Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ քաղաքում Վիվա-ՄՏՍ-ն սկսել է ծառայություններ մատուցել նոր հասցեում վերաբացված՝ ժամանակակից լուծումներով սպասարկման կենտրոնում։
Օպերատորն այստեղ գործել է 2007 թվականից: Բիզնես գործունեությանը զուգահեռ՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը պատասխանատու մոտեցում է դրսեւորել տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ մայրաքաղաք-մարզեր զարգացման տեմպերի տարբերությունը մեղմելու ուղղությամբ: Մասնավորապես՝ Ճամբարակից շուրջ 6 կմ հեռավորության վրա գտնվող, նույն համայնքում ընդգրկված Վահան գյուղում տարբեր ծրագրեր են իրականացվել:
2008 թվականին Վիվա-ՄՏՍ-ի աջակցությամբ Վահանում կառուցվել էր գազատար: 2014 թվականին, Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC), գյուղի մանկապարտեզում արեւային ջրատաքացուցիչ են տեղադրել: 2015 եւ 2016 թվականին աշխատանքներ են տարվել Վահանի փողոցները լուսավորելու ուղղությամբ: Տեղադրվել է արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգ: Ընկերությունը 10 համակարգիչ է տրամադրել գյուղի միջնակարգ դպրոցին՝ ժամանակակից մեթոդներով ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու նպատակով:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) գյուղի ֆերմերներին տրամադրել են արեւային էներգիայով աշխատող՝ «էլեկտրական հովիվների» շարժական համակարգ՝ կանխելով փոքրիկ տնտեսություններին հասցվող վնասը:
Վիվա-ՄՏՍ-ը մեկ այլ գործընկերոջ՝ «Հայաստանի Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» հետ, նաեւ բնակարանաշինության ծրագիր է իրականացրել Վահանում: Բիզնես գործունեությանը զուգահեռ, Վիվա-ՄՏՍ-ն իր գործընկերների հետ նախաձեռնած ծրագրերով, գյուղերն ինտեգրում է մի գործընթացում, որի հիմքում կայունության չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական բաղադրիչներն են:

17:17 | 22.03.24 | Новости | 11430
В городе Чамбарак Гегаркуникской области компания Вива-МТС начала предоставлять услуги во вновь открытом по новому адресу сервисном центре с современными решениями.
Оператор работает здесь с 2007 года. Наряду с коммерческой деятельностью для Вива-МТС также важен ответственный подход в социальной сфере: компания долгие годы реализует различные программы, направленные на нивелирование разницы в темпах развития столицы и регионов. Ряд подобных проектов был реализован, в частности и в этом регионе, в приграничном селе Ваган, находящемся примерно в 6 км от административного центра Чамбарак и входящем в состав общины.
В 2008 году, при содействии Вива-МТС, в селе Ваган был проведен газопровод. В 2014 году компанией Вива-МТС и Фондом охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) в сельском детском саду был установлен солнечный водонагреватель. В 2015 и 2016 годах был осуществлен проект по освещению населенного пункта. Была установлена светодиодная система наружного освещения (LED). Для организации учебного процесса с использованием современных методов, компания предоставила средней школе села Ваган 10 компьютеров.
Благодаря поддержке Вива-МТС и Фонда охраны дикой природы и культурного наследия (FPWC) фермерам предоставлена работающая на солнечной энергии современная система «электрических пастухов», помогающая избежать ущерба, наносимого мелким хозяйствам.
При сотрудничестве с еще одним партнером - «Домостроительным центром Фуллер в Армении» - Вива-МТС реализовала в Вагане также проект жилищного строительства. Параллельно с коммерческой деятельностью Вива-МТС интегрирует села в проекты, инициированные совместно с партнерами, основанные на компонентах устойчивого развития - экологии, экономике, культуры и социальном аспекте.