14:21 | 08.08.24 | Նորություններ | 16566
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության «Սովորի՛ր եւ վաստակի՛ր․ Արցախ» ծրագիրը գործարկել է իր «Հմտությունների լաբ» նախաձեռնությունը, որի առաջին հյուրը Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն էր։
«Հմտությունների լաբը» մոտիվացնող հանդիպումների ու բաց զրույցների հարթակ է, որի նպատակն է հնարավորություն ստեղծել արցախցի մեր հայրենակիցների համար ծանոթանալու Հայաստանում տարբեր ոլորտներում հաջողության հասնելու բանաձեւին՝ ապահովելով մասնակիցների համար անկաշկանդ միջավայր։
Օգոստոսի 7-ին կայացած առաջին հանդիպմանը մասնակցում էին ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը, գործադիր տնօրեն Մարինա Մխիթարյանը եւ HEKS/EPER կազմակերպության Հարավկովկասյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Աննա Սարգսյանը:
«Մեր այս նախաձեռնությունների հիմքում ընկած է փախստականի դժվար ճանապարհ անցած մարդկանց օգնելու, ոտքի կանգնեցնելու նպատակը։ Մեզ համար կարեւոր է, որ արցախցիները երկարաժամկետ նպատակներ սահմանեն Հայաստանում իրենց կեցությունն ապահովելու համար, որ յուրաքանչյուրն իրեն վստահ զգա, իր գիտելիքները լիարժեք ներդնի հայրենիքում թե՛ մասնագիտական գործունեության մեջ եւ թե՛ համայնքում, հասարակական կյանքում», - ասել է ՀԲԸՄ գործադիր տնօրեն Մարինա Մխիթարյանը։
Արցախցիներին մտահոգող հիմնական խնդիրները վերաբերում էին իրենց զբաղվածությանը, ՀՀ շուկայում ներգրավվածությանը եւ համայնքային արժեքների պահպանմանը։
Ռալֆ Յիրիկյանի ավելի քան 30-ամյա գործունեությունը, նրա նորարարական մոտեցումները, ակադեմիական ու գործարար լսարանների հետ շփման մեծ փորձառությունը օգտակար էին արցախցի մեր հայրենակիցների համար։
«Կյանքն ու կարիերան զրոյից սկսելը հեշտ գործ չէ, դա մեծ աշխատանք ու նվիրվածություն է պահանջում անձից։ Բայց այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհում դա ծայրահեղ անհրաժեշտ հմտություն է բոլորի համար։ Այդ բարդ գործը հեշտացնելու համար այսօր կան շատ թվային գործիքներ, որոնք կարող են բազմապատկել ցանկացած գործողության արդյունավետությունը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Մասնակիցները հնարավորություն են ստացել հարցեր ուղղել հյուրին, խոսել Հայաստանում գործատու-աշխատակից հարաբերությունների առանձնահատկությունների մասին։
Նախաձեռնությունը ՀԲԸՄ-ն իրականացնում է «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների մարդասիրական օգնություն եւ ներգրավում» ծրագրի («Սովորի՛ր եւ վաստակի՛ր․ Արցախ») շրջանակում՝ HEKS/EPER կազմակերպության ֆինանսավորմամբ, «Շեն» ԲՀԿ-ի եւ «Սյունիք-Զարգացում» համայնքային ՀԿ-ի հետ համատեղ։

14:21 | 08.08.24 | News | 12344
The Armenian General Benevolent Union (AGBU) has launched the "Learn to Earn. Artsakh" Program’s "Skills Lab" initiative, with Ralph Yirikian, Director General of Ucom, as the first guest speaker.
"Skills Lab" is a platform for motivational meetings and open dialogue, aiming to give our compatriots from Artsakh the formula for success in various sectors of Armenia while providing a safe space for participants.
At the first meeting on August 7, AGBU President Vasken Yacoubian, Executive Director of AGBU Armenia Marina Mkhitaryan, and HEKS-EPER South Caucasus Program Officer Anna Sarkisyan were present.
“The fundamental purpose of our projects is to assist people who have experienced displacement and to help them get back on their feet. It is important for us that the people of Artsakh set long-term goals in Armenia to provide for themselves, feel secure, and invest their knowledge and skills in the motherland, both in their professional lives and in the community,” said Marine Mkhitaryan, the Executive Director of AGBU Armenia.
One of the main challenges faced by the people of Artsakh is finding employment, engaging in the Armenian job market, and preserving community values.
Ralph Yirikian’s experience of over 30 years, his innovative approaches and experience in communicating with academic and business community was useful for our Arstakh compatriots.
“Starting life and a career from scratch is not easy; it requires a lot of work and dedication. However, in today’s fast-paced world, it is an essential skill for everyone. There are digital tools that can enhance productivity in any job” mentioned Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
The participants had the opportunity to ask the guest speaker questions and discuss the unique aspects of employer-employee relations in Armenia.
The initiative is implemented by AGBU within the framework of the "Humanitarian aid and inclusion of Nagorno Karabakh refugees" program ("Learn to Earn. Artsakh Program") with the financing of the HEKS/EPER organization, "Shen" NGO and "Syunik Development" community NGO.