12:27 | 27.05.24 | Նորություններ | 14766
Մայիսի 24-ին Ucom ընկերության աջակցությամբ մեկնարկել է «Արեւորդի» 12-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը։ Այս տարի այն նվիրված է կենսաբազմազանության պահպանությանը:
Փառատոնի շրջանակում Հայաստանի կինոգործիչների միությունում մայիսի 24-28-ը կցուցադրվի ավելի քան 30 բնապահպանական ֆիլմ։ Մուտքն ազատ է։
Փառատոնի շրջանակում գործելու է Երիտասարդական անկյուն, որտեղ չորս օր շարունակ երիտասարդների համար անցկացվելու են հնարավորությունների էքսպո եւ տարատեսակ աշխատարաններ։ Այս տաղավարների միջոցով հնարավոր կլինի ծանոթանալ ոլորտում առաջատար կազմակերպությունների բնապահպանական ու կրթական ծրագրերին, ինչպես նաեւ մասնակցել աշխատարանների եւ քննարկումների։
«Փառատոնի շրջանակներում ցուցադրվող ֆիլմերը փորձ են՝ հուշելու, որ անկախ բոլոր հանգամանքներից, աշխարհագրական դիրքից ու սոցիալական կարգավիճակից, այսօր բոլորս էլ առերեսվում ենք կենսաբազմազանության ոչնչացման հետեւանքներին, եւ հետեւաբար բոլորս էլ պետք է նույնքան հոգատարությամբ փորձենք քայլեր ձեռնարկել առավել կանաչ ապագայի համար», - ասել է Սոնա Քալանթարյանը, «Արեւորդի» միջազգային փառատոնի տնօրենը։
«Մենք շատ ուրախ ենք աջակցել այս փառատոնին, որը թույլ է տալիս երիտասարդությանը ծանոթանալ կարեւորագույն բնապահպանական խնդիրներն ու բացահայտեն, թե ինչ ներդրում կարող են ունենալ այդ խնդիրների լուծման հարցում։ Բնությունն այն միջավայրն է, որտեղ մենք ապրում ենք, ու որից կախված է բոլորիս կյանքի որակը, ու Ucom-ը որպես կանաչ ու պատասխանատու ընկերություն գիտակցում է դրա կարեւորությունը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արեւորդի» 12-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի իրականացմանը աջակցել են նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանը, ԱՄՆ անտառային ծառայությունը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը եւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը։ Փառատոնի ընթացքում ցուցադրվող ֆիլմերի ժամանակացույցին կարող եք ծանոթանալ այստեղ։

12:27 | 27.05.24 | News | 14768
Dedicated to biodiversity conservation, this year's festival promises a rich lineup of over 30 environmental films, set to screen at the Union of Cinematographers of Armenia from May 24th to 28th, with free admission.
Alongside captivating film screenings, the festival will host a Youth Corner, offering an expo and diverse workshops over four days. These engaging sessions provide young individuals with insights into leading environmental and educational programs, fostering participation in workshops and stimulating discussions.
"The films shown within the framework of the festival are an attempt to suggest that regardless of all circumstances, geographical location and social status, today we all face the consequences of the destruction of biodiversity, and therefore we should all try to take steps for a greener future with equal care," said Sona Kalantaryan, Director of the "Sunchild" International Festival.
"We are very happy to support this festival, which allows the youth to get acquainted with the most important environmental problems and discover what contribution they can make in solving these problems. Nature is the environment in which we live, and on which the quality of life of all of us depends, and Ucom as a green and responsible company realizes its importance," said General Director of Ucom, Ralph Yirikian.
At the festival's inauguration, attendees were treated to Masha Karpukhina's short film, “The Last of the Nightingales.” This cinematic narrative follows a composer's transformative journey sparked by chance encounters with forest sounds, inspiring a career shift towards recording wildlife and combating the climate crisis through acoustic insights.
Notably, the 12th "Sunchild" International Environmental Festival was supported by the Municipality of Yerevan, the US Forest Service, the Fund for the Preservation of Wildlife and Cultural Values, and the Armenian Office of the British Council. For those eager to delve into the festival's cinematic offerings, the schedule of films can be found here.