, but in 2001, Bill Gross, a successful entrepreneur and founder of many large companies, contacted me and invited me to join him as CTO to start a new robotics company called Evolution Robotics.
I was interested in the offer. At the time, I knew almost nothing about entrepreneurship and wanted to see how a new company was created and to communicate with investors. You could say it was my first startup experience, which was quite challenging.
I left NASA and developed a technology that became one of the leading technologies in the world. It helped a robot draw a map of a house and work as an autonomous driving technology.
Robotics was just developing then. iRobot, the most famous of such companies, which made robot vacuums, was interested in our technology and bought our company. I also became the CTO of iRobot, and we built more than 20 million robots.
Moxie is a childhood dream
After three years at iRobot, I decided to return to my childhood dream. Inspired by the Pixar animated film, I wanted to create a robot that would help people emotionally, educate them, and relieve feelings of loneliness. Loneliness is a big problem in a country like the United States. In Armenia, it is not that significant.
According to statistics, one in every 5 children in the U.S. suffers from autism or neurodevelopmental disorder. Intensive professional work and assistance from therapists and psychotherapists are needed to ensure the further development of the child.
There is a problem with teaching children to socialize. However, therapy is expensive and there is a shortage of specialists. There is one therapist for over 350 children. An average of 20 hours of therapy is required per week.
The waiting list is long, maybe over 1 year, which can be fatal for a child at this stage. In addition, one hour of therapy is very expensive, for example, in California, it varies between $400 and $500. Many parents cannot afford it.
This is where technology can help. The goal was to create a robot that could take care of the child, provide psychological support like a human, understand the child, perceive the child's emotions, etc. It was very difficult and it took us about 8 years to develop and bring the robot to the final result.
This year we have a few tens of thousands of users in the US market alone. Next year we plan to enter the global market and increase their number to hundreds of thousands.
Why do children love Moxie?
Compared to other robots, the number one advantage is the technology. Moxie is fully autonomous and can communicate independently. Many companies resort to manipulating and using robots to remotely control and communicate with users. It is not very fair and can't have a particularly long lifespan.
We were the first to create technology that can communicate with people independently. Secondly, Moxie's design and image are very important. We have the best Pixar and Disney experts working with us to create the character carefully. Moxie expresses a lot of emotions, has a lot of facial expressions, and knows how to establish contact with a child.
Embodied team and office in Armenia
There are 60 people in our team, about 20 of them are from Armenia. They have been with us since I founded the company. Robotics is a complex field that unites specialists from different areas. It is a combination of technology, electronics, software, artificial intelligence, and design. We also work with pediatricians to get professional help and the right targeted content.
Such complex programs don't always succeed. You need to ensure smooth communication and collaboration of these teams. The culture of the team is important here. Complex tasks can be solved based on the cooperation between different teams.
We have many talented engineers in Armenia, who are engaged in artificial intelligence and theoretical computer science. We can say that 90% of the software is developed by Armenian specialists. We also aim to produce robots here. This is a strategic decision to position our country as a robotics leader. In the future, it will become an important industry and will change the world. Robotics can develop our country economically. We bring our experience here and are willing to cooperate with various government agencies.
First steps for robotics development in Armenia, following Korea’s lead
Many different and simple processes need to be performed. I have seen such an example in South Korea. In 2007, the government of that country decided that they should compete with Japan but they were lagging far behind in this field. They coordinated efforts between the government, university research, and private companies and could develop them quickly. I was acting as a consultant then. The South Korean government invested one billion dollars, joined by other major global investors, and the investment increased tenfold to 10 billion dollars. It was strategically important for them, and now South Korea is one of the world leaders in this field.
First, the government should be involved. Investments are necessary to be competitive globally. We have talent and experience, we need to establish cooperation. And here different ministries should work together, invest in universities, and attract private companies as well. We need to be oriented on the global market. We can produce in Armenia, but we can sell on the world market.
Armenia offers an attractive environment for global investors
We have a lot of talented specialists, their services are cheaper than in the U.S. China was able to become the industrial center of the world also thanks to a cheap labor force. It became a strategic advantage for them. They realized that they could use the cheap labor force for their purposes. Armenia has many talented specialists in artificial intelligence, who are paid 4-5 times more in the United States. If we take advantage of this opportunity, we will be able to attract investment.
It’s underway, I see that many international companies are investing here. We are one of the examples. We are a small team but we are investing around $1.5 million a year. Imagine how big our investment will be once our team here grows and expands to a thousand people. It will reach around $50-100 million.
Embodied's educational programs and investment
We are working with ACA, our junior specialists enroll in their educational programs. For example, we have a startup specialist from Artsakh, we train him to learn our programs. We support him to become a full member of the team.
There are angel investors from the Diaspora who are interested in investing in Armenia and Armenian teams. I am involved in various investment groups. Armenian startups present their ideas, and we make investments. In addition to financial assistance, we also support them with our knowledge and experience, and advise on different stages of building a startup.
Will robots rule over humans? Myths and fears
Whenever a new technology is created, we are always afraid of what will happen and how it will impact people's lives. Will it control people or not? What about data safety issues? There are always myths about every new technology, especially artificial intelligence and robotics. We still have a long way to go to get to that point. These are early days for robots and technology has to evolve a lot to equal humans.
On the positive side, robots perform a very important task, for example, work in factories is fully automated. Robots will gradually replace mechanical jobs and new jobs will be created. As in the past, new jobs and professions have been emerging with new technologies.
Many new jobs in artificial intelligence and robotics will also be created, and the global economy will grow even more. People will earn more money and their quality of life will improve. It is crucial to guide kids in the right direction from a young age and educate them about emerging professions. For example, there might be no need for drivers in 10 years, as the world will move to autonomous vehicles. We must be competitive in the labor market, and we will have a better life.