11:40 | 03.03.25 | Նորություններ | 12422
Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը խոսել է կիբեռանվտանգության կարեւորության մասին վերապատրաստման ծրագրի շրջանակում, որը կազմակերպվել էր Armenia Peace Initiative-ի (API) կողմից՝ Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի (UFAR) հետ համատեղ:
Ինտերակտիվ քննարկման ընթացքում Ռալֆ Յիրիկյանը խոսել է կիբեռանվտանգության ոլորտում մարտահրավերների, բիզնեսը վտանգող սպառնալիքների եւ դրանց հնարավոր լուծումների մասին՝ կիսվելով հեռահաղորդակցության եւ բիզնեսի ոլորտում իր մեծ փորձով:
Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է կիբեռանվտանգության դերի կարեւորությունը թվային անվտանգության եւ բիզնեսի ամրության տեսակետից այսօրվա աշխարհում.
«21-րդ դարում կիբեռանվտանգությունը հասկանալը ընտրության հարց չէ։ Դա պարտադիր պայման է եւ պատասխանատվության ցուցանիշ: Միայն մեր գիտելիքներն ամրապնդելով՝ մենք կարող ենք դիմակայել թվային աշխարհի մարտահրավերներին եւ սպառնալիքներին: Ահա թե ինչու եմ իսկապես մեծ սիրով մասնակցում այս դասընթացին: Ես ուրախ եմ կիսվել իմ փորձով եւ պատկերացումներով հեռահաղորդակցության ոլորտում կիբեռանվտանգության դերի մասին։ Ուզում եմ ընդգծել, որ Ucom-ը որպես հաճախորդակենտրոն ընկերություն, մեծ կարեւորություն է տալիս կիբեռանվտանգությանը՝ հուսալի ծառայություններ մատուցելու նպատակով»:
Կիբեռանվտանգությունը մշտական փոփոխություններ է ենթադրում, քանի որ հարձակման վեկտորներն անընդհատ փոփոխվում են։ Կիբեռանվտանգության այս դասընթացի նպատակն է բարելավել առանցքային ընկերություններում, բանկերում, պետական հաստատություններում եւ որոշ զգայուն պետական մարմիններում աշխատող մասնագետների կարողությունները, որպեսզի նրանք աստիճանաբար ձեռք բերեն անհրաժեշտ հմտությունները՝ դիմակայելու կիբեռ սպառնալիքներին, որոնց պարբերաբար ենթարկվում են:
Դասընթացի մասնակիցները կաշխատեն սիմուլյացված միջավայրերում՝ օգտագործելով նորագույն տեխնոլոգիաներ եւ գործիքներ, ինչպիսիք են Debian-ը եւ Kali Linux-ը: Դասընթացավարներն են Սեբաստիան Բարգուիրջյանը, որը միջազգայնորեն հավաստագրված համակարգչային գիտության փորձագետ է եւ մասնագիտացած է կիբեռանվտանգության ոլորտում, եւ Նիկոլյա Ռենարը, որը VMware vExpert & Microsoft Certified փորձագետ եւ մարզիչ է: Նրանց աշխատանքի մեթոդաբանությունը ներառում է կոնկրետ օրինակներ եւ գործնական վարժություններ՝ այդպիսով ուսուցումը դարձնելով ընդգրկուն եւ արդյունավետ:
«Սեմինարը նշանակալից քայլ է կիբերանվտանգության խթանմանն ուղղված Ucom-ի ջանքերի շրջանակում՝ մասնակիցներին տրամադրելու թվային ենթակառուցվածքները պաշտպանելու նորագույն գիտելիքներով, գործիքներով եւ լավագույն փորձով»,- ասվում է ընկերության հաղորդագրությունում:
Նշվում է, որ 2023 թվականին Ucom-ը ստացել է ISO/IEC 27001 վկայական, որը հաստատում է տեղեկատվական անվտանգության կառավարման համակարգի չափանիշները։

11:40 | 03.03.25 | Новости | 12475
Генеральный директор Ucom Ральф Йирикян поделился своим опытом с участниками курса переподготовки по кибербезопасности, организованного Armenia Peace Initiative (API) в партнерстве с Французским университетом в Армении (UFAR).
Г-н Йирикян провел интерактивную дискуссию о проблемах кибербезопасности, бизнес-угрозах и потенциальных решениях для них, поделившись ключевыми идеями из своего обширного опыта в сфере телекоммуникаций и бизнеса.
Говоря об учебном курсе, Ральф Йирикян подчеркнул важность роли кибербезопасности в устойчивости бизнеса и цифровой безопасности в современном мире.
«Понимание кибербезопасности в 21-м веке – это уже не вопрос выбора, а необходимость и ответственность. Только укрепляя свои знания, мы можем противостоять вызовам и угрозам цифрового мира. Поэтому я счастлив быть частью этого учебного курса. Я рад поделиться своим опытом и знаниями о сути и роли кибербезопасности в телекоммуникационной отрасли. Я хотел бы отметить, что Ucom, будучи клиентоориентированной компанией высоко ценит важность кибербезопасности, чтобы обеспечивать надежность услуг для наших клиентов», - сказал генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Кибербезопасность — это процесс постоянной адаптации, поскольку атаки постоянно меняют свой вектор. Цель курса по кибербезопасности — повысить потенциал специалистов, работающих в ключевых компаниях, банках и государственных учреждениях Армении, чтобы они постепенно приобретали навыки, необходимые для борьбы с киберугрозами, которым регулярно подвергаются.
Курсы позволят участникам работать в моделируемых средах, используя передовые технологии и инструменты, такие как Debian и Kali Linux. Тренеры — Себастьен Баргирджян, сертифицированный на международном уровне эксперт по компьютерным наукам со специализацией в области кибербезопасности, и Николя Ренар, сертифицированный эксперт и тренер VMware vExpert и Microsoft. Их методы обучения включают конкретные примеры и практические упражнения, что делает обучение особенно захватывающим и эффективным.
Участие в семинаре связано с приверженностью Ucom содействию развития кибербезопасности в Армении благодаря обмену новейшими знаниями, инструментами и передовыми методами для защиты цифровых инфраструктур.
Отметим, что в 2023 году Ucom получил сертификат ISO/IEC 27001, подтверждающий стандарты системы управления информационной безопасностью.