13:06 | 31.07.24 | Հարցազրույցներ | exclusive 22804
Հայաստանում ինժեներական ոլորտը զարգացնելու լուրջ նախադրյալներ կան։ Վերջին տասնամյակում տաղանդների բացահայտումն իրականացվում է հենց դպրոցներում՝ ավելի վաղ տարիքում տարբեր խմբակների ու ծրագրերի միջոցով։ Որ Հայաստանը դառնա ինժեներական երկիր ու լավագույն մասնագետները մնան ու աշխատեն մեր երկրում, այդ հարցում մեծ աշխատանք է իրականացնում STEMAR ընկերությունը, որն ընդամենը երկու տարում մասնավոր ներդրումներով ազդեցիկ ծրագրեր է իրականացրել հանրակրթական դպրոցներում։ ԱՐՓԱ ինստիտուտի ֆինանսական ջանքերով Հայաստանի 3 մարզերի 19 դպրոցներում հնարավոր է եղել նախաձեռնությունը կյանքի կոչել` այդպիսով նպաստելով ծրագրի աշխարհագրական ընդլայնմանը։
Ինժեներական ոլորտի երեկն ու ապագան Հայաստանում․ թեմայի շուրջ զրուցել ենք STEMAR-ի գործադիր տնօրեն Հրաչյա Խաչատրյանի հետ։
- Ինչո՞ւ եւ ինչպե՞ս ստեղծվեց STEMAR-ը։
- Մինչեւ STEMAR-ի ստեղծումը, ասեմ, որ ես եւ ընկերներս ինժեներական ոլորտում մեր քայլերը սկսել ենք 2007-ից։ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) ռոբոտաշինության մրցույթ էր կազմակերպել։ Այդ ժամանակ մենք աշխատող ինժեներներ էինք ու Հայաստանում շատ քիչ ոլորտներ կային, որ ինժեները կկարողանար  ժամանակակից ինժեներությունն արդյունավետորեն օգտագործել իր աշխատանքում: «Արմռոբոտիքս» մրցույթը մեզ դուր եկավ։ Հետաքրքիր փորձառություն էր, հնարավորություն՝ մեր գիտելիքները ժամանակակից տեխնոլոգիաների գործարկմամբ կիրառելու։ Մրցույթին փորձառու ինժեներներ էին մասնակցում։
Փորձը ցույց տվեց, որ պատրաստի թիմերը, որոնք իսկապես կարողանում են առաջադրված խնդիրը լուծել, շատ քիչ են։ Մեր թիմը, փայլուն արդյունք ցուցաբերելով, առաջին տեղում հայտնվեց։ Մենք ոգեւորվել էինք այդ հաջողությամբ... Որոշեցիինք հաջորդ երկու տարում էլ մասնակցել մրցույթին, սակայն հաջողություն չունեցանք (ժպտում է-խմբ.): Հենց այդ ժամանակ էլ հասկացանք, որ սա ոչ թե մեկ կամ երկու հոգու, այլ թիմային աշխատանք է պահանջում, ու որ մեր ժամանակի 80%-ը պետք է ծախսել մի կողմից սովորելու, մյուս կողմից սովորեցնելու վրա, որ հետո կարողանանք միմյանց հետ ներդաշնակ աշխատող մասնագետներ ունենալ։
Լուսահոգի Կարեն Վարդանյանի հետ բավականին մտերիմ էինք։ Դպրոցներում ռոբոտաշինության խմբակներ բացելու գաղափարը հենց իրենն էր։ Նպատակն այն էր, որ դպրոցում երեխաներն արդեն սովորած կարողանան բուհ ընդունվել, որ աշակերտը համալսարան մուտք գործի իր հստակ պահանջներով, պարտադրի իրեն գիտելիք տալ։ Ռոբոտաշինության առաջին խմբակը ստեղծվեց 2012 թվականին։ Մենք ընկերներով մեր գաղափարներն էինք կյանքի կոչում, հետո այդ խմբակները դարձան «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիաներ։
Այնուհետեւ մենք հանդիպեցինք Ռուբեն Լուսինյանցին (հետագայում նա հիմնադրեց STEMAR-ը)։ Նա հանձնառու էր Հայաստանի աշակերտներին բարձրորակ STEM կրթությունը հասանելի դարձնել: Հետո մենք ծանոթացանք Ելենա Ղուկասյանի հետ։ Նա Տավուշի դպրոցներում մեծ հաջողություն գրանցած փորձնական ծրագրի ներդրման առաջամարտիկն էր:
Ծրագրի նպատակն էր դպրոցական տարիքից աշակերտներին սովորեցնել միջգիտակարգային խնդիրների, հետազոտությունների, նորարարությունների հետ աշխատելու սկզբունքները, թե ինչպես են աշխատում նոր գաղափարների հետ, ինչպես են դրանք հասցնում համապատասխան մակարդակի։
Հրաչյա Խաչատրյանը Հրաչյա Խաչատրյանը
photo © STEMAR
Շատերին թվում է՝ գիտնականն այն մարդն է, որ ամեն ինչ գիտի, մինչդեռ իրականում նրանց շարժող ուժն իրենց չիմացածն է։ Այն փորձը, որ ձեռք բերեցինք ինժեներական լաբորատորիաների հետ աշխատելով, նպաստեց STEMAR-ի ստեղծմանը։
- STEMAR-ն իր ակտիվ գործունեությամբ ներգրավված է նաեւ հանրակրթական ծրագրերի բարեփոխումների ծրագրերում։ Ի՞նչ հաջողություններ եք արձանագրել։
- Հանրակրթական դպրոցներում մեր պիլոտային ծրագիրը սկսեցինք 2022-2023թթ․-ին։ 2023-2024 ուսումնական տարում Տավուշի մարզի Իջեւանի վարժարանում, Գետահովտի, Աչաջրի, Վազաշենի, Այրումի եւ Կողբի թիվ 2 միջնակարգ դպրոցներում մեր ծրագիրն իրականացրել ենք բնագիտամաթեմատիկական բլոկի միջառարկայական նախագծերի ձեւաչափով։ Արձագանքը բավականին ոգեւորող էր։
Այս տարվա սեպտեմբերից ընդլայնում ենք մեր աշխարհագրությունը՝ գործելով արդեն 19 դպրոցում, որոնցից 2-ը՝ Արարատում, 8-ը՝ Տավուշում եւ 6-ը՝ Գեղարքունիքում։ Այս նախագծերը հուսով ենք կկիրառվեն նաեւ «Արմաթ» լաբորատորիաներում, պլանավորում ենք յուրաքանչյուր տարի 1-2 նոր նախագիծ ավելացնել։ Մեր նպատակն է, որ աշակերտներն իմանան, թե օրինակ, դպրոցում սովորած մաթեմատիկան կամ այլ առարկաներ ինչպե՞ս են իրար հետ առնչվում կյանքում, ինչպե՞ս են տեխնոլոգիա դառնում։
Գիտեք, կրթությունն ամբողջ աշխարհում է կոնսերվատիվ ոլորտ։ Նոր տեխնոլոգիաները շատ դժվարությամբ են կարողանում իրացվել հանրակրթական ոլորտում։ Բոլոր կառավարություններից մշտապես ստացել ենք դրական արձագանքներ։ Միաժամանակ պետք է նշեմ, որ փորձը ցույց է տալիս, որ ցանկացած համագործակցություն երկարաժամկետ չի ստացվում, իսկ կրթությունն ինքնին երկարաժամկետ գործընթաց է։
Անկախ ամեն ինչից՝ մենք շարունակում ենք աշխատել եւ՛ հանրակրթական, եւ՛ մասնավոր դպրոցների հետ։ Հուսով ենք, որ ինչ-որ փուլում այդ համագործակցությունը կդառնա ավելի արդիական ու ժամանակակից մեր երկրի համար։
- Պարոն Խաչատրյան, STEMAR-ի նպատակը նաեւ գիտության նկատմամբ երիտասարդների շրջանում հետաքրքրության բարձրացումն է։ Իսկ բնագիտամաթեմատիկական ուղղությունը Հայաստանում այսօր ի՞նչ վիճակում է։
- 2012 թվականին, երբ «Արմաթ» լաբորատորիաների ծրագիրը կյանքի կոչվեց, Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) շահագրգռված էր իր համար մասնագետներ պատրաստել, կադրերի կարիք ունեին։ Մարդիկ կային, որ իսկապես ուզում էին, որ Հայաստանն այս ոլորտում ինքնաբավ դառնար, աշակերտները մնային մարզերում ու մարզերը զարգացնեին տեխնոլոգիական կրթության միջոցով։
Տարիների ընթացքում բավականին մեծ աշխատանք է իրականացվել։ Համեմատության համար ասեմ, որ ավելի քան 600 դպրոցում արդեն «Արմաթ» լաբորատորիա կա, որտեղ աշակերտները ստանում են ինժեներական կրթություն, չնայած որ տարբեր գնահատականներով արդյունավետությունը կասկածի տակ է դրվում, բայց հազարավոր երեխաներ հնարավորություն ունեն ինչ-որ չափով ծանոթանալ ժամանակակից տեխնոլոգիաներին։ Այդ փորձը հաջողված եմ համարում։ Օրինակ, երեխաներն իրենց մարզային դպրոցների համար ավտոմատացված զանգեր, անվտանգային համակարգեր են ստեղծում։ «Արմաթ» լաբորատորիաների հիմնական նպատակն այն է, որ ձեռք բերած գիտելիքները կարողանան մարզում իրացնել ու հենց մարզում մնալ։
STEMAR-ը հաջորդ քայլն է, որը թույլ է տալիս մարզից դուրս գալու միջոցով մարզը զարգացնել։ Ռուս մի գործարար մի անգամ իր եզրահանգմամբ կիսվեց՝ ասելով, որ ֆանտաստիկ է տեսնել, թե ինչպես են հայերը մասնավոր ներդրումներ անում կրթության ոլորտում։
- Կրթության ոլորտում ներդրում կատարելը երկարաժամկետ արդյունավետություն է ենթադրում։ Եթե ամփոփելու լինենք, ե՞րբ եք արդյունքների գնահատում ակնկալում։
- Այս ոլորտում պտուղ քաղելու համար շատ կարեւոր է, որ տնտեսությունն ու կրթությունը զուգահեռ զարգանան։ Մասնագետներին պահելու կարիք կա։ Տարիներով մեզ մոտ այնպես է ստացվել, որ մենք կրթությունն արգելակում ենք, որովհետեւ մեր տնտեսությունը թույլ չի տալիս ռեալիզացնել մասնագետներին։ Այո՛, մասնավորը լուրջ աշխատանքներ է իրականացնում, բայց պետությունն այստեղ ավելի կարեւոր անելիքներ ունի։
Մենք նպատակ ունենք Հայաստանի բոլոր մարզերում STEMAR-ի ծրագրերը ներդնել։ Հանրակրթական դպրոցներում STEMAR-ի հիմնական գործընկերը «ԱՐՓԱ» ինստիտուտն է, որն արդեն 33 տարվա պատմություն ունի։ Մեր առաջնային նպատակը նաեւ նախագծերի արտահանումն է։
Կարծում եմ՝ վաճառքից ստացված միջոցները կօգնեն զարգացնել ոչ միայն մեր նախագծերը, այլեւ աջակցել կրթական հաստատություններում ԳՏՃՄ (Գիտություն, տեխնոլոգիա, ճարտարագիտություն եւ մաթեմատիկա) ճյուղի զարգացմանն ու այն Հայաստանում ավելի մատչելի դարձնելուն։
- Եթե ավելի առարկայորեն խոսենք՝ ի՞նչ հմտություններ են ձեռք բերում աշակերտները։
- Ըստ իս՝ կրթությունը մարդուն պետք է տա սովորելու նկատմամբ սեր, որ մի կողմից  հաճույք ստանա սովորելիս, մյուս կողից՝ հետազոտական հմտություններ ձեռք բերի, տեղյակ լինի նոր բան սովորելու համար ի՞նչ հերթականություն պետք է անցնել, որտեղի՞ց սկսել, ինչպե՞ս գործը ավարտին հասցնել։
Մեր նախագծերը կազմված են միջգիտակարգային իրական նախագծերից, որտեղ երեխան քայլ առ քայլ սովորում ու տեսնում է սովորածի արդյունքը, թե ինչպես է այն կիրառվում գործնականում։ Սրա հետ մեկտեղ չափազանց կարեւոր է նաեւ առաջնորդությունը, որովհետեւ այսօր Հայաստանում ունենք հետազոտությունից մինչեւ ռեալիզացիա հասկացող առաջնորդների կարիք։
- Ծրագրերը կազմելիս արդյո՞ք տարածաշրջանային, միջազգային փորձը հաշվի է առնվում։
Մեր բովանդակային թիմն առաջնորդվում է միջազգային չափանիշներով։ Դրանք ադապտացվում են մեր ծրագրերում։ Առավել հայտնի է հատկապես ֆիննական փորձը։ Ամեն դեպքում պակաս կարեւոր չեն նաեւ տեղական առանձնահատկությունները։ Օրինակ, չենք կարող չինական փորձն ամբողջությամբ կիրառել Հայաստանում, քանի որ նյութատեխնիկական լուրջ խնդիրներ կան մեր երկրում, ինչը Չինաստանի պարագայում որպես արտադրող երկիր լուծված է։ Մեր նախագծերն արդեն երրորդ տարին անընդմեջ վերանայվում, հետադարձ կապի միջոցով հղկվում, ավելի լավն են դառնում։
- Եվ վերջում, ի՞նչ նորությունների սպասել նոր ուսումնական տարում։
- Անցած տարի մենք դպրոցներում երեք նախագիծ ներդրեցինք՝ մանիպուլատորներ, խելոք կամ էկո ջերմոցներ եւ եռաչափ մոդելավորում։ Այս տարի այդ նախագծերին ավելացնում ենք նաեւ  SolvX ռոբոտաշինության ծրագիրը։ Բացի հանրակրթական ոլորտում եւ այլ ծրագրերի ուղղությամբ աշխատանքից, STEMAR-ն ունի նաեւ իր հեղինակային՝  «Եռաչափ մոդելավորումից ինժներական աշխարհ», «Մասնագիտական կողմորոշում», «Հիպոթեզից եզրակացություն», «Ինչպե՞ս լուծել ցանկացած խնդիր», «Հաշվարկներն իրական աշխարհում» եւ «Ավտոմատացված համակարգեր. Python ծրագրավորում» ծրագրերի հիման վրա ստեղծված SolvX ակադեմիայի կոնցեպտը։
Հուլիսի 11-ին մենք փորձնական մի դասընթաց կազմակերպեցինք, երեք դասընթացավարները ներկայացրին մոդուլները։ Բոլոր ծրագրերը միջառարկայական են՝ գրեթե նույնը, որոնք իրականացնում ենք հանրակրթական դպրոցներում։ Դասընթացներն անցկացվելու են «Մերգելյան» ինստիտուտում, որին կարող են մասնակցել 12-17 տարեկանները։ Խմբերն արդեն ձեւավորման փուլում են։ Դասընթացներին մասնակցելու եւ այլ հարցերի դեպքում կարող եք զանգահարել՝ +374(99) 357-920 հեռախոսահամարով կամ գրել solvx.academy@gmail.com էլ․ հասցեին։

13:06 | 31.07.24 | Interviews | exclusive 11375
There are currently substantial preconditions for the development of the engineering sector in Armenia. In the past decade, identification of talents has been mainly carried out among schoolchildren through implementation of programs for different target groups. To ensure that Armenia becomes an engineering country, a home to the best specialists willing to live and work here, genuine efforts have been made by STEMAR Enterprises, which implemented  impactful programs in public schools through private investments over just two years. A significant expansion of this program in 19 schools in 3 regions of Armenia is now funded and executed by ARPA Institute.
We met with Hrachya Khachatryan, the Executive Director of STEMAR, to talk about the past and future of Armenia’s engineering sector.
- Why and how was STEMAR created?
- Мy friends and I started to go into engineering in 2007, well before STEMAR Enterprises was founded. The Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) organized a robotics contest. At that time, we worked as engineers, and there were few possibilities for engineers in Armenia to apply modern engineering in their work.  We took great pleasure in participating in the ArmRobotics contest. It was an interesting experience, an opportunity to use our knowledge by applying modern technologies. The contest involved skilled engineers, but very few teams were found to be ready to cope with the task.
Our team demonstrated outstanding results and was ranked first in the contest. Thrilled with our success, we decided to take part in the contest in the next two years as well, but it didn’t work out (smiles, ed.). That is when we realized that it required not an individual, but a team effort, and that 80% of our time should be invested in learning on the one hand and teaching on the other, in order to create a group of professionals working in tune with each other.
We had close relationship with the late Karen Vardanyan. The opening of robotics groups in schools was originally his initiative. Its goal was to allow students to enroll in universities with the knowledge already gained at school, with clear requirements, empowered to demand adequate education. Our first robotics workshop was organized in 2012. My friends and I were bringing our visions into reality. These workshops were later transformed into Armath engineering labs.
Then we met Ruben Lusinyants (who later founded STEMAR Enterprises). He was committed to bring high quality STEM education to students in Armenia. We then met Yelena Ghukasyan, who spearheaded establishing a very successful pilot program in Tavush schools.
Program aimed to train school-age students in the principles of work with interdisciplinary problems, research, innovations and teaching them how to work with new ideas and take them to the required level.
Hrachya Khachatryan Hrachya Khachatryan
photo © STEMAR
Many believe scientists are people who know it all, but their true motivation often stems from curiosity about the unknown. The experience we gained working with the engineering labs encouraged the creation of STEMAR.
- STEMAR is also actively involved in public education reform programs. What progress have you made to date?
- We started our pilot program in public schools in 2022/2023. In the 2023/2024 academic year, the program was implemented as a series of interdisciplinary projects within the Natural Science and Mathematics cluster in Ijevan Lyceum, Secondary Schools No. 2 of Getahovit, Achajur, Vazashen, Ayrum, and Koghb of Tavush region. The feedback received from schools was encouraging.
Since September of this year, we have been expanding our geography, covering 19 schools, of which 2 are in Ararat, 8 - in Tavush and 6 - in Gegharkunik regions. We hope these projects will also be used in Armath labs: we plan to add 1 or 2 new projects а year. We’re striving to ensure that our students understand how things work, like how mathematics or other subjects learned at school relate to each other in life, how they develop into a technology.
The system of education is a conservative phenomenon all over the world. Public education has always been very slow in adopting new technologies. Though we have always received positive feedback from governments, past experience suggests that such partnerships tend to be short-lived, while education itself is a long-term process.
Anyway, we continue to work with both public and private schools and hope that this cooperation will at some point become more relevant and widespread in our country than ever.
- Mr. Khachatryan, STEMAR also seeks to attract young people into science. Where the natural sciences & mathematics in Armenia stand today and where they are heading?
- In 2012, when the Armath laboratory program was implemented, the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE) actively sought to train specialists to replenish its personnel. There were people who aspired to make Armenia a self-sustaining country in the technology industry, to ensure that students stay in the regions and contribute to regional development through technological education.
A lot of work has been done over the past years. As a reference, the Armath labs have been installed in more than 600 schools where students are trained in engineering, and although the efficiency of the trainings has been challenged by different sources, thousands of children have the opportunity to familiarize themselves, at least to some extent, with modern technologies. I consider this project a success. The fact that regional children create automated bells and security systems for their schools can serve as an evidence. The primary goal of the Armath labs is that the acquired knowledge can be invested and kept in regions.
STEMAR is the next level which allows to develop the region by moving beyond the region. A Russian businessman once shared his insight, saying that it’s fantastic to see how Armenians make private investments in education.
- Investing in education yields long-term benefits. Summing it up, when do you expect to see the results?
- In order to see the fruit of efforts invested in this field, it’s very important for the economy to progress in tandem with education. We need to retain specialists. Over the years, we have been inhibiting education as our economy doesn’t allow us to use the potential of specialists. It’s true that the private sector is undertaking important efforts, but the role of the government is also crucial here.
We intend to implement STEMAR projects in all regions of Armenia. The main partner of STEMAR in secondary schools is ARPA Institute with a history spanning over three decades. Another important goal of STEMAR is exporting projects.
I believe that the revenue generated from the sale of projects will be used to support not only our projects, but also the development and accessibility of STEM disciplines (Science, Technology, Engineering and Mathematics) in educational institutions of Armenia.
- Objectively speaking, what skills do the students acquire?
- I think education should encourage a passion for learning and teach students how to enjoy learning and acquire research skills, be aware of where to start and how to follow through to learn something new.
Our projects are composed of real-world interdisciplinary projects that offer opportunities for children to learn step by step and see the results through practical application. Along with this, building leadership skills is also essential, since today Armenia needs leaders who can manage the process from the initial study through to execution.
- Is regional and international expertise incorporated in the programs?
- Our versatile team draws on international standards, adapting them to local needs. The Finnish know-how is the best-known example. In any case, local characteristics are equally important. For instance, we cannot fully apply the Chinese experience in Armenia, since we have serious logistical problems that don’t exist for China as a producing country. For the third year running, our projects are reviewed, refined and improved based on feedback.
- And finally, what news can we expect in the coming academic year?
- Last year, we implemented three projects in schools: manipulators, smart or eco greenhouses and 3D modeling. This year, these projects will be complimented by SolvX robotics program. Besides focusing on public education sector and implementing other programs, STEMAR also authors the SolvX academy concept created on the basis of such programs as "From 3D modeling to the world of engineering", "Professional orientation", "Drawing conclusions from hypotheses", "How to solve problems", "Calculations in real life" and "Automated systems. Python Programming”.
On July 11, we held a Demo Day - a pilot training course conducted by three trainers, who expanded on the modules. All programs are interdisciplinary, almost similar to those implemented by us in public schools. The training courses will be held at the Mergelyan Institute and will be open to children aged 12-17. The group formation process is already underway. For participation and other questions, please call us at +374(99) 357-920 or send an email to solvx.academy@gmail.com.