12:53 | 12.02.25 | Նորություններ | 17394
«Վիվա Արմենիա» ՓԲ Ընկերությունը հայտարարում է անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի վաճառքի մեկնարկի մասին։
«Վիվա Արմենիա»-ն թողարկել է դոլարային պարտատոմսեր` 80 միլիոն ԱՄՆ դոլար անվանական ծավալով։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխողն է Ամերիաբանկը։
Պարտատոմսերի տեղաբաշխման արդյունքում ներգրավված միջոցները «Վիվա Արմենիա»-ն ուղղելու է վարկերի վերաֆինանսավորմանը, կապիտալ եւ ռազմավարական այլ ծախսերի իրականացմանը:
Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը 100 ԱՄՆ դոլար է, արժեկտրոնային տարեկան տոկոսադրույքը՝ 7.65% (6 ամիս վճարման պարբերականությամբ), շրջանառության ժամկետը՝ 36 ամիս։ Պարտատոմսերի տեղաբաշխումը կմեկնարկի 2025թ. փետրվարի 12-ին եւ կտեւի 90 աշխատանքային օր։
«Պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկը Viva-ի զարգացման տրամաբանական շարունակությունն է՝ հիմնված ընկերության բարձր շահութաբերության, դրամական կանխիկ հոսքերի կայունության, աճի տպավորիչ տեմպերի, բիզնես մոդելի արդյունավետության, տեխնոլոգիական նորարարության ու շուկայում զբաղեցրած առաջատար դիրքի վրա: Բացառիկ մրցակցային առավելությունները Viva-ին թույլ են տալիս մուտք գործել զարգացման նոր փուլ՝ անհատներին ու ինստիտուցիոնալ ներդրողներին հնարավորություն տալով մասնակցել Viva-ի ռազմավարական նախագծերի ֆինանսավորմանը գրավիչ պայմաններով: Վստահ ենք, որ պարտատոմսերի տեղաբաշխման արդյունքում մենք կներգրավենք նոր ռեսուրսներ՝ էլ ավելի արագացնելու ընկերության աճի տեմպերը, կապիտալացնելու շուկայի հնարավորություններն ու գործելու ՏՀՏ ոլորտը զարգացնելու մեր առաքելությանը համահունչ»,- ասել է «Վիվա Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Ուրախ ենք, որ 2025 թվականը սկսում ենք հայկական կապիտալի շուկայի համար հերթական կարեւոր նախագծով. հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար «Վիվա Արմենիա» ընկերությունը, վաղուց լինելով ցանկալի թողարկողների շարքում, շուկա է մուտք գործում բավականին համարձակ առաջարկի ծավալով։ Հաջողությամբ տեղաբաշխելուց հետո այս թողարկումը հավակնում է դառնալ ամենախոշորն արտարժութային պարտատոմսերի շուկայում: Նման առաջատար եւ ֆինանսապես կայուն ընկերության մուտքը Հայաստանի կապիտալի շուկա նշանակալի իրադարձություն է, եւ, անշուշտ, իր կարեւորագույն տեղն է ունենալու շուկայի զարգացման գործում»,- նշել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ, գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Պարտատոմսերը կարելի է ձեռք բերել առցանց՝ Ամերիաբանկի MyAmeria հավելվածի MyInvest հարթակի միջոցով, կամ այցելելով Ամերիաբանկի որեւէ մասնաճյուղ եւ լրացնելով հայտ-հանձնարարականը, կամ ուղարկելով լրացված հայտ-հանձնարարականի ձեւն Ամերիաբանկի էլ. հասցեին՝ capitalmarkets@ameriabank.am։
Առաջնային տեղաբաշխումից հետո պարտատոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի ֆոնդային բորսայում, ինչից հետո հնարավոր կլինի դրանք գնել կամ վաճառել երկրորդային շուկայում։
«Վիվա Արմենիա» ՓԲԸ պարտատոմսերի ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2025թ. հունվարի 22-ի Թիվ 1/17 Ա որոշմամբ: Պարտատոմսերի ձեռքբերման կարգին, ազդագրի էլեկտրոնային տարբերակին եւ պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկի վերաբերյալ հայտարարություններին կարելի է ծանոթանալ այստեղ։ Թողարկողի եւ առաջարկվող պարտատոմսերի բոլոր մանրամասները, ինչպես նաեւ դրանց առնչվող ռիսկերը ներկայացված են ազդագրում:

12:53 | 12.02.25 | News | 13152
The company has issued dollar-denominated bonds with a total face value of $80 million. The underwriter for these bonds is Ameriabank.
The funds raised through this issuance will be used by Viva Armenia to refinance loans, cover capital and other strategic costs.
The face value of each bond is $100 with an annual coupon rate of 7.65% (with a coupon periodicity of 6 months), while the maturity period is 36 months. The placement of the bonds will begin on 12 February 2025 and will last for 90 business days.
“The public offering of bonds is the next logical step in Viva Armenia’s growth, based on the Company’s high profitability, stable cash flows, impressive growth rates, effective business model, technological innovation, and leading market position. Our unique competitive advantages enable Viva Armenia to enter a new phase of development, offering to individual and institutional investors the opportunity to participate in financing of Viva Armenia’s strategic projects on attractive terms. We are confident that this bond placement will allow us to attract new resources to further accelerate the company’s growth, capitalize on market opportunities and stay aligned with our mission to develop the ICT sector,” said Armen Avetisian, General Director of Viva Armenia.
“We are pleased to begin 2025 with another important project for the Armenian capital market. Viva Armenia, a leader in the telecommunications sector, has long been one of the most sought-after issuers and is entering the market with a bold offering. Following a successful placement, this issuance is poised to become the largest in the local foreign currency bond market. The entry of such a leading and financially stable company into the Armenian capital market is a major event and will undoubtedly play a key role in its development,” said Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board and CEO of Ameriabank.
The bonds can be purchased online via the MyInvest platform on Ameriabank’s MyAmeria application, by visiting any Ameriabank branch and filling out an application order, or by sending the completed application-order form to Ameriabank’s email address: capitalmarkets@ameriabank.am.
After the initial placement, the bonds will be listed on the Armenia Stock Exchange and made available for buying and selling on the secondary market.
The prospectus for Viva Armenia CJSC’s bonds was registered by Resolution No. 1/17 Ա of the Chairman of the Central Bank of the Republic of Armenia on 22 January 2025. The procedure for purchasing bonds, the electronic version of the prospectus, and announcements regarding the public offering can be found here. All details about the issuer and offered bonds, as well as associated risks, can be found in the prospectus.