11:47 | 17.09.24 | Նորություններ | 14970
Ucom եւ «Արեւորդի» ՀԿ-ի համագործակցության արդյունքում Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Ճակատենի վարչական շենքի տանիքին տեղադրվել է 9.28 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արեւային կայան:
Արեւային կայանի արտադրած էներգիան բավարար կլինի ապահովելու վարչական շենքի եւ բնակավայրի արտաքին՝ ճանապարհային լուսավորության ծախսերը՝ հնարավորություն տալով էապես կրճատել համայնքային ծախսերը։ Այս ծրագրով Ucom-ն ու «Արեւորդի» ՀԿ-ն սատարում են այդ խնդիրների լուծմանը։
«Մենք շարունակում ենք մարզերում կայուն էներգիան հասանելի դարձնելու մեր առաքելությունը, եւ անչափ ուրախ ենք ընդլայնել մեր գործունեությունը Սյունիքի մարզում: Սահմանամերձ գոտիներն էլ ավելի խոցելի կարգավիճակում են, եւ մենք վստահ ենք, որ այս համագործակցությունը զգալիորեն կբարելավի Ճակատենի բնակիչների կյանքը՝ կօգնի գումար խնայել եւ բարելավել բնակավայրի կենսապայմանները», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս ծրագիրը մեզ համար ոչ միայն հնարավորություն է՝ աջակցելու սահմանամերձ բնակավայրերին, այլեւ կարեւոր քայլ է վերականգնվող էներգիայի եւ կայուն ապրելակերպի տարածման գործում: Արեւային էներգիայի օգտագործումը նման բնակավայրերում մեծ նշանակություն ունի ինչպես բնապահպանական, այնպես էլ տնտեսական առումներով: Մենք համոզված ենք, որ այս համագործակցությունը կնպաստի կայուն զարգացման նոր չափանիշների ստեղծմանը՝ նպաստելով համայնքների ինքնաբավությանը եւ կենսապայմանների բարելավմանը», - ասել է Արեւորդի ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Ucom ընկերության եւ «Արեւորդի» հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացված այս նախաձեռնությունը բավականին էֆեկտիվ է: Ճակատեն սահմանամերձ բնակավայրում տեղադրվել է 10 կիլովատանոց արեւային ֆոտովոլտային կայան, որը կծառայի Ճակատեն գյուղի բնակիչներին։ Գեներացված էներգիայի արդյունքում խնայված միջոցները կուղղվեն Ճակատեն գյուղի եւ այլ բնակավայրերի ծրագրերի իրականացմանը», - նշել է Կապան համայնքի ղեկավարի տեղակալ Մարատ Հարությունյանը:
«Արեւային կայանների տեղադրման ծրագիրը ռազմավարական նշանակություն ունի: Արեւային կայանների կիրառումը՝ որպես այլընտրանքային կայուն էներգիայի աղբյուր, այդքան էլ տարածված չէ սահմանամերձ բնակավայրերում, եւ ծրագիրը կլինի օրինակելի՝ հետագայում բնակավայրում տնտեսվարողների եւ բնակիչների արեւային էներգիայի օգտագործմանն անցնելու համար»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

11:47 | 17.09.24 | Новости | 15089
На этот раз объектом сотрудничества Ucom и общественной организации SunChild стало поселение Чакатен в Капанской общине Сюникской области. Солнечная электростанция с установленной мощностью 9,28 кВт была установлена на крыше административного здания поселка Чакатен с целью продвижения экологически и экономически устойчивого образа жизни в приграничных районах Армении.
Вырабатываемая солнечной станцией энергия будет достаточной для покрытия расходов на электроэнергию административного здания и уличное освещение, что позволит значительно сократить расходы поселения. В приграничных регионах, таких как Чакатен, существуют множество проблем, на решение которых не всегда хватает средств. С помощью этого проекта Ucom и SunChild стремятся внести вклад в решение этих проблем.
«Мы продолжаем свою миссию по внедрению устойчивой энергетики в регионах Армении и очень рады расширить сотрудничество на Сюникскую область. Приграничные территории находятся в особенно уязвимом положении, и мы уверены, что это сотрудничество существенно улучшит жизнь жителей Чакатена, поможет сэкономить средства и направить их на улучшение условий жизни», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Этот проект — не только возможность поддержать приграничные регионы, но и важный шаг в продвижении возобновляемых источников энергии и устойчивого образа жизни. Использование солнечной энергии в подобных поселениях имеет важное значение, как с экологической, так и с экономической точки зрения. Мы уверены, что это сотрудничество будет способствовать созданию новых стандартов устойчивого развития, и повысит самодостаточность поселений, улучшая тем самым качество жизни», — сказала Сона Калантарян, директор общественной организации SunChild.
«Проект, реализованный компанией Ucom и организацией SunChild, весьма эффективен. В приграничном поселке Чакатен установлены солнечные фотоэлектрические панели мощностью 10 кВт, которые будут обслуживать жителей деревни. Средства, сэкономленные благодаря выработанной энергии, будут направлены на реализацию других проектов в Чакатене и соседних населённых пунктах. Мы благодарим Ucom и SunChild за этот проект и надеемся на продолжение подобных инициатив», — сказал заместитель главы Капанской общины Марат Арутюнян.
Установка солнечных электростанций имеет стратегическое значение. Использование солнечной энергии как альтернативного источника пока не широко распространено в приграничных регионах, и этот проект станет примером для фермеров и жителей, чтобы в будущем перейти на использование солнечной энергии.